Już od jakiegoś czasu, przymierzałam się do zakupu gry 7 Cudów Świata, ponieważ wydawała mi się bardzo interesująca. Nie muszę chyba również nic wspominać, że niejako nawiązuje do historii (którą jak wiesz uwielbiam! 😀 ) Po przeczytaniu wielu recenzji i obejrzeniu kilku przykładowych rozgrywek, stwierdziłam, że jest to must have w mojej kolekcji i idealnie sprawdzi się jako prezent pod choinkę dla mnie i Męża.
Jak możesz zauważyć, nie mogliśmy się oprzeć i zagraliśmy w nią jeszcze przed Gwiazdką. Jakimś cudem znaleźliśmy czas i udało się nam to zrobić 😀 Dlatego też, w tym wpisie, chciałabym podzielić się z Tobą naszymi wrażeniami, po fizycznym zapoznaniu się z tym tytułem.
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
Gra zapakowana jest w duże, kwadratowe pudełko, w którym znajdziesz mnóstwo komponetów. Lista tego, co zawiera wygląda następująco:
- 7 plansz Cudów Świata;
- 46 srebrnych monet o wartości +1;
- 24 złote monety o wartości +3;
- 8 Żetonów Zwycięstwa o wartości +1;
- 8 Żetonów Zwycięstwa o wartości +3;
- 8 Żetonów Zwycięstwa o wartości +5;
- 22 Żetony Porażki o wartości -1;
- 7 rodzajów kart, podzielonych na 3 ery:
- Karty Surowców (brązowe);
- Karty Dóbr (szare);
- Karty Budowli cywilnych (niebieskie);
- Karty Budowi naukowych (zielone);
- Karty Budowli handlowych (żółte);
- Karty Budowli wojskowych (czerwone);
- Karty Gildii (fioletowe);
- 7 kart do losowania plansz;
- 1 karta granicy;
- 1 karta wolnego miasta;
- notes do liczenia punktów;
- pełna instrukcja z zasadami gry;
- skrót zasad wraz z opisem poszczególnych symboli, które znajdują się na kartach.
ZASADY GRY
W wielkim skrócie, ta gra polega na tym, że każdy z graczy zarządza wylosowanym wcześniej starożytnym miastem. Do wyboru są: Aleksandria, Giza, Efez, Olimpia, Halikarnas, Rodos, Faros i Babilon. Czyli jak możesz już wywnioskować, są to antyczne ośrodki, w których kiedyś znajdowały się tytułowe Cuda Świata.
Wbrew pozorom, wybudowanie poszczególnych Cudów Świata, w miastach zarządzanuch przez graczy, wcale nie gwarantuje wygranej. Tak na dobrą sprawę, zadaniem graczy, jest budowanie odpowiednich budowli, tak aby miasto się rozwinęło, dzięki czemu w końcowym rozrachunku będziemy mieć najwięcej punktów chwały. Punkty można zdobywać na wiele sposobów i nie ma jednej dobrej strategii na zwycięstwo. Jest ona zmienna i bardz zależna od wielu czynników takich jak ilość graczy czy szczęście do kart 🙂
Jeśli chciałbyś zapoznać się z dokładnymi zasady gry, znajdziesz w poniższym filmie:
DLA KOGO JEST TA GRA?
Podstawowa wersja gry, przygotowana jest dla od 3 do 7 osób. Na duży plus dla autora jest to, że pomyślalo też o specjalnym wariancie dla 2 osób. W naszym przypadku jest to idealne rozwiązanie, bo właśnie w takim składzie gramy najczęściej.
Rozgrywka trwa około 30 minut (czas jest z pewnością zależny od tego ile osób gra) i przeznaczona jest dla graczy powyżej 10 lat. Muszę przyznać, że jest to dobra granica wiekowa, ponieważ sami na początku mieliśmy problemy z ogarnięciem zasad i załapaniem na czym polega rozgrywka. Gdy na koncie mieliśmy już kilka partii, gra stała się jasna i sprawiała nam wielką frajdę.
WRAŻENIA Z GRY
Gra już po rozpakowaniu robi wrażenie, zwłaszcza pod względem elementów, które się na nią składają. Jeśli chcesz zagrać w maksymalnym, siedmioosobowym składzie, przygotuj się na to, że będziesz potrzebował sporo miejsca na taką rozgrywkę.
Tak jak już wspomniałam wcześniej, na początku trudno było mi zrozumieć na czym polega cała gra. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przygotuj się na kilka luźnych rozgrywek, aby na spokojnie załapać o co w tym wszystkich chodzi, ponieważ później, będziesz co chwilę namawiał kogoś aby z Tobą zagrał, bo gra jest wciągająca.
ZALETY GRY
Największą zaletą na pewno będzie jej losowość. Za każdym razem, rozgrywka będzie wyglądała inaczej, będzie dynamiczna i nie sposób przewidzieć, kto zwycięży.
Kolejnym plusem jest zdecydowanie jakość wykonania. Wszystkie elementy są ozdobione pięknymi ilustracjami i taka oprawa z pewnością dodaje tej grze dodatkowego smaczku. Dla mnie jako ogromnej fanki historii, gra sprawia, że mogę się przenieść i poczuć klimat tych cudownych, starożytnych miejsc.
Ciekawym zabiegiem jest też to, że pomyślano o bardziej zaawansowanych graczach. Jeśli podstawowa gra stanie się zbyt prosta i nudna, możesz zacząć grać planszami w wersji B, które są bardziej skomplikowane od podstawowych.
Ponadto na stronie Rebela, możesz pobrać darmowy dodatek, który zawiera aż 27 dodatkowych plansz Cudów Świata i jeszcze wiele innych elementów, które z pewnością urozmaicą grę.
INFORMACJE O GRZE
TYTUŁ ORYGINAŁU: 7 Wonders
MECHANIKA GRY: card management
TYP GRY: karciana, strategiczna
PROJEKTANT: Antoine Bauza
ILUSTRACJE: Miguel Coimbra
WYDAWNICTWO: Rebel
ROK WYDANIA: 2013
LICZBA GRACZY: 2 – 7
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: 30 – 45min
CENA: ~ 130 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/7CudowSwiata_Rebel
SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE
Mam nadzieję, że ta recenzja przypadła Ci do gustu i jeśli myślałeś o zakupie tej gry to tylko utwierdziłam Cię w tym przekonaniu, że jest warta swojej ceny. Na pewno się nie zawiedziesz! 😀
Miłej rozgrywki!
Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem: