Zacznę od tego, aż wstyd się w sumie przyznać, ale uniwersum Star Wars zaczęłam dopiero poznawać w ubiegłym roku, kiedy premierę w Polsce miała platforma Disney+. Wtedy właśnie z Mężem pochłonęliśmy wszystkie części sagi, która mówiąc szczerze bardzo przypadła nam go gustu.

Nie muszę chyba mówić jak bardzo się ucieszyłam, kiedy w moje ręce trafiła kolejna już (pierwszy tytuł z tego uniwersum jaki mamy w kolekcji to Star Wars: Wojny klonów) najnowsza gra od wydawnictwa rebel właśnie w tej tematyce. Szybkie karcianki to coś nasza dwójka bardzo lubi. Jeśli masz tak samo to zapraszam do przeczytania wpisu.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W średniej wielkości (trochę niższym od Terraformacji Marsa: Ekspedycji Ares) i zdecydowanie klimatycznym, Star Warsowym pudełku znajdziesz:

  • 10 startowych kart Imperium;
  • 10 startowych kart Rebelii;
  • 90 kart Galaktyki;
  • 10 kart pilotów z Zewnętrznych Rubieży;
  • 20 kart baz;
  • tor równowagi Mocy;
  • 50 znaczników obrażeń;
  • 20 znaczników zasobów;
  • znacznik Mocy;
  • instrukcję.

KOMPONENTY

Jeśli chodzi o komponenty, to z racji tego, że mamy tutaj do czynienia z typową karcianką to w pudełku znajziesz sporo kart. Są one dobrej jakości, ze świetnymi grafikami na oficjalnej licencji. Zachwycą one każdego prawdziwego fana serii Gwiezdnych Wojen.

Oprócz kart mamy też do dyspozycji rozkładany tor równowagi mocy oraz 71 plastikowych znaczników (50 fioletowych znaczników obrażeń, 20 żółtych znaczników zasobów i 1 biały znacznik Mocy). Wszystko wykonane z dbałością o szczegóły, do których trudno się przyczepić.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Karciana wersja Star Wars wciągnie nas w walkę pomiędzy Sojuszem Rebeliantów, a Imperium Galaktycznym. Każdy z graczy stanie po jednej stronie tego konfliktu. Gra polega na takim ulepszaniu swojej talii (poprzez zakup coraz silniejszych okrętów oraz jednostek) aby uzyskać odpowiednią siłę rażenia do zniszczenia 3 baz przeciwnika. Taki właśnie jest cel każdego gracza. Kto pierwszy zniszczy trzecią bazę przeciwnika wygrywa.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Star Wars: The Deckbuilding Game jest typową, dwuosobową karcianką. Wydawca podaje, że średnio pojedyncza rozgrywka będzie trwała około 30 minut i po moich dotychczasowych partiach zgadzam się z tym w stu procentach. Koniec gry jest uzależniony od liczby pokonanych baz, więc niektóre rozgrywki będą szybsze (kiedy jeden z graczy zniszczy 3 bazy a drugi zero) a inne dłuższe (kiedy jeden z graczy zniszczy 3 bazy a drugi 2).

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ klimatyczna grafika idealnie oddająca Star Warsowe uniwersum;
+ proste zasady;
+ dobrze zredagowana instrukcja;
+ szybka rozgrywka;
+ dobra regrywalność (spora ilość kart);
+ szybkiw przygotowanie do rozgrywki;
+ / – wysoka cena w stosunku do zawartości

MOJA OPINIA

Jeśli lubisz budowanie talii oraz tematykę Star Wars to zdecydowanie warto kupić tą grę. Zasady są bardzo proste, więc można będzie zagrać nawet z osobami, które nie grają na co dzień. Dzięki oficjalnej licencji, oprawa graficzna zapewnia niesamowity klimat i można poczuć się jak byśmy byli faktycznie częścią galaktycznego konfliktu.

Krótki czas przygotowania i rozgrywki sprawia, że można zagrać nawet w przerwie między innymi zajęciami czy po trudach całego dnia. Na moim planszówkowym stole z pewnością będzie częstym gościem.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: deck, bag, and pool building, open drafting
TYP GRY: karciane
PROJEKTANT: Caleb Grace
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2
WIEK GRACZY: 12+
CZAS ROZGRYWKI: 30 min
CENA: ~ 120 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to