Osobiście nie pałam ogromną miłością do matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Z technologią także mam na bakier, ale na moje szczęście mam Męża, który „z zawodu jest informatykiem”, więc jemu te rzeczy idą łatwiej 😀

Bardzo bym chciała, aby Miłosz polubił się z przedmiotami ścisłymi, dlatego też staram się poszukać jak najwięcej ciekawych rozwiązań i pomocy, które mi to ułatwią.

Jedną z takich rzeczy, jest Zakodowany zamek od Kapitana Nauki, która wspiera rozwój matematyki, kodwania i już od najmłodszych lat, oswaja dziecko z przedmiotami ścisłymi. W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci o tej grze trochę więcej 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Opakowanie tej gry edukacyjnej, jest kwadratem otwieranym od dołu o takiej samej wielkości jak Na tropie angielskich słówek czy Historia Polski,o których pisłam już jakiś czas temu. Z kolei w środku Zakodowanego Zamku znajdziesz:

 • 28 żetonów ze skarbami,
 • 4 żetony z czarodziejem i duchem
 • 25 kart,
 • 5 pionków,
 • kostkę,
 • planszę,
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Z racji tego, że Zakodowany zamek to gra kooperacyjna, to zadaniem wszystkich graczy, jest wcielenie się w mądrego czarodzieja, który broni swojej siedziby przed duchem. Celem gry, jest zebranie czterech skarbów, nim duch dotrze na szczyt wieży.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do gry jest banalnie proste i zajmuje dosłownie kilka chwil. Zacznij od rozłożenia planszy w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu. Następnie, sięgnij po żeton z wizerunkiem czarodzieja i połóż go na planszy na polu z takim samym obrazkiem (lewy górny róg). Analogicznie, postąp z żetonem ducha, tylko pamiętaj o tym, aby położyć go na początku trasy czyli przed wejściem na wieżę (lewy dolny róg). Teraz, pozostało wylosowanie czterech żetonów ze skarbami i w zależności od lokacji, umieszczonej na ich rewersie, umieszczenie ich w odpowiednich komnatach. Ostatnią rzeczą jaką trzeba wykonać, aby móc cieszyć się rozrywką jest potasowanie wszystkich kart i umieszczenie ich obok planszy.

ZASADY GRY

Grę zaczyna najmłodszy uczestnik. Jego zadaniem jest pociągnięcie trzech kart ze stosu i wyłożenie ich awersem do góry w poziomym rzędzie. Teraz będzie musiał wykonać ruchy, zgodnie z tym co przedstawiają grafiki na kartach. A, jeszcze jedno! Trzeba pamiętać, aby wykonywać wskazane przez karty ruchy od lewej do prawej.

Jeśli chodzi o grafiki, to na kartach znajdują się cztery 4 obrazki i każdy z nich przedstawia oraz oznacza co innego:

 • STRZAŁKA – gracz porusza żetonem czarodzieja na jedno z sąsiednich pól, zgodnie z kierunkiem, który wskazuje strzałka. Każdy uczestnik może (ale nie musi) obrócić tą kartę o 90 stopni.
 • ZAPĘTLENIE – oznacza to, że gracz dwukrotnie powtarza ruchy, które wylosował. Jednakże, jeśli karta leży jako pierwsza z lewej, to jest nieaktywna.
 • CZARODZIEJ – gracz może wykonać ruch na dowolne sąsiadujące pole znajdujące się po prawej, lewej, na dole lub u góry.
 • DUCH – gracz musi przesunąć żeton ducha o jedno pole do góry.

Gdy jeden z graczy wykona swoje ruchy, to następuje kolej na następnego. Jeśli komuś uda się wejść na pole ze skarbem, to należy odłożyć żeton na jednej ze skrzyni, która widnieje na samej górze planszy.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie gdy wszystkie skarby zostaną zebrane (zwycięstwo) lub gdy duchowi uda się dotrzeć na szczyt wieży lecz niestety oznacza to porażkę.

ASPEKT EDUKACYJNY

Najważniejszym aspektem edukacyjnym, jaki zakłada Zakodowany Zamek jest zaznajomienie dzieci z kodowaniem. Brzmi skomplikowanie? Bez obaw, wcale takie nie jest. To całe kodowanie, o którym ciągle mowa, polega na opracowaniu ścieżki, a co za tym idzie kolejnych kroków czarodzieja. Jest to po prostu rozrysowanie algorytmu 😀

Co więcej, gra powstała w duchu STEM, czyli Science, Technology, Engineering, Maths i jej głównym zadaniem jest zaznajomienie i zaprzyjaźnienie dzieci z przedmiotami ścisłymi.

Oprócz wyżej wymienionych aspektów, Zakodowany zamek wspiera również rozwój logicznego myślenia, kreatywności czy koncentracji.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Zakodowany zamek to gra dedykowana dla dzieci powyżej 4. roku życia i jest fantastyczną grą edukacyjną dla całej rodziny. Ponadto, świetnie sprawdzi się na szkolnej świetlicy czy podczas dodatkowych zajęć z matematyki czy informatyki.

ZALETY

 • barwne i estetyczne ilustracje,
 • mnogość elementów,
 • spora regrywalność, dzięki żetonom skarbów,
 • gra została opracowana na bazie STEM,
 • rozwija w zakresie kodowania, myślenia logicznego, kreatywności, koncentracji uwagi,
 • możliwość grania w pojedynkę,
 • brak rywalizacji, ponieważ jest to gra kooperacyjna,
 • wydawnictwo przewidziało dodatkowe 3 warianty dla graczy, które w zależności od wieku uczestników mogą ułatwić lub utrudnić grę, dzięki czemu sami możecie dostosować poziom zaawansowania.

MOJA OPINIA

Zakodowany zamek to pozycja bardzo ciekawa i wciągająca. Oferuje angażującą rozgrywkę bazującą na wielu edukacyjnych aspektach. Jej głównym założeniem jest rozwój umiejętności kodowania, co z pewnością przyczyni się w przyszłości do lepszego programowania. Mam nadzieję, że gier w tej tematyce powstanie znacznie więcej 🙂

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: familijne, edukacyjne
PROJEKTANT: Hubert Bobrowski
ILUSTRACJE: Justyna Hołubowska-Chrząszczak
WYDAWNICTWO: Kapitan Nauka
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 1+
WIEK GRACZY: 4+
CZAS ROZGRYWKI: 15-20 min
CENA: ~ 36 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/ZakodowanyZamek

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

A póki co, trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to