Są takie planszówki, które zabierają Cię w podróż pełną niespodzianek i wyzwań. Ich plusem jest to, że nie potrzebujesz żadnych biletów. Wystarczy tylko gra, którą w tym przypadku jest nowość pt. Wsiąść do Pociągu: Berlin.

Ta ekscytująca planszówka zabierze Cię w wirtualną podróż po stolicy Niemiec, gdzie będziesz musiał zdobywać punkty, realizując niezwykle różnorodne bilety na przejażdżki. Jeśli chcesz rozpocząć tę planszówkową podróż i odkryć, dlaczego Wsiąść do Pociągu: Berlin jest prawdziwą perełką w świecie gier planszowych, czytaj dalej! 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Już rzut oka na pudełko wystracza aby poczuć retro vibe, przypominając o czasach, które kiedyś minęły. Na okładce widnieje grupa ludzi, ubranych w stylu charakterystycznym dla Berlina lat 20. XX wieku. To jak podróż w czasie do epoki, kiedy tramwaje były nieodłączną częścią berlińskiego krajobrazu.

W centralnym punkcie okładki mamy pięknie odwzorowany tramwaj, który od razu przykuwa uwagę. To właśnie on jest kluczowym elementem podróży przez Berlin w tej grze. W tle, delikatnie wymazane, ukazane są kontury słynnych miejsc Berlina, takich jak Brama Brandenburska. To subtelny akcent, który podkreśla tematykę gry i zaprasza graczy do wyruszenia w podróż po tych historycznych miejscach.

Co ważne, pudełko najnowszej gry ma tę samą wielkość co inne dodatki do serii, takie jak Wsiąść do Pociągu: Londyn czy Wsiąść do Pociągu: San Francisco. Jeśli chodzi o komponenty, to w środku znajdziesz:

  • planszę przedstawiającą mapę połączeń w Berlinie;
  • 44 plastikowe tramwaje (po 11 w każdym kolorze);
  • 20 plastikowych wagonów metra (po 5 w każdym kolorze);
  • 44 karty Lokomocji;
  • 22 karty Biletów;
  • 4 znaczniki punktacji;
  • instrukcję.

KOMPONENTY

Komponenty gry Wsiąść do Pociągu: Berlin są nie tylko funkcjonalne, ale także estetyczneto. Plansza, przedstawiająca mapę Berlina z wyraźnymi nitkami połączeń między ikonicznymi miejscami, jest nie tylko kolorowa i pełna detali, ale także zachowuje doskonałą czytelność. To znaczący krok w kierunku estetycznej atrakcyjności gry. Linie metra, graficznie przedstawione jako pojedyncze wagony, to inteligentne rozwiązanie oszczędzające miejsce na planszy.

Wagoniki, które gracze używają do tworzenia swoich połączeń, to prawdziwa przyjemność w dotyku. Wykonane z solidnego plastiku, są trwałe i przyjemne w obsłudze. Co ciekawe, dźwięk „dzwonienia” wagoników podczas ich rozsypywania na stole dodaje interakcyjnego aspektu rozgrywce.

Karty lokomocji i bilety to drugi atut komponentów. Pięknie ilustrowane, karty te przedstawiają zielone tramwaje, niebieskie taksówki i wielobarwne rowery. Choć ich rozmiar jest niewielki, są one wytrzymałe i wygodne w użyciu, co przekłada się na komfort rozgrywki.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Zasady gry są intuicyjne i skoncentrowane na realizacji biletów. Gracze muszą połączyć punkty z biletów na planszy, używając odpowiedniej ilości kart lokomocji w odpowiednich kolorach. Warto zwrócić uwagę na wyjątkowe rozwiązanie linii metra, gdzie zawsze używamy tylko jednego wagonu, ale opłata w kartach jest różna w zależności od linii. Za każde zrealizowane połączenie gracze zdobywają punkty, które śledzą na torze punktacji na planszy. Niemniej jednak, zrealizowane bilety pozostają tajemnicą przed innymi graczami, co dodaje element strategii.

Rozgrywka trwa do momentu, gdy któremuś z graczy skończą się wagoniki. Wówczas rozgrywana jest ostatnia runda, a następnie punkty są podliczane. Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobył najwięcej punktów.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Wsiąść do Pociągu: Berlin to gra dostosowana zarówno do mniejszych, jak i większych grup graczy. Można nią cieszyć się już w dwie osoby, co jest doskonałą opcją dla par lub gier w mniejszym gronie. Jednak gra skaluje się również bardzo dobrze, umożliwiając rozgrywkę dla cztrech graczy. Ta elastyczność w liczbie uczestników czyni ją idealnym wyborem na różne okazje, od spotkań towarzyskich po większe imprezy planszówkowe.

Co więcej, Wsiąść do Pociągu: Berlin wyróżnia się krótkim czasem trwania rozgrywki. Standardowa gra może zająć około 10-15 minut, co sprawia, że jest to idealna opcja na szybkie partie w trakcie wieczornego spotkania. Dzięki temu łatwo jest ją włączyć w różne plany i harmonogramy, zapewniając przy tym świetną zabawę w krótkim czasie.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ łatwe do nauki i zrozumienia zasady;
+ estetyczne i dobrej jakości komponenty;
+ krótka rozgrywka;
+ trochę strategii i kombinowania aby zdobyć jak najwięcej punktów;
+ dynamiczna rozgrywka;
+ trochę zmienione zasady, niż te w innych częściach.
brak 🙂

MOJA OPINIA

Wsiąść do Pociągu: Berlin to prawdziwa gratka dla miłośników serii i planszówek w ogóle. Rozgrywka zachwyca swoją rozbudowaną i ciekawą strukturą, która sprawia, że gra wciąga od pierwszych chwil. Muszę przyznać, że Berlin jest zdecydowanie najbardziej intrygujący ze wszystkich „małych” wersji serii, które mam w kolekcji. Oferuje więcej możliwości i różnorodnych połączeń na planszy oraz dwa rodzaje wagonów, a liczne trasy pozwalają na dynamiczną rywalizację, zwłaszcza w czteroosobowym składzie, gdzie presja zajmowania nitek i rywalizacja o bilety dostarczają wielu emocji.

Nawet mimo pewnej losowości, która może czasem zadecydować o sukcesie lub niepowodzeniu w grze, Wsiąść do Pociągu: Berlin utrzymuje balans między strategią a zabawą. Różnorodność dostępnych biletów i karty lokomocji sprawiają, że każda rozgrywka jest unikalna i nieprzewidywalna.

Podsumowując, ta planszówka stanowi doskonały wybór na rodzinne wieczory czy imprezy ze znajomymi. Proste zasady, oparte na realizacji biletów i tworzeniu połączeń, czynią z Wsiąść do Pociągu: Berlin idealną grę planszową zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych graczy, obiecując emocjonującą rywalizację i nieprzewidywalny wynik aż do ostatniej chwili rozgrywki. Jednym słowem, uważam, że Wsiąść do Pociągu: Berlin zasługuje na gorące rekomendacje i gwarantuje wiele godzin świetnej zabawy.

INFORMACJE O GRZE


SERIA: Wsiąść do pociągu
MECHANIKA GRY: hand management, network and route building, open drafting, set collection
TYP GRY: karcianki
AUTOR: Alan R. Moon
ILUSTRACJE: Julien Delval
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 15min
CENA: ~ 70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to