Nie znam osoby, która nigdy w życiu nie jojczała. Czasem mam nawet wrażenie, że jojczenie to taka ulubiona aktywność Polaków 😀 Potrafimy narzekać i marudzić dosłownie na wszystko zaczynając od pogody (w lecie za gorąco, w zimie za zimno lub ciepło), poprzez stertę naczyń do umycia, a kończąc na innych rzeczach, które musimy zrobić a nie mamy na to ochoty.

Siłą rzeczy, te wszystkie przeciwności losu czy problemy, mnożą się w zastraszającym tempie w momencie ukończenia 18. roku życia. Nic więc dziwnego, że ktoś wpadł na genialny pomysł ilustrowania ich i przedstawiania w formie komiksów. Lisie problemy szybko zyskały całą masę fanów, a nawet doczekały się własnej gry, w której trzeba współpracować aby wygrać z koszmarem!

W dzisiejszym wpisie, przedstawię Ci, drugą edycję Lisków: Ojojanie.

Zapraszam do lektury 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Liski: Ojojanie mają dość sporych rozmiarów prostokątne pudełko. Utrzymane jest w bieli po to, aby grafiki lisków były dobrze widoczne już od samego początku. W środku natomiast znajdziesz:

 • 40 kart ojojania,
 • 10 kart komplikacji,
 • 25 kart problemów,
 • 6 kart koszmarów,
 • 25 kart lisów,
 • 4 karty szarych kit,
 • 5 dwustronnych planszetek puchaterów,
 • planszetka pomocy,
 • 10 znaczników puchaterów na podstawkach,
 • 12 znaczników serków,
 • 20 żetonów strachu,
 • plansza,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Wbrew pozorom, cel gry jest banalnie prosty. Gracze podczas rozgrywki muszą pokonywać pojawiające się komplikacje, problemy i koszmary. Tylko w ten sposób, mogą zapewnić sobie zwycięstwo 🙂

PRZYGOTOWANIE

Zanim jednak będziesz mógł cieszyć się rozgrywką, musisz poświęcić kilka minut aby przygotować się do gry. Zacznij od rozłożenia planszy w widocznym dla wszystkich graczy miejscu, a następnie utwórz 6 talii składających się z kart:

 • ojojania,
 • szarych kit,
 • problemów,
 • lisów,
 • komplikacji,
 • koszmarów.

W następnym kroku, obok planszy umieść znaczniki serków oraz zakryte żetony strachu (symbolem strachu do góry). Gdy już to zrobisz, musisz potasować po kolei osobne talie ojojania, problemów, lisów i szarych kit. Przetasowane karty, umieść na planszy w odpowiednich polach.

Z talii koszmarów, jeden z graczy wybiera lub wspólnie wybiera koszmar, z którym przyjdzie im się zmierzyć podczas tej rozgrywki. Im więcej piorunów na karcie, tym trudniej będzie uporać się z danym koszmarem. Wybraną kartę należy umieścić na pomarańczowym polu planszy, a pozostałe koszmary odłóż do pudełka.

Kolejnym etapem jest wylosowanie pięciu kart komplikacji oraz 6 kart problemów. Dopilnujcie aby umieścić te karty rewersem do góry na odpowiednich miejscach. Gdy już to zrobicie, to odwróćcie pierwszą z lewej kartę komplikacji i połóżcie ją na karcie problemu w pierwszej kolumnie.

Teraz będzie coś prostszego i przyjemniejszego, czyli wybór swoich lisich bohaterów i przynależących do nich planszetek. Ważne jest to, że w grze musi wziąć udział minimum czterech bohaterów, więc w sytuacji, gdy planujesz grać w dwie osoby, to każdy z graczy musi mieć dwóch bohaterów.

Przedostatnią rzeczą, jaką musicie zrobić aby móc cieszyć się rozgrywką, jest dobranie dwunastu zakrytych kart ojojania i rozdzielenie ich równo po wszystkich graczy.

ZASADY GRY

Tym razem, nie będę opisywać krok po kroku zasad gry, ponieważ zostały one bardzo dobrze przedstawione w filmie instruktażowym przygotowanym przez wydawnictwo rebel. Także nie pozostaje już nic innego, jak tylko poglądać poniższy filmik i pokonywać koszmary 😀

ZAKOŃCZENIE

Rozgrywka trwa 6 rund i gra kończy się po szóstej turze. To, czy zostaniesz zwycięzcą zależy od tego, czy Twojej drużynie uda się pokonać koszmar. Przegrana jest możliwa nie tylko gdy, koszmar nie zostanie pokonany w ostatniej rundzie, ale również w momencie dołożenia trzeciego żetonu strachu pod dowolną kolumną problemów.

CZAS ROZGRYWKI

Rozgrywka trwa około 45 minut. Oczywiście jej długość jest zależna od ilości graczy i kombinowania przez uczestników. My zazwyczaj musimy poświęcić na nią trochę ponad pół godziny gdy gramy tylko we dwójkę.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Liski: Ojojanie to gra przewidziana od 1 do 5 osób w wieku powyżej 12 lat.. Mnie najfajniej się w nią jednak grało w 3 osoby. Warto podkreślić jednak, że liczba graczy nie rzutuje na rozgrywkę – gra się w nią tak samo fajnie! 🙂

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ piękne ilustracje, które dodają uroku tej grze,
+ zabawna treść znajdująca się na kartach,
+ 6 poziomów trudności,
+ rozwój logicznego myślenia,
+ możliwość urozmaicenia rozgrywki,
+ przewidziany tryb jednoosobowy.
– za długa instrukcja, przez którą ciężko jest przebrnąć i gra początkowo wydaje się być skomplikowana,
– sporo niejasności,
– duża losowość,
– wypraska mogłaby być lepiej dopracowana.

MOJA OPINIA

Liski: Ojojanie to gra, która tylko z pozoru przypomina grę dla dzieci. W rzeczywistości, to Ci starsi gracze doskonale wczują się w klimat jojczenia i zrozumieją problemy znajdujące się na kartach, ponieważ zostały one dostosowane do nich – zbliżająca się sesja i dedline czy zimna kawa to tylko kilka przykładów, z czym musimy się zmierzyć w dorosłym życiu.

Liski: Ojojanie to gra, która stawia na współpracę i przypadnie do gustu nie tylko fanom lisich komiksów. Z uwagi na proste zasady, gdy już przebrnie się przez długaśną i zawiłą, gra jest naprawdę wciągająca.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: set collection
TYP GRY: kooperacyjne
PROJEKTANT: Jacek Gołębiowski
ILUSTRACJE: Beata Smugaj
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 1 – 5
WIEK GRACZY: 12+
CZAS ROZGRYWKI: 45min
CENA: ~ 100 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/LiskiOjojanie_REBEL

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to