Czy kiedykolwiek próbowałeś układać puzzle? To fascynujące i wciągające zajęcie, które pozwala na odpoczynek od codzienności i skupienie się na jednej konkretnej czynności. Układanie puzzli to nie tylko świetna rozrywka, ale także doskonały trening dla naszego umysłu. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej różnym rodzajom puzzli i podpowiemy, jak wybrać najlepsze dla siebie. Czy jesteś gotowy na nowe wyzwania? To zaczynamy!

DLACZEGO WARTO UKŁADAĆ PUZZLE?

Układanie puzzli to nie tylko forma rozrywki, ale także świetny sposób na relaks i rozwijanie umiejętności poznawczych. Regularne składanie puzzli może wpłynąć na poprawę koncentracji, wytrwałości oraz zdolności analitycznych i przestrzennych. To również świetny sposób na wytchnienie od codziennych obowiązków i stresującej rzeczywistości.

Ponadto, puzzle stanowią doskonałe narzędzie dla dzieci w procesie nauki, rozwijają pamięć, spostrzegawczość i koordynację ruchową. Układając puzzle dzieci uczą się również cierpliwości, systematyczności i logicznego myślenia. Z kolei dla dorosłych składanie puzzli może stanowić formę terapii, pomagając w redukcji stresu i poprawie samopoczucia.

Układanie puzzli to także świetna forma spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, zachęcająca do współpracy, wymiany myśli i integracji. Wspólne układanie puzzli to doskonała okazja do spędzenia czasu w miłej atmosferze i zacieśnienia relacji między ludźmi.

Castorland 2000

RODZAJE PUZZLI

Zacznijmy od najbardziej sensownego podziału na puzzle, czyli na te dla dzieci oraz te dla dorosłych. Te pierwsze, są specjalnie zaprojektowane i dostosowane do wieku i zdolności dziecka. Są one wykonane z materiałów bezpiecznych dla dzieci i posiadają duże, kolorowe elementy, które łatwo łączą się ze sobą. Puzzle dla dzieci mają zazwyczaj proste wzory i łączą w sobie elementy edukacyjne, co pozwala na jednoczesną naukę i zabawę.

Puzzle dla dorosłych, inaczej klasyczne, są najbardziej popularną formą puzzli. Mogą mieć różne rozmiary, od kilkudziesięcioelementowych do setek tysięcy kawałków. Najpopularniejsze wzory to krajobrazy, zwierzęta, kwiaty, pojazdy, a także zdjęcia słynnych budowli i zabytków. Charakterystyczne dla puzzli klasycznych jest to, że ich elementy są często w formie prostokątnych lub kwadratowych kawałków, które łączą się ze sobą za pomocą zazwyczaj jednej strony.

Ravensburger 1000

A jeśli chodzi o rodzaje puzzli, to oprócz tych klasycznych, dobrze wszystkim znanym, można wyróżnić jeszcze:

 • PUZZLE DREWNIANE: to klasyczna forma puzzli, która zachwyca swoją estetyką i trwałością. Wykonane z naturalnego drewna są nie tylko piękne, ale i ekologiczne. Drewniane puzzle występują w wielu różnych kształtach i wielkościach, od prostych sześciennych po skomplikowane modele z wieloma elementami.
 • PUZZLE MAGNETYCZNE: to innowacyjna forma puzzli, w której elementy łączą się za pomocą magnesów. Dzięki temu nie trzeba się martwić o to, że elementy się rozpadną, gdyż są one bardzo dobrze trzymające się razem. Puzzle magnetyczne są dostępne w różnych formach, od modeli samochodów po krajobrazy i zwierzęta.
 • PUZZLE 3D: umożliwiają tworzenie trójwymiarowych obiektów. Składają się z wielu plastikowych elementów, które łączą się ze sobą bez użycia kleju. Puzzle 3D dostępne są w wielu różnych wersjach, od modeli samolotów i budynków po zwierzęta i pojazdy.

JAKIE PUZZLE WYBRAĆ NA POCZĄTEK?

Wybór puzzli zależy przede wszystkim od Twoich indywidualnych upodobań i preferencji. Oto kilka sugestii, które mogą pomóc Ci w wyborze odpowiedniego zestawu puzzli:

 1. TEMAT: Zastanów się, jaki temat puzzli Cię interesuje. Czy chcesz puzzli z krajobrazami, zwierzętami, budynkami, pojazdami, ludźmi czy może z ulubionymi postaciami z filmów lub bajek?
 2. POZIOM TRUDNOŚCI: Zwróć uwagę na poziom trudności puzzli. Jeśli jesteś początkującym, lepiej wybrać zestaw o mniejszej ilości elementów np. 500 lub o bardziej jednolitym wzorze. Jeśli lubisz wyzwania, poszukaj puzzli z większą ilością elementów i bardziej złożonym wzorem.
 3. MARKA: Możesz wybrać bardziej renomowaną markę puzzli, której jakość wykonania i trwałość elementów są gwarantowane lub wersję budżetową, zwłaszcza jeśli jesteś na początku swojej puzzlowej przygody.
 4. ROZMIAR I ELEMENTACJA: Wybierz rozmiar puzzli, który będzie dla Ciebie wygodny do układania. Jeśli masz niewielkie miejsce do pracy, lepiej wybrać mniejszy rozmiar puzzli.
 5. BUDŻET: Zwróć uwagę na cenę puzzli. Nie zawsze droższe znaczy lepsze, ale dobre jakościowo puzzle zazwyczaj kosztują więcej.
Trefl 1000

JAKĄ FIRMĘ PUZZLOWĄ WYBRAĆ?

Na rynku istnieje wiele firm produkujących puzzle, które różnią się między sobą jakością wykonania, rodzajem motywów czy poziomem trudności. Każda z firm ma swoje wyróżniki i unikalne produkty, które mogą przyciągnąć różne grupy odbiorców. Poniżej kilka przykładowych firm, doskonale znanych puzzlomaniakom:

 • RAVENSBURGER – jedna z największych i najbardziej znanych firm zajmujących się produkcją puzzli, oferuje szeroki wybór klasycznych puzzli o różnej liczbie elementów i z różnych motywów, grube, matowe i cudnie klikają 🙂
 • TREFL– polska firma produkująca puzzla od ponad 30 lat, oferuje puzzle klasyczne o różnych rozmiarach i wzorach, w tym popularne serie z krajobrazami Polski.
 • CLEMENTONI – włoska firma specjalizująca się w produkcji puzzli od ponad 50 lat, oferuje wysokiej jakości puzzle klasyczne z pięknymi krajobrazami i słynnymi dziełami sztuki.
 • JUMBO – holenderska firma oferująca szeroki wybór puzzli klasycznych o różnej liczbie elementów i różnych motywach, w tym popularne serie z postaciami z kreskówek oraz słynnymi budowlami.
 • CASTORLAND – to polska firma, która produkuje puzzli o różnych rozmiarach i tematach. Ich puzzle są znane z unikalnych i pięknych wzorów oraz solidnej jakości wykonania.
 • EDUCA – to hiszpańska firma, która produkuje puzzle o różnych tematach i poziomach trudności. Ich puzzle charakteryzują się jasnymi kolorami i ciekawymi wzorami.
 • SCHMIDT – to niemiecka firma, która produkuje puzzle o różnych rozmiarach i tematach, w tym puzzle artystyczne, krajobrazowe, z obrazami i wiele innych. Ich puzzle charakteryzują się wysoką jakością wykonania i ciekawymi wzorami, a także używają ekologicznych materiałów przy produkcji.
 • GIBSONS – to brytyjska firma, która oferuje wiele rodzajów puzzli, w tym te dla dzieci i dorosłych, krajobrazowe, z obrazami i wiele innych. Ich puzzle charakteryzują się trwałymi elementami i jasnymi kolorami, a także oryginalnymi i niepowtarzalnymi wzorami przedstawiającymi życie Brytyjczyków.
 • FALCON – to brytyjska firma, która specjalizuje się w produkcji puzzle o różnych tematach i poziomach trudności. Ich puzzle charakteryzują się pięknymi i szczegółowymi wzorami, które są często inspirowane tradycyjnymi krajobrazami i kulturą Wielkiej Brytanii. Falcon oferuje zarówno puzzle dla dorosłych, jak i dla dzieci, a ich produkty są znane z wysokiej jakości wykonania i trwałych elementów.
Schmidt 1000

Podsumowując, układanie puzzli to wspaniała forma relaksu i rozrywki, która może być świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Na rynku istnieje wiele firm oferujących różne rodzaje puzzli, dlatego każdy miłośnik tej zabawy może znaleźć dla siebie idealny produkt. Bez względu na to, czy preferujesz puzzle krajobrazowe, artystyczne czy dla dzieci, zawsze możesz liczyć na to, że układanie ich dostarczy Ci wielu godzin wspaniałej zabawy i satysfakcji z wykonanej pracy!

Miłego układania!

ZDJĘCIE GŁÓWNE wykonane przez Magdę Ehlers

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to