Dwaj rolnicy w 1974 roku w pobliżu miasta Xi’an w Chinach całkowicie przez przypadek odkryli niesamowite miejsce, w którym znaleziono ponad 8 tysięcy glinianych figur wojowników i koni. Figury te były częścią nekropolii cesarza Qin Shi Huangdi, pierwszego cesarza Chin, który panował w latach 221-210 p.n.e. Cesarz Qin Shi Huangdi był znany z tworzenia wielkich projektów, w tym budowy Muru Chińskiego. Wierzył on, że po śmierci będzie potrzebował armii, by bronić swojego cesarstwa w zaświatach. Dlatego też zamówił wykonanie terakotowej armii, która miała go chronić po jego śmierci.

Figury te są szczególnie imponujące ze względu na ich rozmiar i szczegółowość wykonania. Każda z figur jest unikalna i ręcznie wykonana przez rzemieślników. Wśród figur znajdują się wojownicy, konni i piesi, a także oficerowie, muzycy i inne osoby. Wszystkie figury są uzbrojone i ubrane w historyczne stroje wojskowe.

I to właśnie to słynne odkrycie było inspiracją do powstania Terakotowej Armii, którą stworzył polski duet, czyli Przemysław Fornal i Adam Kwapiński.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Już samo pudełko Terakotowej armii mocno nawiązuje do historii prawdziwych wojowników zaklętych w figurach. Okładka jest ciemna, światło pada tylko na kilka pierwszych postaci, reszta gdzieś majaczy z tyłu. Idealnie pasuje do grobowca i naprawdę mocno czuć klimat już od samego patrzenia!

Jeśli chodzi o komponenty, to jest tego naprawdę sporo. Znajdziesz tam:

 • planszę;
 • organizer na figurki wojowników;
 • 2 koła warsztatu;
 • 12 żetonów punktowania;
 • 90 żetonów gliny;
 • 90 monet;
 • 16 żetonów broni;
 • 31 pozostałych żetonów;
 • 20 rzemieślników;
 • 20 artystów;
 • 2 inspektorów;
 • 8 znaczników graczy;
 • 60 kolorowych podstawek;
 • łącznik kół warsztatu;
 • 11 figurek oficerów;
 • 11 figurek strażników;
 • 11 figurek żołnierzy;
 • 4 figurki koni;
 • 4 figurki sług;
 • 4 figurki klęczących kuszników;
 • 4 figurki muzyków;
 • instrukcję.

KOMPONENTY

Terakotowa Armia jest naprawdę świetnie wykonana zarównono pod względem jakości materiałów jak i grafik znajdujących się na planszy. Ogromnym plusem jest pudełko do przechowywania poszczególnych figurek żołnierzy, a obrotowe elemnty z planszy robią ogromne wrażenie. Wszystko dobrze działa, a co więcej, wygląda to naprawdę efektowanie.

Ponadto, liczba figurek w Teraktowej armii jest naprawdę imponująca. Początkowo może nawet trochę przytłoczyć. Żołnierze występują w 5 różnych kolorach i zostali uwiecznieni w różnych pozach oraz z innym rynsztunkiem. Wygląda to imponująco, jednakże rzuca się w oczy pewna nierówność w wykonaniu. Jedne figurki są znacznie bardziej szczegółowe, przez co inne przy nich wyglądają dość blado. Nie razi to jednak jakoś wybitnie, bo reszta elementów Terakotowej armii jest dopracowana w najmniejszym szczególe.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

W Terakotowej armii gracze wcielają się w artystów, którzy mają za zadanie stworzenie nieśmiertelnych wojowników mających zadbać o pośmiertny spokój cesarza. Muszą wykonać to zadanie w 5 rundach, w trakcie których na zmianę umieszczają swoich robotników na kole wyboru akcji i wykonują trzy akcje zaczynając od najmniejszego wewnętrznego koła, kończąc na największym zewnętrznym. Gracze mogą przekręcić koło gdy chcą zmienić akcję, jednakże kosztuje to ich dwie monety.

Jeśli chodzi o akcje znajdujące się na kołach, to jest ich sporo, ale z łatwością je opanujesz. Dzięki niektórym z nich otrzymasz monety, będziesz mógł zebrać mokrą glinę lub odwrócić suchą na mokrą. Jeszcze inne umożliwią Ci zmianę rzemeślnika na artystę albo użycie specjalnej zdolności mistrza, która może zapewnić ci premię w postaci monet lub pozwolą ci utrzymać mokrą glinę między rundami. Ale to tylko kilka przykładowych mocy mistrzów, bo potrafią o wiele więcej 🙂

Kolejną możliwą akcją, chyba najważniejszą ze wszystkich, jest budowanie figurek wojowników. Aby ją wykonać, należy zapłacić odwpowiednią liczbę mokrej gliny, a następnie wybierasz jeden z czterech rodzajów posągów z pojemnika. Kolejnym krokiem jest umieszczenie swojego kolorowego pierścienia na podstawie figurki i umieszczenie jej w mauzoleum. Miejsce, w którym figurka będzie stała jest bardzo istotne, ponieważ każda runda będzie punktowana w zależności od pewnych zmiennych całego mauzoleum lub ze względu na to, gdzie aktualnie przebywają inspektorzy.

Na punktowanie wpływa wiele czynników, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że inspektorzy zawsze oceniają 1 rząd i 1 kolumnę po każdej turze. Nie będę ukrywać, że w Teraktowej armii liczenia jest naprawdę sporo i może to początkowo zniechęcać, jednakże warto dać tej grze szansę, bo aby wygrać trzeba się skupić i wziąć pod uwagę wiele czynników takich jak np. ustawienie figur. Co więcej, musisz swoimi ruchami wybiegać do przodu i uwzględnić sporo zmiennych w swojej taktyce, bo często może się zdarzyć tak, że pod koniec rundy często zastaniesz na planszy całkowicie inną sytuację niż ta, którą zostawiłeś w poprzedniej turze.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Gra została zaprojektowana w taki sposób, aby mogło w nią zagrać od 2 do 4 graczy. Z racji tego, że jest to tytuł dla nieco bardziej zaawansownych graczy, wydawca zdecydował się określić minimalny wiek graczy jako 14 lat. Jeśli chodzi o czas rozgrywki, to musisz zarezerwować sobie na ten tytuł nawet do 2 godzin. Jest tutaj sporo myślenia i zmieniania strategii, więc jeśli jesteś graczem, który lubi „móżdżenie” to będzie to dla Ciebie dobra opcja.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ mnogość elementów;
+ zastosowanie różnych mechanik;
+ sporo strategicznego myślenia;
+ kilka sposobów na osiągnięcie wygranej;
+ duża regrywalność.
+ / – przytłacza w pierwszym kontakcie;
+ / – jakość wykonania niektórych figurek;
+ / – uciążliwe liczenie punktów.

MOJA OPINIA

Teraktowa armia to zdecydowanie „gruby” tytuł, który przy pierwszym spotkaniu może okazać się zbyt przytłaczający. Warto jednak przebrnąć przez instrukcję, zwłaszcza, że jest bardzo dobrze zredagowana, bo rozgrywka daje wiele satysfakcji. Dotychczas tytuł ten udało mi się ograć w dwuosobowym składzie i za każdym razem rozgrywka była dość długa, lecz pełna niespodzianek.

Na zdecydowany plus przemawia możliwość wygranej na kilka sposobów. Pondto, osiągnięcie wielu celów w jednej turze daje ogromną satysfakcję. W Terakotowej armii planowanie nie liczy się aż tak bardzo, bo musisz zdawać sobie sprawę z tego, że cały czas warto mieć gdzieś z tyłu głowy plan B, a nawet i plan C, w razie niespodziewanych zmian. Gra zapewnia sporo możdżenia wszystkim uczestnikom i musisz zarezerować sobie na ten tytuł zdecydowanie więcej czasu.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: area majority / influence, income, variable set-up, worker placementt, different worker types
TYP GRY: z figurkami, strategiczna, historyczna
PROJEKTANCI: Przemysław Fornal, Adam Kwapiński
ILUSTRACJE: Zuzanna Kołakowska, Jan Lipiński, Aleksander Zawada
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 14+
CZAS ROZGRYWKI: 90-120min
CENA: ~ 220 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to