Pomimo tego, że jakoś nigdy nie byłam fanką księżniczek, to zostałam posiadaczką całego tuzina śpiących królewien, które należy wybudzić z głębokiego snu. Bez obaw! Nikogo nie trzeba całować 😀 Wystarczy zagrywać odpowiednie karty i to wystarczy.

Śpiące królewny to gra dla dzieci, która została wymyślona przez 6-letnią Mirandę Evarts. Jej rodzina pomogła jej doprecyzować zasady i w ten sposób powstała ta bajkowa karcianka z prostymi zasadami i zdecydowanie niebanalną mechaniką! W tym wpisie opowiem Ci o tej grze trochę więcej 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

W dość sporym opakowaniu, które jest solidnie wykonane i znajdują się na nim królewna i smok, znajdziesz:

 • 79 kart:
  • 12 kart Królewien,
  • 8 kart Książąt,
  • 4 karty Rycerzy,
  • 3 karty Smoków
  • 5 kart Błaznów
  • 4 karty Mikstury usypiającej
  • 3 karty Różdżki,
  • 40 kart od 1 do 10 (po 4 dla każdego numerku)
 • instrukcja.

CEL I ZASADY GRY

Celem gry jest jak najszybsze zebranie odpowiedniej ilości punktów lub wybudzenie ze snu 5 królewien. Wygrywa osoba, której uda się tego dokonać jako pierwszej.

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od rozdzielenia kart według koloru rewersów. 12 kart z niebieskim tłem to karty Królewien, które należy losowo rozłożyć na stole, tak aby ich wizerunki były niewidoczne. Następnie, dobrze potasuj pozostałe karty z czerwonym rewersem i rozdaj po 5 dla każdego gracza. Pozostałe odłóż w formie stosu obok Kart Królewien.

ZASADY GRY

W swojej turze gracz może zagrać jedną z 6 kart specjalnych, które wywołują różne poźniejsze akcje:

 • Karta Księcia – jej zagranie powoduje wybudzenie się jednej, losowo wybranej przez gracza Królewny, którą zabiera i kładzie przed sobą. Po zagraniu karty Księcia, należy ją odłożyć na stosie kart odrzuconych.
 • Karta Rycerza – dzięki tej karcie, gracz może ukraść jedną z obudzonych królewien swojemu przeciwnikowi, a następnie odłożyć ją przed sobą razem z pozostałymi kartami Królewien. Karta Rycerza, po zagraniu trafia na stos kart odrzuconych.
 • Karta Smoka – jeśli jesteś graczem, któremu próbuje się odebrać za pomocą karty Rycerza jedną z Królewien to możesz od razu się obronić poprzez zagranie Karty Smoka. Dzięki temu, Twoja Królewna zostaje na swoim miejscu, a Ty i atakujący dobieracie po jednej karcie, tak aby ciągle mieć ich 5 na ręce.
 • Karta Błazna – zagranie Karty Błazna oznacza automatycze pociągniecie karty ze stosu dobierania. Jeśli odkryta karta będzie jedną z kart specjalnych, to bierzesz ją na rękę. Jeśli natomiast jest to karta numerowana, to zaczynając od siebie, odliczasz do tylu, ile wskazuje karta. Szczęśliwiec, na którym zatrzyma się odliczanie, będzie mógł obudzić jedną wybraną przez siebie Królewnę.
 • Karta Mikstury Usypiającej – jeśli chciałbyś uśpić jedną z Królewien swojego przeciwnika, to musisz zagrać kartę Mikstury Usypiającej. Dzięki temu, możesz wybrać dowolną Królewnę należącą do wroga i odłożyć ją z powrotem rewersem do góry obok pozostałych uśpionych księżniczek.
 • Karta Różdżki – jeśli Twój przeciwnik będzie chciał uśpić Twoją Królewnę, możesz się obronić poprzez zagranie karty Różdżki. W takiej sytuacji, zarówno Ty, jak i atakujący dobieracie po jednej karcie.

Oprócz kart specjalnych, w talii znajdują się również karty numerowane, które można zagrywać na 3 sposoby. Przebiega to w następujący sposób:

 • odrzucenie JEDNEJ dowolnej karty, a w zamian gracz dobiera na rękę JEDNĄ kartę ze stosu.
 • odrzucenie DWÓCH identycznych kart i dobranie dwóch nowych.
 • odrzucenie minimum TRZECH kart, które wspólnie tworzą działanie dodawania. Przykład? Proszę bardzo. Wyrzucasz karty o wartości 3,5 i 8, ponieważ suma 3 i 5 daje 8. W zamian możesz dobrać ze stosu 3 nowe karty.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Jest to zdecydowanie gra familijna, która według mnie jest obowiązkową pozycją jeśli posiadasz dzieci. Rozgrywka jest przyjemna, a mechanika nie jest bardzo skomplikowana, dzięki czemu Twoje pociechy czerpią ogromną radość z gry. Dorośli z resztą też 😀

CZAS ROZGRYWKI

Czas przewidziany na rozgrywkę, to około 20 minut i rzeczywiście może tyle zejść łącznie z przygotowaniem i ze złożeniem gry. Dawidowi i mnie, schodziło dużo szybciej, jednakże grając z dziećmi, ten czas może się nawet troszkę wydłużyć.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Według informacji umieszczonej na opakowaniu, gra dedykowana jest dzieciom powyżej 8 roku życia. Przyznam, że jest to lekko zaskakujące, skoro pomysłodawczyni gry miała 6 lat 🙂 Domyślam się, że wiek 8 lat, został przewidziany dla graczy, którzy opanowali już umiejętność dodawania, która jest potrzebna, ale nie konieczna, do rozgrywki. Myślę, że śmiało 6 latki będą już mogły spróbować swoich sił w budzeniu śpiących królewien, ale mogą potrzebować pomocy przy dodawaniu 🙂

Natomiast, jeśli chodzi o liczbę graczy to gra przewidziana jest minimum dla dwóch osób i maksymalna ilość zawodników biorących udział w rozgrywce to 5.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Proste i łatwe do przyswojenia zasady są największym plusem tej gry.
+ Piękne i bajkowe grafiki, które zachwycają dzieci, a nazwy Królewien i Księciów są bardzo zabawne. Ilustracje, które je przedstawiają tylko podkreślają ich nazwy.
+ Jest to świetna gra zarówno dla dzieci jak i starszych członków rodziny.
+ Wprowadzenie delikatnej negatywnej interakcji z pewnością dodaje tej grze smaczku.
– Minusem jaki dostrzegam jest nieproporcjonalnie wielkie pudełko do zawartości. Karty są małe i nie potrzebują aż tyle oprawy.

MOJA OPINIA

Jest to bardzo prosta i szybka gra z ciekawą mechaniką. Z pewnością przypadnie do gustu młodszym graczom, ale również dorośli z chęcią rozegrają w nią partyjkę lub dwie. Bajkowy klimat Śpiących Królewien jest bardzo wyczuwalny, ale bez obaw. Nie jest to gra dedykowana tylko dziewczynkom. Chłopcy również z chęcią w nią zagrają i wczują się w rycerski klimat.

Według mnie to must have każdej rodziny z dziećmi, który gwarantuje świetną zabawę 🙂

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Sleeping Queens
MECHANIKA GRY: card management, memory
TYP GRY:  karciana, familijna,
PROJEKTANCI: Miranda Evarts
ILUSTRACJE: Jimmy Pickering
WYDAWNICTWO: Rebel
ROK WYDANIA: 2015
LICZBA GRACZY: 2 – 5
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 20 min
CENA: ~ 40 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/SpiaceKrolewny

Udanej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to