Jeśli jesteś tu ze mną od dłuższego czasu, to wiesz już, że jestem fanką gier planszowych i uwielbiam wykorzystywać je na swoich lekcjach z uczniami. Dzięki temu moi podopieczni, w przyjemny i angażujący sposób mogą przyswoić realizowany materiał.

Moim najnowszym nabytkiem z kategorii gry językowe, jaki ostatnio testowałam jest nowość od Edgard GamesLet’s talk. Projekt miasto. Jest to gra, która naprawdę stawia na mówienie i zaznajamianie graczy z językiem angielskim. Podczas rozgrywki mają oni bowiem do czynienia z całą masą reakcji językowych oraz najróżniejszymi zadaniami do wykonania oczywiście po angielsku.

W tym wpisie dokładnie opisałam zasady gry i zadania jakie znajdują się na kartach. Mam nadzieję, że udało mi się odpowiedzieć na wszystkie możliwe pytania jakie mogą pojawić się w Twojej głowie odnośnie tego tytułu 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Let’s talk. Projekt miasto to gra, która ma dokładnie takie same wymiary jak Zakodowany zamek, Historia Polski czy Na tropie angielskich słówek. Tak samo również się otwiera, czyli od dołu 🙂 Różnica jest taka, że gra opisywana w tym wpisie, ma miętowy kolor nie tylko na zewnątrz, ale również w środku – jak dla mnie jest to zdecydowanie na plus 😀

Jeśli chodzi o komponenty jakie potrzebne są do rozgrywki to lista prezentuje się następująco:

 • 106 kart:
  • 64 karty pytań,
  • 32 karty dodatkowych zadań,
  • 10 kart zadań.
 • 31 żetonów miejsc,
 • 10 żetonów celów dla wszystkich graczy,
 • 4 pionki graczy,
 • 4 żetony tajnego celu,
 • 4 żetony punktacji,
 • kostka,
 • plansza,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Podczas gry wędrujesz po planszy i odwiedzasz miejsca, które znajdują się w kolorowym mieście. Przy okazji, wykonujesz zadania, jakie przypisane są do poszczególnych lokacji. Za każde poprawne odpowiedzi, zdobywasz punkty, które mogą zapewnić zwycięstwo, jeśli uda Ci się zgromadzić ich więcej niż Twoim rywalom.

PRZYGOTOWANIE

Planszę należy rozłożyć na stole w takim miejscu, aby każdy z graczy miał do niej swobodny dostęp. Następnie, obok niej, rozłóż karty pytań oraz karty zadań. Kolejnym krokiem jest wymieszanie żetonów secert goal i wybranie przez każdego z graczy jednego z nich. Cel, który został na nich przedstawiony nie powinien być ujawniony aż do końca rozgrywki. Niewykorzystane żetony, odłóż do pudełka.

Kolejnym krokiem jest wybranie koloru pionka przez każdego z uczestników i umieszczenie go na środku planszy. Następnie, każdy z graczy otrzymuje odpowiednią liczbę żetonów w swoim kolorze, których ilość jest zmienna w zależności od tego, ile osób bierze udział w grze. Do rozgrywki będą potrzebne również żetony punktacji umieszczone na torze oraz kostka, która powinna znaleźć się tuż przy planszy.

Ostatnią rzeczą, o której musisz jeszcze pamiętać jest wylosowanie żetonu goal i położenie go w widocznym dla każdego gracza miejscu. Pozostałe elementy umieść w pudełku, wtedy grę rozpoczyna najmłodszy uczestnik.

ZASADY GRY

Zanim opiszę poszczególne zasady gry, musisz wiedzieć jedną ważną rzecz. Gracze w trakcie rozgrywki poruszają się polami z zaznaczonym chodnikiem. Skrzyżowanie, czyli okrągłe miejsce bez grafiki, nie jest polem. Pionkiem można poruszać tylko w górę, dół, lewo i prawo. Trzeba pamiętać również o tym, że podczas jednego ruchu, nie można przejść dwa razy przez to samo pole i gracze nie mogą stać na tym samym miejscu.

A więc, skoro już wiesz jak przemieszczać się po mieście, to teraz przejdźmy do konkretnych zasad, a mianowicie: każdy z graczy, w swojej turze ma do wykonania 3 działania:

RUCH PIONKIEM

Po rzucie kostką, należy przesunąć swój pionek o maksymalnie tyle miejsc, ile wskazała kostka. Gracz nie musi wykorzystywać wszystkich ruchów). Jeśli podczas tego ruchu przejdzie przez miejsce specjalne (skrzyżowanie, na którym coś lub ktoś się znajduje), to zatrzymuje on swój pionek na tym miejscu. Następnie, osoba po jego prawej stronie odszukuje kartę z zadaniem dotyczącym tego miejsca, rzuca kostką i odczytuje zadanie oznaczone numerem jaki wskazała kostka.

Gdy gracz wykona je poprawnie, to otrzymuje on dwa punkty, czyli przesuwa swój mini żeton o dwa pola do przodu i jeśli chce może kontynuować swoją dalszą wędrówkę. W sytuacji, gdy jego odpowiedź jest nieprawidłowa, gracz natychmiast kończy swoją turę i zatrzymuje pionek na polu przed miejscem specjalnym.

WYBÓR MIEJSCA

Gdy gracz przesunie już swój pionek o tyle pól ile chce, to w następnym kroku jego zadaniem jest wybranie miejsca, które chce odwiedzić. Może wybrać pomiędzy dwoma budynkami, które znajdują się obok po jednej i po drugiej stronie jego pionka. W sytuacji, gdy na jednym z tych miejsc umieszczony jest żeton, oznacza to, że budynek jest już zajęty i gracz musi odwiedzić drugi, który jest dostępny. Może się zdarzyć również tak, że oba miejsca będą niedostępne i wtedy gracz natychmiast musi zakończyć swoją turę.

PYTANIE I ODPOWIEDŹ

Po wybraniu miejsca z wcześniejszego ruchu, gracz siedzący po lewej stronie odszukuję kartę z pytaniem przypisaną do konkretnego miejsca. Następnie, wybiera zadanie i odczytuje jego treść aktywnemu uczestnikowi. Jeśli udzieli on poprawnej odpowiedzi to może przesunąć swój znacznik punktów o odpowiednią ilość punktów. Gdy się pomyli, nie otrzymuje on żadnych punktów.

Niezależnie od poprawności udzielonej odpowiedzi, gracz po zakończeniu tego etapu tury, w obu przypadkach umieszcza swój żeton na budynku, który wybrał. Oznacza to, że miejsce jest zamknięte dla pozostałych graczy.

ZAKOŃCZENIE

Rozgrywka kończy się w momencie, gdy któryś z graczy umieści na planszy swój ostatni żeton. Należy wtedy dokończyć rozgrywanie tur po to, aby każdy z graczy miał ich na swoim koncie tyle samo. Następnie, wszyscy zliczają swoje punkty i zwycięzcą zostaje osoba, której udało się zebrać najwięcej punktów.

ASPEKT EDUKACYJNY

Let’s talk. Projekt miasto to gra mająca na celu przyjemną naukę języka angielskiego. Twórcy zdecydowali, że stawiają na rozwijanie komunikacji w obcym języku, a co za tym idzie oswojenie graczy z mówieniem oraz wykorzystaniem realnych zwrotów w rozmowach. Zadania znajdujące się na kartach są naprawdę zróżnicowane i dobrze przemyślane.

KARTY PYTAŃ

Na każdej karcie pytań z wizerunkiem znajdują się łącznie 4 zadania do wykonania. Są one podzielone na dwie kategorie. Pierwsza z nich, to quiz z reakcjami językowymi, gdzie do podanego zwrotu, uczeń wybiera pasującą odpowiedź. Są one tematycznie dopasowane do lokacji, jaka została wcześniej wybrana przez gracza. Drugi rodzaj zadania polega na przetłumaczeniu dwóch zwrotów na język angielski. Są to te same wyrażenia, do których we wcześniejszym zadaniu gracz wybiera odpowiedź. Oprócz tego, na kartach tego rodzaju umieszczono na samej górze nazwę miejsca, jakie odwiedza gracz oraz kategorię do jakiej należy dany budynek.

KARTY ZADAŃ

Na tych kartach autorzy dali się ponieść fantazji! 😀 Znajdziesz tu najróżniejsze typy zadań do wykonania. Podanie 3 przykładowych rzeczy związanych z konkretną tematyką (name three things), to tylko początek. W trudniejszym wariancie, na graczy czekają poniższe zadania:

 • opisywanie rzeczy z zablokowanymi wyrazami, których nie można użyć (taboo game),
 • wykonywanie czynności bez mówienia (act out),
 • opisywanie czegoś tylko w 3 zdaniach,
 • mówienie czegoś innemu graczowi,
 • pytanie innych graczy o rzeczy wypisane na kartach,
 • wykonywanie konkretnych rodzajów aktywności fizycznych i mówienie po angielsku,
 • mówienie łamańców językowych,
 • tłumaczenie powiedzonek,
 • wymyślanie wyrazów z konkretnie podanych liter,
 • układanie zdań z konkretnymi słowami.

Jak widzisz, język angielski jest bardzo mocno obecny w tej grze i samych rodzajów zadań oraz okazji do mówienia po angielsku jest dość sporo, co może zagwarantować Ci, że uczniowie z pewnością nie będą się nudzić podczas rozgrywki 😀

DLA KOGO JEST TA GRA?

Let’s talk. Projekt miasto to gra nie tylko językowa, ale również strategiczna, w której trzeba umiejętnie zaplanować sobie trasę, aby zrealizować swój secret goal, a przy tym zdobyć jak najwięcej punktów żeby móc cieszyć się wygraną. Dzięki atrakcyjnym zadaniom do wykonania, spodoba się ona zarówno dzieciom jak i młodzieży podczas zabawy w domu czy też w szkole. Nauczyciele mogą zaproponować rozegranie partyjki swoim uczniom i bez obaw mogą liczyć na szlifowanie umiejętności mówienia w języku angielskim 🙂

ZALETY I WADY GRY

PLUSYMINUSY
+ estetyczne wykonanie gry,
+ zróżnicowane zadania do wykonania na kartach,
+ 64 miejsca do odwiedzenia przez graczy,
+ możliwość rozegrania trudniejszego wariantu,
+ gra rozwija mówienie w języku angielskim,
+ ułatwia zapamiętywanie zwrotów przydatnych w codziennych sytuacjach,
+
– bardzo małe znaczniki punktacji, które z łatwością mogą się zgubić,
– trochę niejasno opisane zasady, przez co wielu rzeczy trzeba się domyślić.

MOJA OPINIA

Let’s talk. Projekt miasto to zdecydowanie jedna z ciekawszych i fajniejszych gier językowych na rynku. Moi uczniowie za każdym razem byli podekscytowani rozgrywką i pytali kiedy ponownie zagramy w tą grę. Nauce angielskiego towarzyszy dobra zabawa, a co najważniejsze, uczniowie nie obawiają się wyrażać w obcym języku. Dzięki zróżnicowanym zadaniom do wykonania, które znajdują się na kartach, gra jest ciekawa i wciągająca, a tematyka rozmówek zróżnicowana. Ósmoklasiści polubili Let’s talk. Projekt miasto za możliwość poznania i nauczenia się kolejnych reakcji językowych, co dla nich było ogromnym plusem 🙂

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: familijne, edukacyjne
PROJEKTANCI: Ewa Norman, Michał Szewczyk
ILUSTRACJE: Kamila Kozłowska
WYDAWNICTWO: Edgard Games
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2-4
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: 30-45 min
CENA: ~ zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

A póki co, trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to