Uważam, że wykorzystywanie gier do nauki jest fantastycznym rozwiązaniem i gdy tylko mogę, staram się wyciągać gry na moich zajęciach. Co więcej, jestem przekonana, że gdy tylko Miłosz będzie starszy, takie gry edukacyjne będą u nas na porządku dziennym.

Dlatego też, w dzisiejszym wpisie, chciałabym przedstawić Ci prostą i szybką karciankę, dzięki której młodsi gracze sprawdzą swoją znajomość liczb. Cała gra, utrzymana jest w iście bajkowym klimacie.

Natomiast, jeśli Twoje dzieci lubią tematykę zamków i księżniczek, to z pewnością spodobają im się Śpiące Królewny.

A teraz, zapraszam do lektury wpisu 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko jest bardzo kompaktowe, tak samo jak jego zawartość. W środku znajdziesz:

 • 4 wieże,
 • 45 kart o wartościach od 2 do 46,
 • instrukcja.

CEL I ZASADY GRY

Celem gry jest zbudowanie muru, który będzie składał się z dziewięciu kart ułożonych rosnąco. Zwycięża osoba, której jako pierwszej uda się wykonać to zadanie.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do gry jest banalnie proste. Wystarczy, że każdy z graczy wybierze po 1 wieży startowej, a w następnym kroku, należy dokładnie potasować wszystkie karty i rozłożyć je na stole rewersem do góry. Oficjalnie możecie zaczynać 🙂

ZASADY

Rozpoczynający gracz, odkrywa losowo wybraną przez siebie kartę. Może on wykonać jedną z trzech akcji, ale będzie to zależało od numery znajdującego się na karcie.

 • karta z wyższym numerem niż ostatnia w Twoim murze – możesz ją dołożyć do własnego muru lub odłożyć na miejsce, jeśli jest ona zbyt wysoka.
 • karta z niższym numerem niż ostatnia w Twoim murze – musisz ją odłożyć z powrotem na miejsce.
 • karta z niższym numerem niż ostatnia karta u każdego gracza – należy ją całkowicie odrzucić z gry, ponieważ jest niepotrzebna. Gracz, który pociągnął taką kartę, po odłożeniu jej do pudełka, kończy swoją turę.

Zaletą odkładania niepotrzebnych kart jest zapewnienie płynności rozgrywki, w której gracze nie muszą co jakiś czas trafiać na karty o zbyt niskiej wartości.

Zapomniałam dodać, że każda wieża startowa, jest liczona jako jeden fragment muru, czyli należy dobudować jeszcze 9 fragmentów.

GRAFIKI

Nie mogę nie napisać o grafikach, które są przepiękne i urzekające. Oprócz fragmentów muru, na niektórych kartach możesz zobaczyć postaci mieszkające w zamku takie jak:

 • król,
 • królowa,
 • księżniczka
 • rycerz,
 • czarodziej.

Ponadto, niektóre karty przedstawiają armaty oraz ptaki lub chmury. W większości są to naprawdę proste grafiki, które z pewnością przypadną do gustu wszystkim graczom.

CZAS ROZGRYWKI

Czas trwania to jakieś 20 minut łącznie z przygotowaniem i złożeniem kart. Natomiast sama rozgrywka, to jakieś 10-15 minut. Oczywiście czas będzie zależny od ilości i wieku graczy.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Do gry potrzebnych jest minimum 2 graczy, z kolei maksymalna ilość osób jaka może wziąć udział w rozgrywce to 4. Jeśli chodzi o wiek, to według informacji na pudełku, Budową zamku mogą cieszyć się gracze powyżej 6 roku życia.

Według mnie, jeśli młodsze dziecko zna liczby i potrafi je uporządkować w kolejności wzrastającej to również będzie czerpało radość z rozgrywki. Ponadto, zawsze rodzic lub starsze rodzeństwo może pomóc młodszemu graczowi w określeniu, czy liczba znajdująca się na odkrytej karcie jest wyższa i może ją dołożyć do własnego muru, czy też powinien ją odłożyć.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to gra dla dzieci, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagrać w nią całą rodziną. Idealnie nada się na wprowadzenie pociechy w tematykę gier, a przy okazji będzie mogło poćwiczyć liczenie.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Przygotowanie gry jest błyskawiczne.
+ Proste zasady sprawiają, że nawet młodsze dzieci opanowują je w mgnieniu oka.
+ Budowa zamku posiada naprawdę niezłe grafiki, które sprawiają, że gra wygląda bajkowo.
+ Przyjemnie odświeżone memory.
– Minusem jest nierówna jakość elementów gry. Plansze wież są wykonane z mocnego materiału, natomiast karty są cienkie i łatwo ulegną zniszczeniu, zwłaszcza przy częstym użytkowaniu.

MOJA OPINIA

Gra jest całkiem przyjemna w odbiorze i rozgrywka mija błyskawicznie. Wbrew pozorom, razem z Mężem mieliśmy niezłą uciechę grając w nią tylko we dwójkę. Przetestowaliśmy ją również z młodszym kuzynostwem i byli oni tak samo zachwyceni zarówno przebiegiem gry jak i ilustracjami.

Uważam, że warto Budowę zamku mieć w swojej kolekcji, ale należy ją upolować na jakiejś promocji.

INFORMACJE O GRZE

TUTUŁ ORYGINAŁU: Zacrobates
TYP GRY: familijna
MECHANIKA GRY: card management
PROJEKTANT: Dominique Ehrhard, Pascale Wurch
ILUSTRACJE: Maciej Szymanowicz
WYDAWNICTWO: Foxgames
ROK WYDANIA: 2013
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 6+
CZAS ROZGRYWKI: 20min
CENA: ~ 35 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/BudowaZamku_Foxgames

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to