W naszej domowej kolekcji gier, nie ma za wiele przygodówek i kościanek, dlatego też gdy ukazał się Trek 12: Himalaje, wiedziałam, że będę chciała przetestować ten tytuł. Zachęcił mnie do tego już sam opis rozgrywki znajdujący się na stronie rebela i szczerze nie mogłam się doczekać tej gry.

Gdy Trek 12: Himalaje wpadł już w moje ręcę, okazało się że jest to znacznie bardziej skompilkowana gra, niż początkowo obstawiałam. Żeby móc się cieszyć rozgrwyką trzeba się trochę wysilić i pokmobinować oraz obrać odpowiednią strategię, żeby uzuskać jak najwyższy wynik. Od kiedy ten tytuł jest z nami, to ogrywamy go kiedy tylko możemy. Nawet jeśli graliśmy wcześniej jeszcze w coś innego, to dzień kończymy szybkim rozegraniem partyjki.

Za co tak bardzo pokochaliśmy ten tytuł? Czytaj dalej, a sam się przkonasz 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko Treka nie jest duże, ale w pierwszym kontakcie zaskoczyła mnie jego waga. Gdy weźmiemy je do ręki to czuć, że w środku będziemy mieli sporo elementów.

Bardzo estetyczna okładka, przedstawia dwóch wędrowców wspinających się po kamiennych stopniach w kierunku szczytu. To będzie nasz motyw przewodni w grze.

Po otwarciu, w środku znajdziesz:

 • 2 kości,
 • kartę prowadzącego wyprawę,
 • 16 kart asysty,
 • 3 notesy punktacji (z różnymi trasami),
 • poradnik wędrowca,
 • poradnik wspinacza,
 • poradnik samotnika,
 • 6 kopert wyzwań.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Podczas gry, wcielasz się w wędrowca, który rozpoczyna pieszą wędrówkę po Himalajach. Twoim zadaniem będzie zdobycie jak największej liczby punktów, które otrzymasz za odpowiednie rozmieszczanie wartości liczbowych na swojej trasie.

PRZYGOTOWANIE

Na początku wybieramy jedną z trzech dostępnych tras. Następnie każdy gracz otrzymuje arkusz punktacji, oraz zapewnia sobie coś do pisania. Na koniec kładziemy na środku dwie kości.

ZASADY

Jeden z graczy rzuca kośćmi. Następnie gracze, jednocześnie wykonują swoje ruchy. Każdy z graczy musi wybrać swój rezultat. Może to zrobić, wybierając jedną z 5 dostępnych opcji:

 • niższy wynik,
 • wyższy wynik,
 • różnicę między wynikami,
 • sumę wyników,
 • iloczyn wyników.

Następnie każdy gracz oznacza kwadrat w odpowiednim rzędzie tabeli decyzji. Gdy zdarzy się tak, że nie będzie już wolnego miejsca w danym rzędzie, dane działanie nie jest już więcej dostępne.

Gracz musi wpisać swój wybrany rezultat na wybrane pole na arkuszu. Pierwszy rezultat można zaznaczyć na dowolnym polu, każdy kolejny należy wpisać do pola przylegającego do wypełnionego pola.

Tak zapełnione pola mogą tworzyć szeregi oraz obszary.

 • SZEREG to ciąg kolejnych liczb. Jeśli sąsiadujące pola zawierają kolejne wartości, można je połączyć kreską i takie pola dadzą nam na końcu punkty za szereg.
 • OBSZAR – to z kolei grupa sąsiadujących ze sobą co najmniej dwóch jednakowych rezultatów. Jeśli przyległe do siebie pola zawierają takie same wartości, oznacz je unikalnym wzorem i na koniec gry również dostaniesz za nie punkty.

ZAKOŃCZENIE

Rozgrywka kończy się w momencie, kiedy wszystkie pola na arkuszu zostaną zapełnione. Wtedy każdy gracz sumuje punkty zdobyte za szeregi, obszary i bonusy oraz odejmuje punkty za kary.

Wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

CZAS ROZGRYWKI

Wydawca podaje, że rozgrywka powinna nam zająć od 15 do 30 minut. Czas ten jest z pewnością zależny od wariantu gry. Wybierając rozgrywkę „Szybko na szczyt” gra zajmie nam mniej czasu, decydując się jednak „Ekspedycję” w której zmierzamy na kilka szczytów po kolei, będziemy musieli zarezerwować sobie tego czasu więcej.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Trek 12: Himalaje to gra, którą można polecić każdemu. Proste zasady sprawiają, że nawet początkujący gracz będzie w stanie już w pierwszej rozgrywce czerpać radość z rozgrywki. Klimat gór z pewnością sprawi, że równie chętnie po ten tytuł będą sięgać miłośnicy wspinaczki. Gra świetnie sprawdzi się w większym gronie, ponieważ grać w nią może jednorazowo nawet 50 osób! Nie zapomniano również o graczach solowych i dla nich też jest osobny tryb gry. Z racji tego, że rozgrywka jest szybka, można po ten tytuł sięgnąć nawet jeśli nie mamy dużo wolnego czasu. Mogą w niego grać całe rodziny, jednak z uwagi na fakt, że trzeba będzie wykonywać proste działania matematyczne, gra jest przeznaczona dla graczy powyżej 8 lat.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY
+ bardzo proste zasady,
+ tryb solo,
+ szybka rozgrywka,
+ różne tryby gry,
+ koperty bonusowe,
+ klimat gór,
+ idealna dla osób, które zaczynają swoją przygodę z planszówkami,
+ rosnące poziomy trudności,
+ możliwość gry nawet w 50 osób!
– kostki mogłyby być lepszej jakości (mogłyby się lepiej toczyć),
– brak interakcji pomiędzy graczami.

MOJA OPINIA

Trek 12: Himalaje to to pierwsza gra typu roll-and-write w mojej kolekcji. Z racji tego, że kocham chodzić po górach, jej tematyka szczególnie przypadła mi do gustu. W ostatnim czasie z oczywistych powodów nie można było podróżować i górki treking był jedynie marzeniem. Teraz dzięki tej prostej grze, można oczami wyobraźni przenieść się na wspaniałe, himalajskie szlaki.

Rozgrywka jest bardzo szybka, z racji tego, że wszyscy gracze wykonują swoje akcje jednocześnie nie ma sytuacji gdzie jeden gracz myśli a reszta bezczynnie czeka. Gra jest bardzo ładnie wykonana. Rysunki tras na arkuszach potrafią sprawić, że chcemy się przenieść na górski szlak. Małe rozmiary sprawiają, że z powodzeniem można ją zabrać na prawdziwy treking.

Ten typ gry przypadł mi do gustu i myślę będzie się u nas często pojawiał zwłaszcza wtedy, kiedy nie będzie czasu na grę w większy i dłuższy tytuł. Z racji tego, że zasady są bardzo przystępne można bez obaw zagrać partyjkę nawet z nowicjuszami.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: chaining, dice rolling, once-per-game abilities, paper-and-pencil
TYP GRY: familijne, przygodowe, kościane
PROJEKTANCI: Bruno Cathala, Corentin Lebrat
ILUSTRACJE: Jonathan Aucomte, Olivier Derouetteau
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 1 – 5
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 15-30min
CENA: ~ 70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to