Jako dorosła fanka Muminków, dbam o to, aby Miłosz miał okazję zapoznać się z tymi cudownymi postaciami, które ja głównie kojarzę z mojego dzieciństwa w formie dobranocek. W naszej kolekcji znajduje się już kilka tytułów np. 3 bajeczki przed snem czy pierwsza mini biblioteczka Bardzo ważne sprawy. Oczywiście nie mogło również zabraknąć klasyków, ale o tym będzie innym razem.

Dziś chciałabym pokazać Ci najnowsze książki dla dzieci, które zostały napisane na podstawie opowiadań Tove Jansson i wydawnictwo Harperkids wydało je w serii Opowiadania z Doliny Muminków.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Książki z serii Opowiadania z Doliny Muminków będę idealne dla dzieci powyżej 3 roku życia. Z racji tego, że są one trochę dłuższe i mają dużą czcionkę, będą również odpowiednie dla dzieci, które zaczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem. Oczywiste jest chyba też to, że każdy kto jest fanem Muminków, również polubi te książki, nawet ci dorośli czytelnicy 😀

Dotychczas w tej serii łącznie ukazało się 7 tytułów, które wypisałam dla Ciebie poniżej:

 • Muminek i urodzinowy guzik,
 • Muminek i pieśń oceanu,
 • Muminek i księżycowa przygoda,
 • Muminek i Święto Lodu,
 • Muminek i złoty liść,
 • Muminek i gwiazdka z nieba,
 • Muminek i wiosenna niespodzianka

ZALETY KSIĄŻEK

 • opowiadania zostały stworzone na podstawie twórczości Tove Jansson,
 • ilustracje nawiązują do oryginalnej twórczości autorki,
 • historie są dość długie,
 • w oparciu o przygody mieszkańców Doliny Muminków, rodzice mogą rozpocząć interesujące i wartościowe rozmowy z własnymi pociechami,
 • opowieści przypadną do gustu wszystkim czytelnikom niezależnie od wieku,
 • książki mają duży, ale wygodny format,
 • dzięki dużemu rozmiarowi czcionki, dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym czytaniem, mogą spróbować swoich sił w lekturze tych opowiadań.

Muminek i gwiazdka z nieba

Pewnego letniego dnia, gdy upały już trochę zelżały, ponieważ zbliżała się już jesień, Muminek był zajęty eksplorowaniem okolicy. U podnóża góry, znalazł osłonięty od wiatru staw. Nie wiem czy wiesz, ale trolle uwielbiają wodę, więc nie powinno Cię to zaskoczyć, gdy powiem Ci, że Muminek postanowił skorzystać z okazji i trochę się w tym stawie ochłodzić. Podczas zabawy, znalazł idealnie okrągły i idealnie gładki kamyczek, który pięknie błyszczał.

Postanowił zabrać go ze sobą i pokazać swoim najbliższym. Domownicy również byli oczarowani przepięknym znaleziskiem Muminka, a Panna Migotka porównała jego blask do świecącej na niebie gwiazdy. Wtedy wszyscy zaczęli się zastanawiać czy to rzeczywiście może być możliwe i czy w takim razie gwiazdka może spełnić jedno życzenie Muminka.

Ryjek i Panna Migotka mieli własne propozycje życzeń, co sprawiło, że Muminek musiał przemyśleć sprawę z życzeniem, bo nie wiedział o co poprosić. Wieczorem, gdy zauważył, że blask gwiazdy trochę blednie, postanowił udać się do swojego przyjaciela Włóczykija z prośbą o pomoc. Wspólnie uznali, że najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie gwiazdki z powrotem w jej stawie.

Gdy dotarli na miejsce, oczom przyjaciół ukazał się przepiękny widok. Cały staw lśnił od odbijających się w nim gwiazd. Był to naprawdę piękny widok. Muminek wrzucił swój kamyk do stawu i czekał aż coś się wydarzy lecz nic takiego początkowo nie miało miejsca. Aż po chwili, w stawie ujrzeli spadającą gwiazdę, a po niej kolejną i jeszcze następną. Byli świadkami deszczu spadających gwiazd! Muminek był pod takim wrażeniem, że nawet nie zauważył, gdy wypowiedział swoje życzenie.

Nie zdradzę Ci jednak jak ono brzmiało, ponieważ nie chcę odbierać Ci radości z lektury! 🙂 Powiem Ci tylko, że osobiście jest to moja ulubiona historyjka właśnie z powodu tego życzenia.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Muminek i gwiazdka z nieba
SERIA: Mumunki
CYKL: Opowiadania z Doliny Muminków
AUTORKA: Tove Jansson
TŁUMACZENIE: Zuzanna Naczyńska
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: opowiadania
JĘZYK: polski
WIEK: 3+
CENA: ~ 12 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Muminek i wiosenna niespodzianka

Większość mieszkańców Doliny Muminków, późną jesienią zapada w długi sen zimowy, aby obudzić się wraz z dźwiękiem katarynki Too-Tiki, zwiastującej nadejście wiosny. Tego roku jest jednak nieco inaczej, ponieważ Muminka obudził inny dźwięk…

Postanowił dowiedzieć się co takiego wydaje ten dziwny skrzypiący odgłos i gdy tylko zszedł na dół, zauważył, że drzwi do domu są otwarte i to one tak skrzypiały. Gdy przez nie wyjrzał, zauważył na śniegu malutkie ślady, które z pewnością zostawiła za sobą Mała Mi. Muminek przez chwilę zastanawiał się dlaczego jego przyjaciółka wyszła z domu, ale był tylko jeden sposób aby się o tym przekonać – musiał ją odnaleźć.

Podczas poszukiwań Małej Mi, Muminek rozglądał się uważnie dookoła i był przerażony jak wiele śniegu jeszcze zostało. Najgorsza jednak okazała się obawa, że tego roku, wiosna w ogóle nie dotrze do Doliny Muminków. Ślady Małej Mi doprowadziły Muminka na plażę, gdzie spotkał on Too-Tiki, która zaproponowała Muminkowi coś ciepłego. Troll podzielił się z nią swoimi obawami, a ta tylko zapytała się, czy jest pewien, że nie dostrzegł żadnych śladów wiosny.

Muminek jednak nie miał czasu na dłuższy odpoczynek, ponieważ musiał odnaleźć Małą Mi. W jego drodze towarzyszyła mu wiewiórka, która zaprowadziła go na najlepszy punkt widokowy w całej dolinie. Gdy słońce wstało, Muminek usłyszał katarynkę Too-Tiki i zbiegł na dół, ponieważ stęsknił się za swoją rodziną. W domu jednak czekała na niego niespodzianka…

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Muminek i wiosenna niespodzianka
SERIA: Mumunki
CYKL: Opowiadania z Doliny Muminków
AUTORKA: Tove Jansson
TŁUMACZENIE: Regina Mościcka
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: opowiadania
JĘZYK: polski
WIEK: 3+
CENA: ~ 12 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Muminek i złoty liść

Akacja ostatniego opowiadania, ma miejsce jesienią, w dzień Balu Jesiennego, do którego wszyscy starannie się przygotowują. Podczas zbierania leśnych jagód dla Mamusi, Muminek i Ryjek zastanawiali się jakie atrakcje urozmaicą tegoroczny bal. Nagle, Ryjek zauważył coś błyszczącego zupełnie jak… ZŁOTO!

Muminek bacznie przyglądnął się znalezisku i okazało się, że jest to złoty liść. Jedyny w swoim rodzaju. Bardzo spodobał się on przyjaciołom i Muminek postanowił się wspiąć na jedno z drzew, aby odnaleźć drzewo, które miałoby takie piękne liście. Niestety, gdy Muminek był na górze, nie zauważył ani śladu takiego wyjątkowego drzewa. Trollowi zrobiło się bardzo smutno, ponieważ chciał obdarować tymi liśćmi każdego uczestnika Jesiennego Balu.

Nagle, usłyszał przerażający krzyk Panny Migotki, która wzywała pomocy. Muminek i Ryjek, czym prędzej rzucili się na ratunek. Po dobiegnięciu na miejsce, oczom przyjaciół ukazał się niecodzienny widok. Po pierwsze, Pannie Migotce nie groziło żadne niebezpieczeństwo, a po drugie Tatuś, Mała Mi, Panna Migotka i Too-tiki stali na polanie w przebraniu. Ryjek błyskawicznie dostrzegł wieniec na głowie Tatusia w całości zrobiony z dokładnie takich samych złotych liści, jaki on trzymał w łapce. Przyjaciele szybko zrozumieli, że nie ma żadnego magicznego drzewa i nie będę w stanie obdarować uczestników balu tymi pięknymi liśćmi. Muminek był dodatkowo smutny, ponieważ bardzo chciał podzielić się takim liściem z Włóczykijem, który obecnie gdzieś wędrował.

Tatuś Muminka zaproponował przyjaciołom, aby dołączyli do przygotowań sztuki, którą napisał i chciał urozmaicić nią wieczorny bal. Muminek i Ryjek z ochotą przyjęli zaproszenie, a po balu był w znacznie lepszym nastroju, ponieważ śnił o swoim najlepszym przyjacielu.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Muminek i złoty liść
SERIA: Mumunki
CYKL: Opowiadania z Doliny Muminków
AUTORKA: Tove Jansson
TŁUMACZENIE: Anna Gawrylewska
WYDAWNICTWO: Harperkids
LICZBA STRON: 32
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: opowiadania
JĘZYK: polski
WIEK: 3+
CENA: ~ 12 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to