Cortex to chyba klasyk gier imprezowo-familijnych, w którego do tej pory nie miałam okazji zagrać, jednak często widziałam tą grę na instagramie i fejsbuku. Za każdym razem zbierała w większości pochlebne opinie i wiedziałam, że to tylko kwestia czasu, aż ta gra trafi do mojej kolekcji.

Nie spodziewałam się jednak, że stanie się to aż tak szybko! 😀

Początkiem lipca, rebel wypuścił kolejną już odsłonę tej popularnej gry, która tym razem ma wyzwania zapachowe! Muszę przyznać, że już samo to brzmi dobrze i bardzo mnie zaintrygowało. Byłam bardzo ciekawa jak perfumowane karty sprawdzą się podczas rodzinnych spotkań.

W tym wpisie, tak jak zawsze znajdziesz skrót zasad, ocenę gry oraz moją opinię na temat najnowszej części wchodzącej w skład Cortexowej rodziny.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Opakowanie Cortex 3. Wyzwania jest mniej więcej wielkości mojej ręki, więc z łatwością będziesz mógł zabrać tą grę wszędzie, ponieważ nie zajmie za wiele miejsca ani w plecaku ani w walizce. Tym razem, pudełko ma czerwony kolor, a w centralnym punkcie znajduje się niebieski mózg, który jest znakiem rozpoznawalnym serii Cortex.

W środku natomiast znajdziesz:

 • 90 kart:
  • 74 karty testów,
  • 6 kart wyzwań zapachowych,
  • 10 kart zapachów.
 • 6 układanek z obrazkiem mózgu,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem tej gry jest jak najszybsze zdobycie przez gracza wszystkich 4 elementów, dzięki którym będzie on mógł ułożyć obrazek mózgu. Osoba, której się to uda jako pierwszej, wygrywa rozgrywkę.

PRZYGOTOWANIE

Zanim rozpoczniesz rozgrywkę, rozłóż 10 kart zapachów na środku stołu, tak aby każdy z graczy mógł je dokładnie widzieć. Póki co, wolno je tylko oglądać, więc musisz się wstrzymać z wąchaniem ich. Po dokładnym przyjrzeniu się kartom (czyli po upływie 30s), należy zebrać wszystkie karty zapachów i odłożyć je na bok. 

W kolejnym kroku, potasuj wszystkie pozostałe karty (karty testów i karty wyzwań), następnie ułóż z nich stos zakrytych kart na środku stołu pomiędzy graczami i w zasadzie możecie rozpoczynać już rozgrywkę.

ZASADY

Rozgrywkę rozpoczyna najmłodszy z graczy, poprzez odwrócenie pierwszej karty ze stosu. Następnie, wspólnie z pozostałymi uczestnikami przyglądnij się temu, co się znajduje na karcie, a jeśli uda Ci się rozwikłać zagadkę, którą przedstawia, natychmiast musisz zakryć kartę dłonią. Podaj swoją odpowiedź i odsłoń kartę, tak aby pozostali gracze mogli sprawdzić czy udzieliłeś prawidłowej odpowiedzi.  

W sytuacji, gdy gracz udzielił poprawnej odpowiedzi, może on zabrać kartę testu i położyć ją przed sobą w taki sposób, aby rewers był widoczny. Co ważne, przed każdym uczestnikiem mogą znajdować się tylko 4 karty. W sytuacji, gdy ktoś ma już komplet kart, a udało mu się zdobyć kolejną kartę, którą chciałby zatrzymać, musi on odrzucić jedną ze swoich kart. Gdy graczowi uda się zebrać dwie karty o takim samym rewersie, może je wymienić na jedną część układanki mózgu, a karty muszą zostać odrzucone.

A co w sytuacji, gdy gracz udzieli nieprawidłowej odpowiedzi? Odrzuca on kartę i nie może on udzielić odpowiedzi w następnej rundzie.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy zdobędzie wszystkie 4 elementy układnki mózgu. Osoba której uda się to jako pierwszej, wygrywa rozgrywkę.

RODZAJE ZADAŃ

Na kartach znajdziesz 8 różnych rewersów, do których zostało przypisanych osiem różnych wyzwań z jakimi będą musieli zmierzyć się gracze. Postanowiłam w skrócie przybliżyć Ci poniżej na czym dokładnie one polegają:

 • ORIENTACJA – należy odnaleźć kolor kości podążając za strzałkami.
 • ŚLEDZENIE KOLORÓW – należy wskazać jakie zwierzę znajduje się na czwartym obrazku poprzez podążanie za kolorami. Tło obrazka jest wskazówką dotyczącą koloru kolejnego zwierzęcia.
 • INTRUZ – należy określić, który z obrazków nie pasuje do pozostałych.
 • ŁĄCZENIE KSZTAŁTÓW – musisz odgadnąć, jakie dwa kształy połączone ze sobą, stworzą wskazany wyżej kształt.
 • KONSTELACJE – należy wskazać konstelację, która zawiera w sobie najwięcej gwiazd,
 • KOORYDNACJA – gracz musi określić którą ręką powinien przykryć kartę, a drugą przedstawić jeden z trzech gestów znanych z gry kamień, papier i nożyce, który zapewni mu zwycięstwo i zgarnięcie karty,
 • ARYTMETYKA – gracze jak naszybciej muszą podać poprawny wynik działania,
 • WYZWANIE ZAPACHOWE – polega na odgadnięciu po zapachu co przedstawia dana karta.

CZAS ROZGRYWKI

Czas jaki należy poświęcić na jedną partyjkę gry to jakieś 15 minut. Dzięki temu, że rogrywka jest dynamiczna, to nie sposób się nią tak szybko znudzić i spokojnie można rozegrać kilka partyjek pod rząd. W większym gronie, przy dobrej zabawie, czas może się lekko wydłużyć, ale jest to maksymalnie dodatkowe 5 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Cortex 3. Wyzwania to gra, która z pewnością spodoba się niejednej rodzinie. Zdecydowanie umili wiele rodzinnych imprez lub wieczorów, a nawet spotkań ze znajomymi. Maksymalnie może w nią zagrać nawet 6 graczy, co jest jej dużą zaletą. Co więcej, rozgrywka nie tylko jest dynamiczna, ale również wymaga trochę kombinowania od graczy, dzięki czemu może spodobać się wielu osobom.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ możliwość mieszania kart z innymi grami z serii,
+ karty zapachowe jako wyzwanie,
+ łatwe do wytłumaczenia zasady gry,
+ szybka rozgrywka,
+ kompaktowy rozmiar,
+ wymaga mało miejsca do rozgrwyki,
+ wzbudza wiele emocji podczas gry,
+ ćwiczy logiczne myślenie.
+ / – mała regrywalność,
+ / – karty zapachowe mają bardzo podobne zapachy,
+ / – może się szybko znudzić, zwłaszcza gdy gra się dość często,
+ / – działa lepiej na więcej osób.

MOJA OPINIA

Cortex 3. Wyzwania to jedna z naszych fajniejszych gier imprezowych, które sprawdzają się podczas rodzinnych spotkań. Mieliśmy okazję wykorzystać ją parokrotnie i zawsze zdawała egzamin. Dzieci są nią zachwycone, a to jest przecież najważniejsze. Wytłumaczenie zasad trwa zaledwie kilka sekund, rozwiązywanie kolejnych łamigłówek wkręca uczestników i wywyłuje wiele emocij podczas rozgrywki.

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że Cortex 3. Wyzwania będzie cieszył się aż tak wielkim powodzeniem. Oczywiście, jeśli rogrywki nie są dość częste, bo wtedy po jakimś czasie, gra może się szybko znudzić. Jednakże wystarczy, że trochę odleży i ponownie można się brać do główkowania.

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Cortex
MECHANIKA GRY: memory, pattern recognition
TYP GRY: familijne, karciane, edukacyjne
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2-6
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 15 minut
CENA: ~ 50 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to