Jako, że jestem mamą swojego pierwszego dziecka, to wszystko jest dla mnie całkowicie nowe. Każdego dnia uczę się czegoś nowego o Miłoszu i sobie i z jednej strony jest to genialne doświadczenie, a z drugiej bardzo trudne, bo niejednokrotnie musimy się wspólnie dotrzeć.

Zdaję sobie sprawę, że tak naprawdę każdy dzień jest niesamowitą przygodą i okazją do nauki tego, jak funkcjonuje świat. Wiem, że takich szans będzie jeszcze więcej, dlatego chciałabym sprawić aby te chwile, które się zbliżają były choć odrobinę prostsze zarówno dla niego jak i dla mnie. Mam nadzieję, że seria o małej i ciekawej świata dziewczynce o imieniu Julia, nam w tym pomoże 🙂

Na mojej półce póki co znalazły się 3 tomy, jednakże tak bardzo mi się spodobały, że z pewnością dokupię kolejne części. Póki co, chciałabym podzielić się z Tobą moją opinią o tych, które znam 🙂

KILKA SŁÓW O TEJ SERII

Seria o Julii to książki, które opowiadają o przygodach ciekawej świata dziewczynce. Autorki opisują w nich wiele sytuacji, które mają miejsce w życiu wielu maluchów i ich rodziców. Ciągłe siadanie na wszystkim co się do tego nadaje i nie, pchanie wszystkiego do buzi i jedzenie rzeczy, których się jeść nie powinno. Zabawa w chowanego również potrafi się wydłużyć, ponieważ po drodze wiele rzeczy jest w stanie rozproszyć dzieci.

Dotychczas w serii łącznie ukazało się siedem tytułów:

 • Julia je wszystko,
 • Julia w mieście,
 • Julia siada,
 • Julia przynosi skarpetki,<– KLIK do recenzji 🙂
 • Julia pomaga,
 • Julia jest zmęczona,
 • Julia się chowa.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Seria Julia to książki, które powstały z myślą o małych czytelnikach, którzy są ciekawi świata i tego jak on funkcjonuje. Maluchy poznają i uczą się świata wszystkimi zmysłami, co dla nich jest bardzo dobre, ale potrafi to czasem porządnie zmęczyć rodziców.

Książki o Julii są dedykowane całym rodzinom, w których znajdują się małe dzieci. Dla tych najmłodszych lektura tej serii będzie możliwością do wskazania zachowań, które są bezpieczne i odpowiednie, a dla rodziców humorystyczną pomocą do wyjaśniania zasad swoich pociechom.

ZALETY KSIĄŻEK

 • są pełne humoru i rozbawią zarówno dzieci jak i rodziców,
 • wskazują wszystkie możliwe zachowania pociech, zarówno te poprawne jak i te, które potrafią zaszokować rodziców. Najważniejsze jest jednak to, że nie piętnują one tych złych, a wskazują w jaki sposób, rodzice mogą zareagować tak aby dziecko wyciągnęło z tego jakąś naukę na przyszłość.
 • uświadamiają, że dziećmi też targają różne emocje i potrzebują doświadczać wszystkiego poprzez wszystkie zmysły. Tylko wtedy się uczą.
 • pokazują, że rodzice powinni pozwolić dzieciom na swobodną zabawę i samodzielne doświadczanie świata,
 • super jest także to, że autorki postanowiły przedstawić w książkach nie tylko czuwających nad dzieckiem rodziców, ale także takich którzy się zagapią czy czegoś niedowidzą, a później muszą ratować sytuację
 • książki uczą empatii zarówno dzieci jak i ich rodziców,
 • lektura serii o Julii może stać się idealną okazją do wspólnych rozmów, podczas których rodzice będą mieli okazję wytłumaczyć dziecku jakie zachowania są w porządku, a czego nie powinno się robić.
 • książki są napisane prostym i zrozumiałym dla małych dzieci językiem, więc bez obaw będą wiedziały czego dotyczą poszczególne przygody małej Julii.

Julia się chowa – EVA ERIKSSON, LISA MORONI

Nie powinnam Cię zaskoczyć, jeśli powiem Ci, że ta książka porusza historię, w której Julia się… chowa. Nie robi tego przed kimś obcym, ze strachu czy tak po prostu. Julia wraz ze swoją mamą postanawiają pobawić się w chowanego – ulubioną zabawę dziewczynki.

Jako pierwsza chowa się właśnie Julia, a jej mama będzie musiała ją odnaleźć. Jak to zazwyczaj w takich zabawach bywa, my dorośli dajemy dziecku trochę czasu i udajemy, że nie widzimy wystających spod zasłon stóp czy też kawałka rąk pod stołem, dlatego też szukamy dzieci w innych miejscach. Mama Julii postępuje dokładnie tak samo i zanim odnajdzie swoją córkę, sprawdza czy nie ukryła się ona gdzieś indziej.

W odnalezieniu Julki, pomaga mamie piesek Soda i to właśnie on znajduje dziewczynkę. Później role się odwracają i mama się chowa, a Julia wraz z Sodą muszą znaleźć jej kryjówkę. Nie będzie to niczym nowym, jeśli zdradzę Ci, że Julia parokrotnie zostaje rozproszona przez inne rzeczy, które znajduje, ale w końcu udaje jej się znaleźć mamę.

Miejsce gdzie ukryła się mama jest bardzo przytulne i ciepłe, więc cała trójka postanawia się tam wspólnie ukryć. Nie spędzają tam jednak za dużo czasu, ponieważ szybko odnajduje tą wesołą gromadkę… Tata!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Julia gómmer sig
SERIA: Julia
AUTORKA: Lisa Moroni
ILUSTRACJE: Eva Eriksson
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: dla maluchów
JĘZYK: polski
WIEK: 3 – 5 lat
CENA: ~ 15 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Julia siadaEVA ERIKSSON, LISA MORONI

Kolejny tytuł w tej serii to Julia siada i rzeczywiście siada wszędzie i na wszystkim. Począwszy od krzesełka, które znajduje się w jej pokoju aż po krzesełko swojej lalki. Niestety dziewczynka jest cięższa od lali i krzesełko się psuje pod jej ciężarem, ale Julia postanawia naprawić szkodę, którą wyrządziła więc buduje dla swojej lalki nowe krzesełko z klocków.

Dalej, Julia znajduje piłkę. Oczywiście, że na niej też siada i jak łatwo się domyślić, piłka ucieka spod jej pupy. Dziewczynka przez to ląduje na podłodze, co zdecydowanie ją złości. Na szczęście, niedaleko jest konik na biegunach i postanawia usiąść na nim, bo wie, że nic jej się nie stanie.

Sodzie również nie udaje się uniknąć siadania na niej, ale szybciutko wymyka się małej dziewczynce i ucieka. W między czasie Julia siada na nocniku, a później tata zabiera ją i Sodę na spacer.

Po przekroczeniu progu domu, Julia i tam musi usiąść na wszystkim – na schodach, na małym kamieniu, na dużym kamieniu, a nawet na muchomorze. Wszystko jest ciekawsze do siedzenia niż wózek, do którego chce włożyć ją jej tata. Żadnego rodzica nie będzie dziwić to, że Julia postanowiła przetestować również kałużę, co zdecydowanie nie zachwyciło taty w takim stopniu jak jego córki.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Julia sätter sig
SERIA: Julia
AUTORKA: Lisa Moroni
ILUSTRACJE: Eva Eriksson
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 36
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: dla maluchów
JĘZYK: polski
WIEK: 3 – 5 lat
CENA: ~ 15 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Julia je wszystko – EVA ERIKSSON, LISA MORONI

Ostatnim tytułem jaki chciałabym Ci przedstawić jest Julia je wszystko. I możesz mi wierzyć na słowo, że ta mała dziewczynka spróbuje absolutnie wszystkiego. Od piasku w piaskownicy, gdzie jej babcia je go na niby, po kwiaty, które znajdują się w jej wiaderku. Jak się okazuje są one bardzo smaczne.

Bystremu oku Julii, nie umknie nawet mała mrówka, którą również chciałaby zjeść, na szczęście ta ucieka. A także zajęcze bobki, które wyglądają smakowicie 😀 Babcia musi być bardziej uważana, bo Julka ma wielki apetyt i chciałaby zjeść nawet loda z ziemi.

Babcia postanawia przygotować jej prawdziwe jedzenie, jednakże Julia w tym czasie znowu próbuje różnych „smakołyków” od ciasta, którego nie można jeść, po cukierki, które jej bardzo smakują. Gdy słodkości się skończyły, to usiłuje nawet zjeść po nich papierki. Nawet Soda musi pilnować swojego jedzenia, ponieważ Julia chciałaby zjeść nawet to.

W końcu obiad jest gotowy i wnuczka wraz z babcią będą mogły zjeść prawdziwe jedzenie. Julia zjada sporo smakołyków i nie ma już miejsca na nic więcej. Dopóki jej babcia nie proponuje jej na deser czegoś przepysznego… LODÓW!

INFORMACJE O KSIĄŻCE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Julia atter allt
SERIA: Julia
AUTORKA: Lisa Moroni
ILUSTRACJE: Eva Eriksson
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 36
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: dla maluchów
JĘZYK: polski
WIEK: 3 – 5 lat
CENA: ~ 15 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to