Ostatnio z Dawidem mamy mniej czasu na wieczorny rozgrywki grubszych tytułów, więc żeby nie czuć planszówkowego doła, wyciągam gry zawsze kiedy tylko mam możliwość – czy to na lekcji z uczniami czy podczas zabaw z Miłoszem.

Na moje szczęście, Miło bardzo polubił wszelkiego rodzaju gry i póki co głównie „gramy” na jego zasadach, ale liczy się to, że próbujemy i oficjalnie rośnie mi kolejny fan planszówek! 😀

W mieszkaniu mam dla niego przygotowanych kilka tytułów, po które często sam z siebie sięga i są to np. Moje pierwsze gry od wydawnictwa Egmont. Ostatnio, zostały zdetronizowane przez Basię w zoo, która ma jeszcze więcej elementów i kolorowe obrazki!

Dziś opowiem Ci trochę więcej o tej grze, którą polubił Miłek i moi uczniowie 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W małym kwadratowym pudełku wykonanym z grubego kartonu znajdziesz:

  • 36 kafelków w trzech kolorach,
  • 8 żetonów postaci,
  • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest zgromadzenie jak największej liczby kafelków-zdjęć przedstawiających zwierzęta. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie zrobić zdjęć dwóm takim samym zwierzakom lub trzem z tym samym tłem.

PRZYGOTOWANIE

Aby móc cieszyć się rozgrywką, trzeba poświęcić chwilę na przygotowanie gry, które jest banalnie proste i zajmie Ci dosłownie kilka minut. Zacznij od dokładnego potasowania kafelków, a następnie ułóż je w kwadrat o wymiarach 6×6 w taki sposób, aby wizerunki zwierząt były niewidoczne. Następnie, każdy z graczy wybiera sobie żeton z postacią z rodziny Basi. Teraz, możesz rozpocząć grę od najmłodszego gracza.

ZASADY

Każdy gracz w swojej turze wybiera jeden kafelek i go odwraca, a następnie może on:

  • ODKRYĆ KOLEJNE KAFELKI – dopóki sam nie zakończy swojej tury lub się nie skuje.
  • ZAKOŃCZYĆ SWOJĄ TURĘ – jeśli gracz zdecyduje, że to już wszystkie kafelki jakie chciał odkryć, to zdejmuje je wszystkie z pola i układa przed sobą w stosie, a na górze kładzie żeton ze swoją postacią.

Oprócz tych dwóch rzeczy, które gracze wykonują, mogą się oni również SKUĆ. Dochodzi do tego w sytuacji gdy zostaną odkryte dwa kafelki z tym samym zwierzęciem (ale innym tłem) lub gdy uczestnik odkryje trzy różne zwierzęta, ale na takim samym tle. W obu przypadkach, tura gracza się natychmiast kończy i musi on zakryć wszystkie kafelki, które odkrył.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie, gdy któryś z graczy odkryje ostatni kafelek. Zwycięzcą zostaje gracz, któremu udało się zgromadzić najwięcej kafelków-zdjęć. W sytuacji, gdy kilku osobom udało osiągnąć się taki samym wynik, to wszyscy oni mogą cieszyć się zwycięstwem lub zagrać ponownie 🙂

WARIANTY GRY

Gra posiada 3 warianty gry – dla młodszych graczy (4+), dla starszych (6+) oraz podstawowy, czyli ten uniwersalny dla wszystkich, z którym Cię przed chwilą zapoznałam. W przypadku wyboru innego wariantu, wykorzystujesz wcześniejsze (ogólne) zasady i co nieco zmieniasz:

  • POZIOM DLA MŁODSZYCH – charakteryzuje się tym, że gra się 24 kafelkami i ich kolory nie mają znaczenia.
  • POZIOM DLA STARSZYCH – tutaj każdy z graczy ma do dyspozycji 2 żetony postaci i może wykorzystać go w sytuacji skuchy.

CZAS ROZGRYWKI

Niezależnie od wariantu na jaki się zdecydujesz, czas jaki musisz poświęcić na rozgrywkę to około 15 minut. Więc jak sam widzisz, Basia w zoo to bardzo szybka i prosta gra dla dzieci 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

Z pewnością Basia w zoo przypadnie do gustu każdemu kto jest fanem książek o Basi. Co więcej, jest to gra dla dzieci już od 4 roku życia i po zapoznaniu swoich pociech z zasadami gry, będą one mogły grać w tę grę samodzielnie.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ proste zasady gry, które umożliwiają dzieciom samodzielną rozgrywkę,
+ 3 warianty gry dla dzieci w różnym wieku,
+ możliwość zagrania w memory (po wcześniejszym przygotowaniu par kafelków),
+ proste ilustracje, które dzieci znają z serii książek,
+ kafelki wykonane są grubej tektury.
Nie znalazłam nic, do czego mogłabym się przyczepić 🙂

MOJA OPINIA

Basia w zoo to bardzo przyjemna gra, która tak szybko się nie znudzi. Dzięki trzem wariantom, rozgrywką mogą cieszyć się nie tylko dzieci powyżej 4 roku życia jak i zerówkowicze. Osobiście widzę w tej grze również potencjał na klasyczne memory! 🙂

Gra ma proste zasady i dzieci zapamiętują je w mgnieniu oka, co z pewnością wpływa na chęć dalszej gry. Od siebie bardzo polecam 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA:
TYP GRY: familijne, dla dzieci
PROJEKTANT: Tom Delmé
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 4+
CZAS ROZGRYWKI: 15 – 20 min
CENA: ~ 30 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *