Klasyczny Splendor do mojej planszówkowej kolekcji dołączył dość późno, nie mniej jednak, była to miłość od pierwszego wrażenia. To ten typ gry, który zachywci każdego, i małego i dużego gracza, a rozgrwyka w większym gronie jest pełna emocji! 😀

Gra we dwójkę, nie była już tak ekscytująca i czasem z Mężem mieliśmy wrażenie, że jest mocno mechaniczna, dlatego bardzo się ucieszyłam, gdy zobaczyłam, że rebel wypuszcza tego klasyka w wersji tylko dla dwóch graczy.

I dziś opowiem Ci o naszych wrażeniach z rozgrywki Splendor: Pojedynek!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Zacznę od tego, że pudełko jest znacznie mniejsze niż zwykły Splendor. Ten tytuł wchodzi w skład serii Two-player games (od Space Cowboys) co za tym idzie, ma identyczny rozmiar jak Herbatka dla dwojga, Jaipur czy Botanik.

Natomiast jeśli chodzi o komponenty, to możesz wszystko zobaczyć na poniższym filmie 🙂

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Podczas rozgrywki wcielisz się w jednego z mistrzów gildii jubilerów, który słynie z tworzenia niesamowitych i przepięknych ozdób dla renesansowych władców. Musisz zmierzyć się z nowym pretendentem o miano najlepszego jubilera! Czy uda Ci się obronić tytuł?

PRZYGOTOWANIE

Aby móc cieszyć się rozgrywką, wystarczy, że poświęcisz kilka minut, aby rozłożyć wszystkie elementy. Możesz zobaczyć jak to wygląda na poniższym filmiku:

CO NOWEGO?

Jeśli masz w swojej kolekcji Splendor to mniej więcej wiesz o co chodzi w tej grze. Splendor – Pojedynek wprowadza kilka zmian względem swojego poprzednika.

Pierwszą z nich są 2 dodatkowe warunki zwycięstwa. Aby wygrać w klasyczny Splendor wystarczyło jako pierwszy zdobyć 15 punktów prestiżu. W wersji na dwie osoby mamy już 3 różne warianty zwycięstwa. Wygrywa gracz, który pierwszy zdobędzie 20 punktów prestiżu lub zdobędzie 10 koron lub zdobędzie 10 punktów prestiżu na kartach tego samego koloru. Drugą nowością są 2 dodatkowe znaczniki pereł oraz trzy zwoje przywilejów. 10 płytek monarchów z wersji klasycznej zostało zastąpione 4 kartami arystokratów. Kolejną nowością są umiejętności kart oraz korony. Ostatnia zmiana to plansza, na której są ustawiane klejnoty i perły.

ZASADY

Gracze rozgrywają swoje tury naprzemiennie. W swojej turze, każdy gracz może wykonać 1 albo 2 akcje opcjonalne:

  1. Wykorzystanie przywileju – gracz oddaje zwój przywileju. Za każdy oddany zwój zabiera jeden dowolny znacznik klejnotu lub perły (bez złota)
  2. Uzupełnienie planszy – gracz miesza żetony w woreczki i wykłada wszystkie na puste pola na planszy. Następnie przeciwnik zabiera jeden zwój dla siebie.

oraz 1 z 3 akcji obowiązkowych

  1. wzięcie do 3 znaczników – gracz zabiera z planszy od 1 do 3 sąsiadujących ze sobą klejnotów lub pereł (pionowo, poziomu lub na ukos). Nie można wziąć znacznika złota.
  2. wzięcie 1 znacznika złota i rezerwacja karty klejnotu – gracz bierze z dowolnego pola na planszy znacznik złota i następnie wybiera jedną kartę klejnotu z piramidy lub wierzchnią kartę z jednego z 3 stosów talii.
  3. kupienie karty klejnotu – gracz wybiera kartę z piramidy lub wcześniej zarezerwowaną i opłaca jej koszt. Po zakupie jeśli karta ma jakąś umiejętność natychmiast ją wykorzystuje.

Po zakończeniu tury podlicza się posiadane znaczniki i jeśli jest ich więcej niż 10 należy wybrane odrzucić aby zostało ich maksymalnie 10. Sprawdzamy warunki zwycięstwa i jeśli ich nie spełniamy, kolejny gracz rozpoczyna swoją turę.

CZAS ROZGRYWKI

Na rozgrywkę w Splendor: Pojedynek trzeba zarezerwować sobie według wydawcy około 30 minut, jednak muszę przyznać, że podczas moich pojedynków zabawa trwała dłużej. Gra ma więcej możliwości taktycznych od klasycznej wersji i trzeba poświęcić więcej czasu na przemyślenie swoich ruchów.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY
– mniejsze, bardziej poręczne wymiary
– dobrze wykonane zwoje i klejnoty
– więcej warunków zwycięstwa
– proste zasady
– cienkie karty

MOJA OPINIA

Splendor Pojedynek to nieco bardziej rozbudowana wersja gry podstawowej. W naszym przypadku w większości przypadków i tak graliśmy zawsze w dwie osoby, więc gdy tylko otrzymaliśmy wersję na dwie osoby, całkowicie się na nią przesiedliśmy. Rozgrywki są bardziej zacięte i dynamiczne. W klasycznym splendorze rozgrywka czasami stawała się odrobinę nużąca a w tym przypadku dzięki temu że mamy więcej strategii na zwycięstwo gra do końca trzyma w napięciu. Jeśli jesteś fanem Splendoru ale grasz w dwie osoby to warto zainwestować w Pojedynek.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: open drafting, race, set collection
TYP GRY: gry karciane, ekonomiczne, renesansowe
AUTORZY: Marc André, Bruno Cathala
ILUSTRACJE: Davide Tosello
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 30min
CENA: ~ 90 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to