Gry z serii Wsiąść do pociągu praktycznie od zawsze cieszą się dużą popularnością i wcale mnie to nie dziwi, bo sama pokochałam planszówki właśnie dzięki klasycznym pociągom, dlatego też chętnie proponuję ten tytuł zarówno podczas rodzinnych spotkań jak i tych z przyjaciółmi.

Ostatnio ukazała się kolejna (znacznie szybsza) wersja tej znanej i lubianej planszówki, która tym razem zabiera graczy w podróż po ulicach San Francisco! Dlatego też, wskakuj do tramwaju i zaraz opowiem Ci więcej o tym tytule!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Wsiąść do pociągu: San Francisco jest mniejszą (wymiarowo) grą niż klasyczne Wsiąść do pociągu: Europa. Planszówka z dzisiejszego wpisu jest wersją miastową i ma dokładnie taki sam rozmiar jak Wsiąść do pociągu: Londyn, o której pisałam już jakiś czas temu 🙂

Jeśli chodzi o grafikę, to jest ona barwna i od razu wiadomo, że jest to kolejna część kultowego TTR (Ticket To Ride). Tym razem na okładce można zauważyć znany wszystkim Golden Bridge oraz tramwaje, z których San Francisco słynie.

Natomiast jeśli chodzi o zawartość pudełka, to w środku znajdziesz:

 • planszę przedstawiającą mapę połączeń w San Francisco;
 • 80 plastikowych tramwajów (po 20 w każdym kolorze);
 • 21 żetonów Turystyki;
 • 44 karty Lokomocji;
 • 24 karty Biletów;
 • 4 znaczniki punktacji;
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Jeśli znasz serię Wsiąść do pociągu to doskonale wiesz jaki jest cel również i tej gry. Jednakże jeżeli jest to Twoje pierwsze spotkanie z TTR, to pozwól, że szybko wyjaśnię o co chodzi. W trakcie trwania rozgrywki, gracze realizują bilety i starają się zdobyć jak najwięcej punktów, bo tylko w ten sposób są w stanie wygrać.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie polega na rozłożeniu planszy na śradku i wybrania przez uczestników kolorów pionków oraz tramwajów. Gdy to zrobią, ustawiają okrągłe znaczniki na polu startowym. Następnie, należy posegregować żetony turystyki i umieścić je na oznaczonych polach na planszy. Ich liczba zależy od tego, ile osób bierze udział w rozgrywce. Kolejnym krokiem jest potasowanie kart lokomocji i rozadnie każdemu graczowie 2 kart. Pozostałe należy położyć pod planszą i pociągnąć 5 wierzchnich kart. Umieść je odkryte obok zakrytego stostu.

Ostatnim krokiem jaki należy wykonać jest potasowanie kart biletów i rozdanie ich graczom (każdy dostaje po 2 takie karty). Mają oni chwilę na zastanowienie się czy zostawiają oba połączenia na ręcę czy odrzucają jedno z nich. Gdy to już zostanie ustalone, można rozpocząć grę.

ZASADY

Gracze w swojej turze mogą wykonać tylko jedną z poniższych akcji:

 • DOBIERANIE KART LOKOMOCJI – może się odbyć na kilka sposobów:
ZAKRYTY STOSODKRYTE KARTYJEDNA STĄD,
DRUGA STAMTĄD
Gracz ciągnie dwie wierzchnie karty lokomcjiGracz może wybrać dwie karty z odkrytych, pod warunkiem, że będą to zwykłe karty. Jeśli gracz wybiera kartę promu (jokera), może wybrać tylko ją. Gracz dobiera jedną kartę
z zakrytego stosu, a drugą (zwykłą) wybiera spomiędzy odkrytych kart.

Może odwrócić kolejność dobierania kart, czyli zacząć od odkrytych, a potem dobrać z zakrytych.
 • UTWORZENIE POŁĄCZENIA – gracz wykłada karty lokomocji, odpowiadające liczbie i kolorowi pól wybranej trasy. Następnie, na każdym polu umieszcza po jednym tramwaju ze swoich zasobów. W swojej turze, można stworzyć tylko jedno połączenie.
 • DOBIERANIE KART BILETÓW – jeśli gracz zrealizował swoje bilety i nadal ma na stanie wagoniki, powinien sięgnąć po dwie nowe karty połączeń. Może zachować obie lub jedną.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie, gdy jednemu z graczy, na ręce pozostaną dwa tramwaje. Wtedy należy rozegrać jeszcze jedną turę, a następnie podlicza się punkty, które można zdobyć za:

 • utworzenie połączenia między 2 sąsiednimi miejscami na planszy (należy zaznaczać to na torze punktacji po każdym wyłożeniu tramwajów);
 • zrealizowane biletu;
 • zebranie zestawu różnych żetonów turystyki.

UWAGA! Punkty traci się za niezrealizowane bilety!

Osoba, której uda się zebrać największą liczbę punktów, zostaje zwycięzcą.

CZAS ROZGRYWKI

Rozgrywka w „małe pociągi” jest dość szybka, nawet jeśli udział w niej bierze maksymalna liczba graczy. Nam zazywczaj udaje się zmieścić w kwadransie.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Wsiąść do pociągu: San Francisco z pewnością spodoba się fanom tej serii, którzy uwielbiają tą grę. Co więcej, śmiało mogą sięgnąć po ten tytuł osoby, które stawiają pierwsze kroki w plasznówkowym świecie i szukają czegoś idealnego na początek. Wiek w przypadku tej serii nie ma najmniejszego znaczenia, bo poradą sobie z nią zarówno młodsi jak i seniorzy.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ proste zasady;
+ szybki czas rozgrywki i przygotowania;
+ dbałość o jakość i szczegóły elementów;
+ mały format planszy.
brak 🙂

MOJA OPINIA

Jako fanka tej serii, śmiało mogę polecić Wsiąść do pociągu: San Francisco praktycznie wszystkim – początkującym i zawaansowanym czy małym i starszym. Jest to tytuł tak uniwersalny, że spodoba się każdemu. Nawet osoby lubiące bardziej wymagające planszówki, chętnie siądą do tego tytułu.

Szybki czas rozgrywki to zdecydowanie jedna z większych zalet, ponieważ łatwiej znaleźć czas aby rozłożyć się z tą grą niż jej klasycznym odpowiednikiem. Wbrew pozorom, to że czas został znacząco skrócony, wcale nie oznacza, że gra straciła – wręcz przeciwnie, mniejszy tytuł może zapewnić podobne wrażenia co duży. Co więcej, po takiej krótkiej rozgrywce, aż ma się ochotę na kolejną i kolejną 😀

Jeśli szukasz gry uniwersalnej, która jest szybka, ciekawa, ma proste zasady i spodoba się osobom w różnym wieku, to Wsiąść do pociągu: San Francisco może okazać się strzałem w dziesiątkę. Polubią ją zarówno dzieci jak i dziadkowie.

INFORMACJE O GRZE


SERIA: Wsiąść do pociągu
MECHANIKA GRY: hand management, network and route building, open drafting, set collection
TYP GRY: karcianki
AUTOR: Alan R. Moon
ILUSTRACJE: Julien Delval
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 15min
CENA: ~ 70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to