Oficjalnie Miłosz wchodzi w etap fascynacji planszówkami. Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy, jednakże często Szef decyduje się na zabawę grami, które są dla bardziej zaawansowanych i zdecydowanie starszych graczy. A umówmy się, to już nie jest takie fajne, zwłaszcza że niekoniecznie jest wobec tych tytułów delikatny 😀

Dlatego też, coraz częściej zaznajamiam go z planszówkami dostosowanymi do jego wieku. Bez problemu opanował egmontowe Pierwsze gry, a od jakiegoś czasu wspólnie układamy Dzień i noc, która jest pierwszą logiczną grą Miłka. Tuż przed Świętami dotarła do nas jednak kolejna nowość od Smart Games, 3 Traki, która zachwyciła Szefa tak bardzo, że w zasadzie jest w ciągłym użytku. W sumie to się nie dziwię, że tak się stało, ponieważ Miłosz uwielbia samochody, a w tej grze są aż 3 ciężarówki! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko 3 Traków jest dość spore i ma dokładnie taki sam rozmiar jak recenzowane już przeze mnie jakiś czas temu Dzień i noc. Zarówno ciężarówki jak i klocki są duże, ponieważ gra jest skierowana do małych odbiorców. Jednakże skoro pouszyłam już temat komponentów to w środku znajdziesz:

 • 3 duże ciężarówki,
 • 10 klocków,
 • notes z zadaniami,
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Gra 3 Traki polega na umieszczaniu odpowiednich klocków wewnątrz ciężarówek. Cała zabawa rozpoczyna się od wybrania strony z zadaniem, a następnie przygotowaniu konkretnych klocków i/lub samochodów, które na niej widnieją. Następnie, zadaniem gracza jest ułożenie klocków wewnątrz kontera załadunkowego w taki sposób, aby nie wystawały. Gdy zadanie zostanie wykonane, to należy przewrócić stronę lub wybrać losową zagadkę oraz ponownie przygotować się do rozwiązania logicznej łamigłówki.

RODZAJE ZADAŃ

Tak jak w przypadku innych smart gamesów, również i w 3 Trakach znajdziesz zadania z aż 4 poziomami trudności. Tym razem, dla wygody zostały one zebrane w formie notesu. Po prawej stronie zawsze jest zagadka, a na odwrocie strony umieszczono rozwiązanie.

Autorzy przygotowali łącznie 48 zadań podzielonych na 4 poziomy trudności. Na każdy z nich przypada po 12 łamigłówek. Dwa pierwsze, czyli starter i junior, uwzględniają jedynie 1 ciężarówkę, a pozostałe dwa poziomy, master i expert, zwiększają stopień trudności i gracz znajdzie tam już 2 lub 3 samochody do załadowania.

ASPEKT EDUKACYJNY

Gra została stworzona z myślą o młodszych dzieciach, u których nadal kształtuje się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Ponadto, 3 Traki uczą maluchy planowania i rozwiązywania problemów, a dodatkowo wspierają rozwój koncentracji i rozwijają język.

Co prawda, tytuł ten dedykowany jest dzieciom powyżej 3. roku życia, jednakże śmiało można podsunąć 3 Traki dwulatkom, a nawet młodszym dzieciom. Dzięki dość sporym rozmiarom, elementy gry są całkowicie bezpieczne. Jednakże mimo wszystko ktoś powienien mieć na oku takie maluchy bawiące się komponentami.

Młodsze dzieci, początkowo będą się bawić zarówno ciężarówkami jak i klockami. Będą próbowały dowolnie umieszczać klocki w naczepach, oglądać je lub będą jeździć autkami. Są to czynności jak najbardziej wskazane i rozwijające. Wraz z upływającym czasem, mali gracze będą stawać się coraz bardziej świadomi i po pewnym czasie będą grać w 3 Traki według zasad.

Nie byłabym jednak sobą, gdybym nie znalazła jakichś dodatkowych sposobów na wykorzystanie komponentów do zabaw z dziećmi. Wszystkie pomysły są na tyle proste, że można je wykorzystać z dziećmi w każdym wieku oraz w różnych językach – nie tylko po polsku 🙂

Poniżej znajdziesz moje propozycje.

 • powtarzanie i/lub nauka kolorów,
 • przynoszenie przez dziecko klocków we wskazanym kolorze,
 • umieszczanie konkretnych klocków wewnątrz kontenera załadunkowego,
 • jeżdżenie ciężarówkami i zbieranie klocków wskazanych przez Ciebie,
 • umieszczanie kilku klocków i zabieranie jednego z nich aby dziecko zgadywało, który zniknął,
 • ułożenie toru przeszkód dla ciężarówek i rozmieszczenie klocków, aby po pokonaniu można było umieścić klocek na naczepie,
 • segregowanie kolorów w formie przewożenia załadunków.

CZAS ROZGRYWKI

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku gier logicznych, czas jaki należy poświęcić na rozwiązanie łamigłówki jest trudny do określenia. Z jedną może pójść szybciej, a nad inną trzeba będzie się chwilę pogłowić. Co więcej, wiele też zależy od zapału dziecka i jego skupienia, dlatego też dość zachowaczo napiszę, że czas rozwiązania jednego zadania to od 5 do 15minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

3 Traki to gra, która powstała z myślą o dzieciach powyżej trzeciego roku życia, jednakże jeśli masz w rodzinie jeszcze młodszych graczy, to ta logiczna układnka również przypadnie im do gustu. Elementy są na tyle duże, że maluchy śmiało mogą się nimi bawić. Mój dwuletni Miłek, jeszcze nie rozwiązuje zagadek, ale po swojemu próbuje wypełnić je klockami.

ZALETY GRY

 • wszystkie elementy zostały starannie wykonane,
 • zróżnicowany poziom trudności układanek,
 • komponenty są dość sporych rozmiarów więc są bezpieczne dla maluchów,
 • rozwija koncentrację i percepcję wzrokową,
 • uczy rozwiązywania problemów i planowania,
 • wpływa na język i rozwija mowę,
 • uczy kolorów
 • poszczególne elementy mogą posłużyć do swobodnej zabawy niezwiązanej z grą.

MOJA OPINIA

3 Traki to naprawdę zaskakująca gra. Z racji tego, że zawiera 3 ciężarówki wiedziałam, że Miłosz będzie nią zachwycony. Nie spodziewałam się jednak, że gra przypadnie mu aż to gustu. Bawi się samochodzikami praktyczine przez cały czas od kiedy gra do nas dotarła. Co prawda, nie jest jeszcze gotowy na rozwiązywanie łamigłówek, ale tak jak wspomniałam wcześniej, póki co oswaja się z tą grą i wiem, że za jakiś czas przyjdzie czas na prawidłową rozgrywkę.

Wspomnę jeszcze, że gra jest naprawdę świetnej jakości. Wszystkie komponenty są wykonane z najwyższą starannością, a co za tym idzie jest bezpieczna dla najmłodszych graczy. Dlatego też, jeśli szukasz gry, która sprawdzi się na początek i zadinteresuje malucha planszówkami, to 3 Traki powinny sprostać temu wyzwaniu.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA: układanka
TYP GRY: logiczne, dla dzieci
WYDAWNICTWO: Iuvi games
CYKL: Smart games
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 1
WIEK GRACZY: 3+
CZAS ROZGRYWKI: zmienny
CENA: ~ 100 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to