Nie umiem do końca zdecydować czy jestem psiarą czy kociarą, ponieważ oba rodzaje zwierzaków rozczulają mnie tak samo. Od najmłodszych lat wychowywałam się zarówno w towarzystwie kotów i jak i psów i trochę ubolewam, że Miłosz nie ma podobnej możliwości, jednakże w moim rodzinnym domu może obserwować nadpobudliwego boksera i leniwą kocię.

Nie mniej jednak, widzę, że zwierzęta bardzo mu się spodobały, dlatego też staram się mu je pokazywać tak często jak tylko jest to możliwe. Mamy już sporo książek w tej tematyce (i nie ukrywam, że mam zamiar powiększyć tą kolekcję o kolejne tytuły), ale chciałabym aby w naszym domu, znalazły się także gry, które nawiązują do tego tematu. Kilka już mamy, a dziś dołączyły do ich grona Kociaki Łobuziaki od wydawnictwa Nasza Księgarnia.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Już samo pudełko przykuło uwagę najmłodszego zainteresowanego. Jest dość sporych rozmiarów (wielkościowo odpowiada innym grom dla starszych graczy), a przy tym wszystkim jest wąskie. Zostały ozdobione uroczymi kociakami bawiącymi się kolorowymi kłębkami włóczki i wyszły spod ręki Macieja Szymanowicza. W środku znajduje się wiele równie barwnych komponentów. Ich spis wygląda następująco:

 • 4 plansze,
 • 4 szpulki z zaznaczonymi kolorami do nawleczenia,
 • 4 sznurki,
 • 50 żetonów zabawek:
  • klocek,
  • lalka
  • bębenek,
  • nakręcana mysz,
  • kaczka,
  • wstążka,
  • ryba,
  • miś,
  • piłka,
  • samochód.
 • 20 płytek mebli w 4 kolorach,
 • znacznik gracza rozpoczynającego.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Cel gry jest banalnie prosty – gracze muszą zebrać jak najwięcej punktów, które znajdują się na porozrzucanych w pokoju zabawkach. Podczas rozgrywki należy pamiętać o tym aby poprowadzić sznurek pomiędzy meblami, w taki sposób aby zagwarantować sobie jak najwięcej punktów

PRZYGOTOWANIE

Najważniejszą rzeczą, o której musisz pamiętać przed rozpoczęciem pierwszej rozgrywki jest zrobienie supełków na obu końcach każdego sznurka oraz owinięcie ich na pasujących do nich szpulek. Gdy ten krok będziesz miał już za sobą, to teraz nie pozostaje nic innego, jak wybrać sobie jeden z czterech kolorów szpulek oraz wylosować sobie jedną planszę gracza. Następnie, jeden z graczy, wybiera jedną płytkę mebli w dowolnym kolorze i kładzie ją w widocznym dla wszystkich graczy miejscu obrazkiem do góry. Pozostałe kafelki z meblami należy posegregować według kolorów i odłożyć z boku rewersem do góry. Teraz, każdy z graczy będzie dobierał je dla siebie, jednakże ich ilość jest zależna od tego ilu graczy weźmie udział w rozgrywce:

 • 2 GRACZY: po 1 płytce z każdego stosu + 3 dodatkowe z 3 różnych stosów,
 • 3 GRACZY: po 1 płytce z każdego stosu + 1 dodatkowa z dowolnego stosu
 • 4 GRACZY: po 1 płytce z każdego stosu.

Pozostałe kafelki z meblami należy odłożyć do pudełka. Kolejną rzeczą, którą należy wykonać jest wsunięcie swojego sznurka w jedno z dwóch wcięć w planszy, które znajdują się po bokach mebla widniejącego na kafelku ze środka stołu. Zanim będziesz mógł cieszyć się rozgrywką, pozostała do zrobienia jeszcze jedna rzecz, a mianowicie przygotowanie żetonów zabawek potrzebnych do gry. Zacznij od podzielenia ich według obrazków i utworzenia 10 stosów z cyframi do dołu. Podobnie jak w przypadku ilości płytek, również ilość zabawek jest zależna od liczby graczy graczy:

 • 2 GRACZY: należy usunąć po 2 losowe żetony z każdego stosu,
 • 3 GRACZY: należy usunąć po 1 żetonie z każdego stosu,
 • 4 GRACZY: WSZYSTKIE żetony biorą udział w grze.

Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która ostatnio głaskała kota.

ZASADY GRY

Osoba rozpoczynająca wybiera jedną płytkę mebli (w innym kolorze niż ta, która już leży na stole) z tych trzymanych na ręce i wykłada ją na środek. Oznacza to tyle, że każdy gracz musi wyznaczyć drogę ze sznurka do tego mebla. Gdy wszyscy już wykonają zadanie, to osoba rozpoczynająca zbiera zabawki, które znajdują się pod sznurkiem na danej trasie. Następnie, to samo robi kolejna osoba i tak do momentu, aż wszyscy zbiorą swoje żetony i kolejny gracz ponownie wybiera jedną płytkę mebli, którą umieszcza na poprzedniej. Gra trwa aż 12 rund i trzeba pamiętać o tym, aby sznurki przekładać z obu stron danego mebla.

Zwycięża osoba, której udało się zgromadzić najwięcej punktów znajdujących się na żetonach z zabawkami. Jeśli gra zakończyła się remisem, wygrywa osoba, która na swojej szpulce ma więcej sznurka.

CZAS ROZGRYWKI

Jeśli chodzi o czas, jaki trzeba poświęcić na rozgrywkę, to jest to około 20 minut. Nam tyle zajęło łącznie z przygotowaniem i złożeniem gry 🙂

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Według informacji od wydawnictwa, Kociaki łobuziaki to gra dedykowana dzieciom powyżej 5. roku życia. Jednakże mnie udało się ją przetestować na prawie 4-letniej uczestniczce, która była zachwycona wyznaczaniem drogi ze sznurka. Szczerze mówiąc, podobało się jej to bardziej niż zbierania zabawek 😀

Natomiast, jeśli chodzi o ilość graczy, to może w nią grać od 2 do 4 osób.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Kociaki łobuziaki z pewnością przypadną do gustu wszystkim fanom kotów bez względu na wiek. Jeśli planujesz wprowadzić swoje pociechy do świata gier, to może być to idealna pozycja na start 🙂

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ koci klimat,
+ fantastyczna grafika oraz dobrej jakości elementy gry,
+ ćwiczy dziecięcą zręczność,
+ zapoznaje dzieci z planowaniem,
+ brak negatywnej interakcji,
+ wariant dla starszych,
+ dzieci poniżej 5 roku życia również mogą próbować swoich sił, dzięki czemu lepiej poznają mechanikę gry.
– ma dość spore rozmiary (zarówno pudełko jak i sama przygotowana do rozgrywki gra), przez co ciężko trudno może jest być w nią zagrać w podróży

MOJA OPINIA

Kociaki łobuziaki to fantastycznie wydana gra familijna, podczas której dzieci jak i rodzice będą się świetnie bawić. Maluchy mogą zacząć od przewlekania sznurka pomiędzy wycięciami w planszy dzięki czemu poćwiczą swoje małe dłonie, a także zaciekawią się samą grą. Fajne jest też to, że wydawnictwo przygotowało wariant dla starszych graczy, dzięki czemu gra nie pójdzie tak szybko w odstawkę. Kociaki łobuziaki przyciągnęły do siebie Miłosza, który z oczarowaniem przyglądał się słodziakom z pudełka, dlatego też jestem przekonana, że starsze dzieci również się nią zainteresują.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: route building
TYP GRY: familijne, zręcznościowa
PROJEKTANT: Jeffrey D. Allers
ILUSTRACJE: Maciej Szymanowicz
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 5+
CZAS ROZGRYWKI: 20 min
CENA: ~ 40 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/KociakiLobuziaki

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to