Jeśli jesteś tu ze mną od dłuższego czasu, to chyba wiesz, że bardzo lubię planszówki. A jeśli dodatkowo są one edukacyjne i mogę je wykorzystać na lekcji, to już w ogóle jestem zachwycona, tak samo jak moi uczniowie. Nie ma przecież nic lepszego niż nauka przez zabawę lub nawet „przy okazji’.

W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci trzy gry z serii W kostce! PLUS od wydawnictwa Albi, które z pewnością Cię zaskoczą oraz zapewnią Twoim dzieciom, a może nawet uczniom, wiele frajdy i zabawy.

Zanim jednak zacznę recenzję, chciałabym powiedzieć Ci dwa słowa wstępu o tym jak zbudowany jest ten wpis. Oprócz standardowych informacji dotyczących tego co znajdziesz w każdym pudełku, czasu rozgrywki oraz jak wygląda przygotowanie do gry i sama rozgrywka, we wpisie opisałam także jak wyglądają karty poszczególnych boxów oraz moje wrażenia o nich. Pod koniec wpisu standardowo umieściłam tabelkę z wypisanymi zaletami gier oraz podsumowanie z moją opinią.

Mam nadzieję, że wpis przypadnie Ci do gustu, tak samo jak gry! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁEK

Seria gier W kostce! PLUS, jak sama nazwa wskazuje ma kształt kostki o wymiarach 12×12×12 cm. Każde pudełko wykonane jest z solidnego materiału, co czynie je bezpieczne dla znajdujących się w środku elementów i odporne na wgniecenia. Gry otwierają się od dołu i pudełka mają zatrzask na magnes, dzięki czemu dzieci z łatwością je otwierają.

W każdej grze znajduje się dokładnie taka sama ilość elementów, których listę możesz zobaczyć poniżej:

 • 70 kart z obrazkami,
 • 20 kart do kolorowania,
 • 40 żetonów w dwóch kolorach,
 • 5 pisaków,
 • 1 klepsydra,
 • 1 tarcza ze strzałką.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest zapamiętanie jak największej ilości szczegółów oraz jak najszybsze zdobycie punktów, aby móc pokonać swoich rywali i cieszyć się zwycięstwem.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie komponentów do rozgrywki jest banalnie proste i szybkie. Wystarczy, że wyciągniesz z pudełka klepsydrę, żetony i tarczę ze strzałką, a następnie ustawisz je na środku stołu w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu. Otwarte pudełko z kartami w środku również powinno znaleźć się w zasięgu rąk graczy. To w zasadzie byłby koniec przygotowań 😀

ZASADY

Rozgrywkę rozpoczyna pierwszy gracz poprzez wylosowanie jednej karty, odwrócenie jej obrazkiem do siebie i odwrócenie klepsydry. Gracz ma 10 sekund (lub 20 gdy jest młodszy) na dokładne przyjrzenie się ilustracji i zapamiętanie jak największej liczby szczegółów. Gdy piasek w klepsydrze przesypie się, gracz przekazuje kartę uczestnikowi po swojej prawej stronie, a on odczytuje pytania znajdujące się po drugiej stronie karty. Zanim to jednak zrobi, pierwszy gracz, sięga po koło i kręci strzałką. Wskazuje ona bowiem kategorię pytań, które będą mu zadane przez gracza po prawej.

W sytuacji, gdy graczowi uda się odpowiedzieć prawidłowo na pytanie, otrzymuje on 1 niebieski żeton, który jest warty 1 punkt. Jeśli gracz udzieli nieprawidłowej odpowiedzi, to analogicznie, nie otrzymuje on żadnych żetonów i punktów. Natomiast w sytuacji, gdy gracz odpowie prawidłowo na wszystkie pytania znajdujące się w wylosowanej kategorii (są ich 2), to wtedy następuje runda bonusowa, w której każdy uczestnik ma szansę zdobyć punkt.

RUNDA BONUSOWA

Polega ona na tym, że każdy gracz dobiera z pudełka losową kartę do kolorowania i jeden z graczy odwraca klepsydrę. Uczestnicy zapamiętują kolejność kolorów aby później móc je odwzorować na kolorowance po drugiej stronie. Po upływie czasu, wszyscy gracze odwracają karty, a jeden z graczy wyciąga z pudełka flamastry i kładzie je po środku, tak aby każdy miał do nich dostęp. To co jest jednak najistotniejsze, to to, że wszyscy uczestnicy korzystają z tych pięciu mazaków w tym samym czasie, więc zadanie wcale nie jest takie proste.

Gracz, któremu uda się poprawnie pokolorować obrazek, otrzymuje 1 punkt, czyli 1 niebieski żeton.

ZAKOŃCZENIE

Gra ma dwa możliwe zakończenia. Pierwsze z nich, a zarazem najprostsze, jest takie, że rozgrywka kończy się w momencie gdy któryś z graczy zdobędzie 10 punktów. W drugim zakończeniu, gra kończy się w momencie, gdy minie określony przez graczy czas. Wtedy wygrywa osoba, która zdobyła najwięcej punktów w danym odcinku czasowym.

RODZAJE PYTAŃ

W grach W kostce! PLUS – Moje pierwsze obrazki i W kostce! PLUS – Abecadło na kartach znajduje się łącznie po 8 pytań w 4 kategoriach. Mają one różne kolory oraz symbole, które nawiązują do tematyki konkretnej kategorii

 • CZERWONA PALETA MALARSKA – zawiera 2 pytania dotyczące kolorów.
 • ŻÓŁTY KALKULATOR – pytania w tej kategorii skupiają się na podaniu przez graczy liczby przedmiotów znajdujących się na obrazku,
 • NIEBIESKIE OKO – to pytania na spostrzegawczość. Gracze muszą zwrócić uwagę na to czy ktoś ma otwarte lub zamknięte oczy lub czy nosi okulary.
 • ZIELONA RÓŻA WIATRÓW – w tej kategorii, pytania nawiązują do umiejscowienia konkretnych przedmiotów lub osób.

Natomiast w przypadku gry W kostce! PLUS – Świat, na kartach znajduje się łącznie 9 pytań podzielonych na 3 kategorie: niebieski samolot, czerwoną Ziemię oraz zieloną flagę. Po zapoznaniu się ze wszystkim pytaniami znajdującymi się na kartach, stwierdzam, że są one przydzielone do poszczególnych kategorii całkowicie losowo 🙂

W kostce! PLUS – Moje pierwsze obrazki

W kostce! PLUS – Moje pierwsze obrazki to gra, która w mojej opinii jest najbardziej uniwersalna. Można w nią zagrać zarówno z dziećmi, które potrafią czytać samodzielnie, ale również z tymi, które nie posiadły jeszcze tej umiejętności. Co więcej, sama często sięgam po tą grę podczas lekcji angielskiego z moimi uczniami. Jako, że na kartach znajdują się tylko i wyłącznie ilustracje, a pytania czytam ja, to spokojnie mogę je przetłumaczyć dla uczniów na angielski i oni wtedy również odpowiadają w tym języku. Jak widać, da się połączyć przyjemne z pożytecznym 😀

Skoro jesteśmy już przy obrazkach, to chciałabym napisać o nich kilka słów. Na kartach znajdują się dość proste ilustracje, które zawierają zróżnicowaną ilość szczegółów. Znajdziesz tam ludzi, zwierzęta lub przedmioty. Co ciekawe, na kartach znajdują się takie sytuacje lub rzeczy, dzięki którym łatwo można przyporządkować je do konkretnej pory roku. Gracz znajdzie tam kolędników, śmieciarza wykonującego swoją pracę czy ptaka karmiącego swoje młode.

Kolorowanki jakie znajdują się w tej grze to bardzo proste obrazki, na których znajdziesz kwiatek, lisa, bałwana czy czapkę.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

W kostce! PLUS – Abecadło

W tym wariancie gry, karty wyglądają już nieco inaczej, ponieważ nie ma tam już jednego obrazka przedstawiającego konkretną sytuację. Każda karta podzielona jest na 5 części. Na samym środku w białym kółku umieszczono konkretną literę polskiego alfabetu oraz występujące w języku polskim dwuznaki, zapisane na 4 sposoby:

 • duża litera zapisana ręcznie,
 • mała litera zapisana ręcznie,
 • duża litera drukowana,
 • mała litera drukowana.

Wokół nich znajdują się natomiast ilustracje przedstawiające rzeczy, które rozpoczynają się na literę lub zawierające daną literę np. ą i ę. Ta wersja gry, oprócz zapewnienia rozrywki, ma również za zadanie zapoznać dzieci z polskim alfabetem oraz wzbogacić ich słownictwo. Według mnie, najlepiej sprawdzi się ona u maluchów zainteresowanych literami.

Jeśli chodzi o kolorowanki znajdujące się w tym zestawie, to nie powinieneś być zaskoczony jeśli powiem Ci, że są to litery 🙂

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

W kostce! PLUS – Świat

Ostatni box, jaki chciałabym Ci przybliżyć porusza tematykę związaną z wiedzą o świecie, a konkretnie o państwach. Jako, że dedykowany jest on starszym graczom, niż dwie poprzednie gry, to różni się on nie tylko kolorem poszczególnych elementów czy ilością pytań, ale również wyglądem kart, które zawierają znacznie więcej szczegółów.

Znajdziesz na nich umiejscowienie i obrys konkretnego państwa wraz z zaznaczoną stolicą. Co więcej, w prawym górnym rogu umieszczona została flaga oraz jeden z 5 symboli geometrycznych, dzięki któremu wiemy na jakim kontynencie leży dane państwo. Oprócz tego, na karcie znajdziesz także symbole, znane miejsca lub postaci związane z konkretnym krajem. Super jest to, że wydawnictwo Albi zadbało o to, aby wszystko było podpisane, dzięki czemu dzieci łatwiej zapamiętują informacje znajdujące się na ilustracjach.

Nowością w tym boxie jest również to, że autor przewidział wariant jednoosobowy, co według mnie jest naprawdę świetnym pomysłem. Jeśli natomiast chodzi o karty do rund bonusowych, to są one bardziej szczegółowe i w większości znajdują się na nich zwierzęta.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

CZAS ROZGRYWKI

Jeśli chodzi o czas rozgrywki, to jest on trudny do podania, ponieważ wszystko tak na dobrą sprawę zależy od ustaleń graczy. Gra może trwać od 15 do 30 minut, a czasem nawet dłużej, jeśli dzieci się wkręcą w zapamiętywanie szczegółów i odpowiadanie na pytania 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

W kostce! PLUS – Moje pierwsze obrazki i W kostce! PLUS – Abecadło to gry, które dedykowane są młodszym graczom powyżej 4 roku życia. Osobiście uważam, że orientacyjny wiek graczy, został tutaj bardzo dobrze dobrany. Czterolatek podczas rozgrywki, poradził sobie bardzo dobrze, jednakże wcześniej zrezygnowałam z wykorzystania klepsydry i gry na punkty.

Natomiast jeśli chodzi o W kostce! PLUS – Świat, to ta wersja jest już znacznie trudniejsza, a na kartach znajduje się znacznie więcej szczegółów do zapamiętania. Wydawnictwo określiło wiek graczy na 8+. Muszę przyznać, że grę testowałam z 7-latką i poradziła sobie fantastycznie 🙂

PLUSY I MINUSY

ZALETY GIERNIEKONIECZNIE WADY
+ przede wszystkim różnorodność gier,
+ proste ilustracje,
+ przemyślane i szczegółowe pytania,
+ możliwość zaadaptowania gry na inny język niż polski (W kostce! PLUS – Moje pierwsze obrazki),
+ banalne zasady, które dzieci z łatwością zapamiętają,
+ wariant jednoosobowy (w W kostce! PLUS – Świat),
+ możliwość poznania nowych wyrazów oraz liter, (W kostce! PLUS – Abecadło),
+ wiele informacji o poszczególnych krajach oraz umieszczenie podpisów miejsc, postaci, symboli czy potraw (W kostce! PLUS – Świat),
+ instrukcja znajdująca się po wewnętrznej stronie wieczka pudełka, dzięki czemu nigdy się nie zgubi,
+ bardzo dobre i solidne wykonanie zarówno kart jak i pozostałych komponentów gier.
+/- gracze mogą się irytować i frustrować podczas wykonywania rund bonusowych, ponieważ może dojść do kłótni o flamastry.

MOJA OPINIA

Według mnie, seria gier W kostce! PLUS zdecydowanie zasługuje na uwagę zarówno rodziców jak i ich pociech. Są to naprawdę dobrze przemyślane gry, które oprócz świetnej zabawy, zapewniają dzieciom naukę przy okazji. W zależności od wariantu na jaki się zdecydujesz (osobiście polecam cały zestaw) Twoje dziecko może zgłębić wiedzę dotyczącą świata, wzbogacić swoje słownictwo i poznać nowe wyrazy czy nauczyć się prawidłowego posługiwania się liczbami, kierunkami i kolorami. Mam nadzieję, że w przyszłości pojawią się kolejne tematyczne boxy. Na koniec tylko dodam, że osobiście jestem pod wrażeniem tak solidnego wykonania oraz tak dużej ilości elementów w tak atrakcyjnej cenie 🙂

INFORMACJE O GRACH

TYP GRY: edukacyjne, familijne
WYDAWNICTWO: Albi
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 1 / 2-8
WIEK GRACZY: 4+ / 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 15 min
CENA: ~ 50 zł
LINK DO GIER: https://bit.ly/3wXWf2Y

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to