To właśnie dziś, swoją premierę ma najnowsza gra dla dzieci od foxgames, która może być niejako uznana za wprowadzenie do kultowej serii Kingdomino. Tym razem tytuł jest utrzymany w klimacie fantasy i jej głównymi bohaterami są… SMOKI!

Dragomino to przepiękna gra i urocza gra, która zachwyciła mnie swoim klimatem, prostotą zasad oraz jakością elementów. Co więcej, nawet Miłoszowi wpadła ona w oko i pomimo tego, że będzie on musiał do niej jeszcze trochę dorosnąć, to już widać z jego strony zainteresowanie tym tytułem.

Tak jak zawsze, również i w tym wpisie, opowiem Ci o naszych wrażeniach z rozgrywki, przybliżę Ci zasady gry oraz podzielę się naszą opinią o tym tytule, dlatego też, zapraszam do dalszej lektury 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Dragomino ma dość sporej wielkości pudełko. Żeby Ci jak najdokładniej zobrazować wymiary to powiem jeszcze, że jest ona jakieś pół centymetra niższe niż Azul lub Carcassonne. Muszę pochawlić również wypraskę, która jest dobrze przemyślana i nic wewnątrz się nie wala, tylko wszystko ma swoje miejsce.

W ogóle, nie sposób przejść obojętnie wobec fantastycznych i bajkowych ilustracji, które już na samym początku przykuwają wzrok. Smoki są przeurocze i okładka jest naprawdę przyjemna dla oka.

Natomiast, po otworzeniu gry, w środku znajdziesz :

 • 4 płytki startowe,
 • 28 płyetk obszarów,
 • 69 żetonów smoczych jaj:
  • 14 jaj (pustynia),
  • 13 jaj (śnieg),
  • 12 jaj (łąka),
  • 11 jaj (las),
  • 10 jaj (góry),
  • 9 jaj (wulkan)
 • 1 figurka smoczej mamy,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest zebranie jak największej ilości smoczątek, które spotkasz podczas eksplorowania Wyspy Smoków i jej zróżnicowanych terenów.

PRZYGOTOWANIE

Pudełko z wypraską, ułóżcie na środku stołu, tak aby każdy z graczy miał do niego swobodny dostęp. Następnie, każdy z graczy otrzymuje po jednej płytce startowej i kładzie ją przed sobą. Kolejnym krokiem jest dokładne wymieszanie reszty płytek terenu i umieszczenie ich z powrotem w pudełku. Dalej, jeden z graczy dobiera stamtąd 4 płytki i kładzie je na środku stołu w taki sposób, aby tereny które się na nich znajdują były widoczne. Żetony smoczych jaj, mogą pozostać w wyprasce, jednakże gracze muszą się upewnić, że są one podzielone na rodzaje. Gdy spełnicie wszystkie powyższe „wymagania”, możecie rozpocząć rozgrywkę.

Grę zaczyna najmłodsza osoba i do niej też wędruje figurka smoczej mamy.

ZASADY

Każdy gracz, ma do wykonania w swojej turze dwie akcje:

 1. POBRANIE PŁYTKI TERENU – wybierz jedną z odkrytych płytek i umieść ją z płytką stratową, tak aby stykała się z nią przynajmniej jednym bokiem.
 2. ODKRYCIE SWOJEGO ZNALEZISKA – na połączonych płytkach tego samego obszaru tworzy się połączenie, na którym możesz umieścić odpowiednie jajo.

Na żetonach smoczych jaj, znajdziesz smoczątko lub skorupkę. Jeśli trafisz na smoczątko, to daje Ci ono jeden punkt, natomiast jeśli pod spodem kryje się skorupka, to figurka smoczej mamy trafia do Ciebie i to właśnie Ty rozpoczynasz kolejną turę.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie gdy, gracze nie będą mogli dobrać nowych płytek obszarów. Wszyscy uczestnicy, podliczają wtedy punkty i zwycięża osoba, której udało się zebrać ich najwięcej. W sytuacji remisu, wygrywa gracz, który w trakcie rozgrywki zgromadził więcej skorupek.

CZAS ROZGRYWKI

Jako, że Dragomino to gra dedykowana dzieciom, to czas rozgrywki nie mógł być zbyt długi, dlatego też, autorzy tak skonstruowali tą grę, żeby rozgrywka nie trwała dłużej niż kwadrans. Muszę przyznać, że grając w każdym wariancie, czyli w 2, 3 i 4 osoby, zawsze mieściliśmy się w czasie podanym na pudełku.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra powstała z myślą o małych graczach powyżej 5 roku życia, którzy lubią domino oraz świat smoków! Co więcej, z uwagi na banalne zasady, które można przedstawić dosłownie w trzech zdaniach, Dragomino może okazać się strzałem w dziesiątkę dla osób, które dopiero wchodzą w świat niesamowitych planszówek.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ proste zasdy, które można szybko wytłumaczyć,
+ piękne i baśniowe ilustracje,
+ odświeżone domino w ciekawszej odsłonie,
+ dobra na początek przygody z planszówkami,
+ szybki czas rozgrywki,
+ grube i dobrej jakości elementy,
+ dodatkowy wariant rozgrywki.
– nie dopatrzyłam się żadnych wad 🙂

MOJA OPINIA

Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że Dragomino okaże się u nas takim hitem. W tą grę chce grać dosłownie każde dziecko jakie nas odwiedza. Dzięki szybkiemu przygotowaniu, prostym zasadom oraz ekspresowej rozgrwyce, bez obaw można rozegrać nawet kilka partyjek. Ponadto, mnie osobiście bardzo przypadła do gustu mechanika bazująca na domino, a nie ukrywam, że bardzo lubiałam w to grać w dzieciństwie. No i jak tu nie polubić tych uroczych smoczątek?! 😀

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: pattern building
TYP GRY: domino
AUTORZY: Bruno Cathala, Marie Fort, Wilfried Fort
ILUSTRACJE: Maëva da Silva, Christine Deschamps
WYDAWNICTWO: foxgames
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 5+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 15 min
CENA: ~ 70 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to