Jeśli jesteś moim stałym czytelnikiem, to wiesz, że na blogu często pojawiają się recenzje książek poświęconych ekologii i środowisku. Jako, że zmiany klimatyczne są w ostatnich latach coraz bardziej widoczne i odczuwalne, uważam, że zapoznanie jak największej ilości ludzi z tym problemem jest bardzo istotne. Co więcej, wychodzę z założenia, że edukację ekologiczną warto rozpocząć już od najmłodszych lat, aby odpowiedzialne i dobre dla środowiska decyzje oraz praktyki weszły w nawyk już dzieciom.

Zdobywanie wiedzy z zakresu ekologii jest obecnie coraz łatwiejsze i dostęp do literatury naukowej jest coraz prostszy. Wiele informacji można znaleźć w sieci, z czego się bardzo cieszę. Jednakże wychodzę z założenia, że nic tak dobrze nie utrwala się w głowie jak wiedza zdobyta z książki.

W dzisiejszym wpisie, opowiem Ci o fantastycznej książce pt. Strajk od wydawnictwa Babaryba. Jest to już 5. tytuł poświęcony środowisku i ekologii, jaki dotychczas wydali. Co więcej, recenzje wszystkich książek możesz znaleźć na moim blogu. Jeśli chciałbyś się z nimi zapoznać to wystarczy, że klikniesz w poniższy przycisk

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Tak jak pisałam wcześniej Strajk to książka, która porusza temat ekologii i środowiska, ale jako jedyna w swoim rodzaju robi to w tak wymowny, a zarazem prosty sposób. Wszystko zaczyna się od tego, że pewnego dnia pewien ptak milknie, a pozostałe zwierzęta szybko biorą z niego przykład. Do tego cichego strajku przyłącza się coraz więcej innych gatunków, które nie tylko przestają wydawać z siebie jakiekolwiek odgłosy, ale również stają się bierne na interakcje z ludźmi. W pewnym momencie, do tego cichego porozumienia przyłączają się również dzieci, które szybko rozumieją o co tak naprawdę toczy się stawka.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Bohaterami książki są oczywiście zwierzęta, jednakże przedstawienie w niej wszystkich gatunków byłoby niemożliwe, dlatego też autorka zdecydowała zawrzeć w Strajku te zwierzęta, które są bardzo dobrze znane małym czytelnikom. Na stronach książki znajdziesz: ptaki, koty, psy, kury, krowy, owady (takie jak: mucha, konik polny, biedronka i ważka), goryle, wilki, słonie, pingwiny, dzikie oraz morskie zwierzęta.

BUDOWA I TREŚĆ KSIĄŻKI

Pisałam wcześniej o tym, że książka jest bardzo wymowna. Co prawda nie zawiera ona za wiele tekstu, ale za to ilustracje są boskie i świetnie przedstawiają i uwypuklają całą sytuację. Książka skupia się głównie na pojedynczych zdaniach, żeby jeszcze lepiej podkreślić zmowę milczenia zwierząt.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Książka z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę dla wszystkich osób, które propagują ekologiczny styl życia i dbają o środowisko. Co więcej, uważam, że Strajk jest książką bez jakiegokolwiek limitu wiekowego. Zachwycą się nią nie tylko dzieci, ale również dorośli.

ZALETY KSIĄŻKI

  • ilustracje, które uwydatniają i podkreślają niemy krzyk zwierząt,
  • książka jest niejako wezwaniem wszystkich ludzi do tego, aby wszyscy się zjednoczyli i obrali wspólny front w walce przeciwko zanieczyszczeniom i śmieceniu,
  • każda strona i ilustracja jaka się na niej pojawia nie znalazła się w książce przypadkowo, ponieważ autorka zobrazowała wiele problemów jakie dotyka zwierzęta – zamknięcie i obserwacja, wszędzie walające się śmieci czy masowa produkcja mięsa,
  • książka jest idealna do wprowadzenia dzieci w tematykę ekologii oraz zachęca do dalszego zgłębiania tematyki związanej z ochroną środowiska,
  • czymś co mnie zaskoczyło była zmiana wyklejki na końcu książki, która ma bardzo mocny wydźwięk, że planeta jest głównie zdominowana przez człowieka, a przecież nie jesteśmy jej jedynymi mieszkańcami.

REASUMUJĄC

Strajk jest świetną książką, która robi naprawdę wielkie wrażenie na czytelniku. Z pozoru nie ma za wiele tektu, jednakże te zdania, które się tam znajdują są wystarczające. W połączeniu z niesamowitymi ilustracjami, całość robi fantastyczny efekt. Myślę, że Strajk śmiało można nazwać niemym krzykiem zwierząt (natury) o pomoc i o opamiętanie się ludzi. Książka ma zdecydowanie mocny przekaz i z pewnością jest warta uwagi.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ: Strajk
AUTOR: Eduarda Lima
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 36
ROK WYDANIA: 2021
KATEGORIA: picturebook
WIEK: dla każdego
CENA: ~ 27 zł
LINK DO KSIĄŻKI: http://bit.ly/Strajk_BABARYBA

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to