W dzisiejszym wpisie, przedstawię Ci wciągającą grę Sen, od wydawnictwa Nasza Księgarnia, która spodoba się wszystkim członkom Twojej rodziny. Zadaniem graczy biorących udział w rozgrywce, jest stworzenie najprzyjemniejszego snu, w którym znajdzie się najmniej kruków.

Brzmi ciekawie? Wierz mi, że tak jest! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Standardowo, zacznę od zawartości gry. W pudełku znajdziesz zestaw, który będzie Ci potrzebny do rozgrywki składający się z:

 • 54 kart ze snów,
 • notesu,
 • ołówka,
 • instrukcji.

Dodatkowo, wydawnictwo Nasza Księgarnia, w swoich grach umieszcza również:

 • naklejkę, dzięki której możesz podpisać do kogo należy dany egzemplarz,
 • kartę megamocy, dodawaną losowo do pudełka, którą można wykorzystać przy dowolnej grze. Sprawdzi się ona zwałaszcza jeśli w rozgrywce będą brały udział dzieci. W moim egzemplarzu, znalazła się karta, której moc decydowała o tym, że mogę wybrać kolor pionków, których będę używała.

KARTY

Przejdźmy teraz do najważniejszego elementu tej gry, czyli kart. Wszystkie karty podzielone są na 9 krain snu. Każda z nich, przedstawia inną ilustrację oraz w lewym górnym rogu znajduje się informacja o ilości kruków, które są przydzielone do danej krainy sennej. Najmniejsza z nich ma wartość 0, a największa aż 9 kruków.

Im bardziej bajkowa i kolorowa karta, tym chętniej powinieneś po nią sięgnąć, ponieważ znajdzie się na niej najmniejsza ilość kruków. Idealną kartą, jest ta z wizerunkiem słodkiego kotka, ponieważ nie niej nie znajdują się, żadne kruki. Ilustracja z każdej kolejnej karty robi się coraz mniej przyjemna i bardziej tajemnicza, a co za tym idzie, zawiera również więcej kruków. Na najmniej pożądanej karcie widnieje ogromny wizerunek kruka, a jej wartość wynosi aż 9 kruków. Tych kart jest również w talii najwięcej.

Dodatkowo, pośród tych wszystkich kart, znajduje się również 9 kart specjalnych (po 3 dla każdej krainy), które mogą wpłynąć na rozgrywkę.

ZASADY I CEL GRY

Celem gry jest stworzenie własnego snu z jak najmniejszą liczbą kruków.

Aby móc cieszyć się rozgrywką, najpierw dokładnie potasuj wszystkie karty i odłóż je na środku stołu, tak aby wszyscy gracze mieli do nich łatwy dostęp, obrazkiem do dołu. Te karty tworzą stos kart zakrytych. Następnie, pociągnij stamtąd pierwszą kartę i odłóż ją tuż obok niego obrazkiem do góry. Karta ta, rozpoczyna stos kart odkrytych.

Kolejnym krokiem będzie rozdanie wszystkim graczom po cztery karty. Uczestnicy rozgrywki, układają karty przed sobą obrazkiem do dołu, tak aby nie mogli zobaczyć ilustracji. Jednakże, przed rozpoczęciem każdej tury, wszyscy gracze mogą jednorazowo podglądnąć 2 karty ze swojego snu. Grę rozpoczyna najstarszy gracz.

W każdej rundzie można wykonać jedną z dwóch akcji. Wziąć kartę ze stosu odkrytego lub pociągnąć kartę ze stosu zakrytego. Powyższe akcje, wykonujemy zgodnie z następującymi zasadami:

 • Jeśli gracz pociągnie kartę ze stosu odkrytego, to zamienia ją z dowolną kartą z własnego snu.
 • Jeśli gracz pociągnie kartę ze stosu kart zakrytego, to ma trzy możliwości:
  • zamienia ją na jedną z krain ze swojego snu,
  • odkłada ją na stos kart odkrytych, jeśli nie chce jej w swoim śnie,
  • wykonuje akcję, która jest napisana na niektórych kartach. Jeśli nie decyduje się jej wykonać, to traktuje ją jak „normalną” kartę.

Tura kończy się w momencie gdy któryś z graczy krzyknie POBUDKA, co oznacza to, że uważa on, że jego sen zawiera najmniej kruków lub gdy skończy się stos kart zakrytych. Gdy to się stanie, wszyscy gracze ujawniają swoje karty i liczą kruki, które się na nich znajdują. Jeśli okaże się, że gracz, który zakończył turę, nie ma najmniejszej ilości kruków, to za karę musi doliczyć sobie 5 dodatkowych kruków.

Ilość kruków, należy zapisać w notesie i przygotować się do kolejnej tury. Grę kontynuujemy do momentu, aż jeden z graczy osiągnie lub przekroczy wynik 100 kruków, zwycięzcą zostaje gracz, któremu udało się zgromadzić najmniejszą liczbę kruków.

Dokładną instrukcję Snu możesz zobaczyć na poniższym filmie.

CZAS ROZGRYWKI

Według informacji, które znajdziesz na opakowaniu, czas rozgrywki to około 20 minut. Po kilku dwuosobowych rozgrywkach, osobiście mogę potwierdzić, że jest to realnie potrzebny czas na grę.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to zdecydowanie familijna gra, która spodoba się dzieciom. Będzie również idealna dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z karciankami.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Gra przewidziana jest od 2-5 graczy w wieku od ósmego roku życia. Myślę, że spokojnie mogą w nią zagrać młodsze dzieci, ponieważ nie muszę się one kierować ilością kruków, które znajdują się na kartach, a samą ilustracją. Z późniejszym liczeniem kruków, spokojnie mogą pomóc im starsi gracze.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Zdecydowanym plusem tej gry są łatwe do pojęcia zasady.
+ Czas rozgrywki jest krótki, dzięki czemu nie potrzebujemy go za wiele, aby móc cieszyć się rozgrywką, zwłaszcza gdy nie mamy za wiele czasu na grę.
+ Największym plusem tej gry jest elemnt, który pozwala ćwiczyć pamięć graczy oraz obserwację tego, jak przebiega rozgrywka. Wyczucie odpowiedniego momentu na krzykniecie „POBUDKA” nie jest wbrew pozorom takie proste 🙂
+ Rozgrywka jest emocjonująca dla młodszych graczy.
+ Sen będzie idealny do rozpoczęcia swojej przygody z karciankami.
+ Bardziej zaawansowani gracze, mogą po nią sięgnąć po ciężkim dniu, gdy mają ochotę się zrelaksować lub kiedy chcą zagrać z początkującymi graczami.
– Wysoka losowość może okazać się dla wielu graczy minusem tej gry.
– Osobiście brakuje mi większej ilości kart z dodatkowymi akcjami specjalnymi.
– Szkoda, że w tej grze mamy styczność tylko z kilkoma rodzajami ilustracji. Według mnie, fajnie byłoby zwiększyć ten zakres i zrobić mniejsze „rozmycia pomiędzy poszczególnymi krainami.
– Nie jest to gra dla zaawansowanych graczy.

MOJA OPINIA

Jest to jedna z prostszych i nie wymagających większego myślenia karcianka w naszej kolekcji. Idealnie sprawdza się wieczorami, gdy chcemy się odmóżdżyć po całym dniu obowiązków. Z racji tego, że rozgrywka jest dość szybka, to możemy zagrać partyjkę, nawet gdy na grę nie mamy zbyt dużo czasu.

INFORMACJE O GRZE:

MECHANIKA GRY: card game, hand management, memory
PROJEKTANT: Gamewright team
ILUSTRACJE: Marcin Minor
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2017
LICZBA GRACZY: 2 – 5
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 20 – 30min
CENA: ~ 45 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/SenNaszaKsiegarnia

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Mam nadzieję, że ten wpis okazał się dla Ciebie pożyteczny. Swoją drogą, jestem bardzo ciekawa, czy miałeś już okazję zagrać w tą grę. Daj znać jak się sprawdziła 🙂

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to