W świecie planszówek istnieje coś magicznego w grach abstrakcyjnych. To unikalne doświadczenie, które kusi graczy do odkrywania niezwykłych kombinacji i wyzwań, niezależnie od tego, czy stawiamy czoła przeciwnikom, czy eksplorujemy granice własnego umysłu.

W tej pełnej pasji podróży po światach abstrakcji, natknąłam się na grę, która przykuła moją uwagę i wciągnęła mnie w swoje czary. To rebelowa nowość – Set up. Jest to gra, która przenosi w tajemniczy labirynt kombinacji, skłaniając nasze szare komórki do działania na nowe, zaskakujące sposoby. Odkryj razem razem ze mną tą fascynującą planszówkową przygodę, gdzie zasady są proste, a wyzwania niezliczone!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko gry Set up jest sporych rozmiarów i ma niesamiwity turkusowy kolor. Wykonane z dbałością o szczegóły, prezentuje się niezwykle estetycznie i zdecydowanie przyciąga wzrok. Jego solidna konstrukcja i wysokiej jakości materiały zapewniają ochronę wszystkim komponentom gry, zarówno podczas przechowywania, jak i transportu.

Po podniesieniu pokrywki, oczom graczy ukazuje się:

  • 50 karcianych płytek;
  • 4 stojaki na płytki;
  • 4 pionki;
  • woreczek;
  • plansza;
  • instrukcja.

KOMPONENTY

Wewnątrz pudełka gry „Set up” znajduje się zestaw komponentów, które są zarówno funkcjonalne, jak i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wśród nich znajduje się jednoczęściowa plansza, która zapewnia stabilność podczas układania stosów karcianych płytek. To szczególnie istotne, ponieważ w grze często tworzymy stosy o znacznej wysokości.

Karciane płytki, które są sercem rozgrywki, wykonane są z przyjemnego w dotyku plastiku. Co ważne, symbole na płytkach są wyraźne i nie ścierają się łatwo, co zapewnia ich trwałość na długie godziny gry. Dodatkowo, w pudełku znajduje się woreczek, który swobodnie pomieści wszystkie komponenty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające łatwe i szybkie dobieranie kolejnych płytek. Stojaki na płytki, które są również częścią zestawu, są solidne i stabilne. Nie ma obawy, że płytki przypadkowo przewrócą się lub przemieszczą w trakcie rozgrywki.

Wszystkie te elementy składają się na wysoką jakość wykonania komponentów w Set up’ie. Wydawnictwo zadbało o to, aby zapewnić graczom nie tylko przyjemność z gry, ale także trwałość i funkcjonalność komponentów.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Set up to gra o banalnie prostych zasadach, ale sama rozgrywka oferuje znacznie więcej niż to sugeruje. Głównym celem gry jest tworzenie zestawów z różnych karcianych płytek. Istnieją dwa rodzaje zestawów: te składające się z płytek o tych samych liczbach, ale różnych kolorów oraz zestawy z płytek o kolejnych liczbach, ale tego samego koloru. Za każdą płytkę, która wchodzi w skład jednego zestawu, zdobywamy jeden punkt.

Rozgrywka rozpoczyna się od umieszczenia czterech losowych płytek na planszy, a także ułożenia takiej samej liczby płytek obok planszy jako puli wspólnej. Każdy gracz losuje cztery płytki i kładzie je na swojej podstawce w taki sposób, aby inni gracze nie widzieli ich zawartości. Zestawy można tworzyć zarówno z własnych płytek, jak i z tych z puli wspólnej. Płytki układane są na planszy obok siebie, tworząc zestawy. Możemy również kłaść płytki na już istniejące na planszy, tworząc w ten sposób stosy o różnej wysokości.

To właściwie wszystko, co musisz wiedzieć, aby w pełni cieszyć się grą Set up. Choć zasady są proste, sama rozgrywka oferuje wiele możliwości taktycznych i strategicznych decyzji. Decyzje dotyczące, które płytki wybrać, gdzie je umieścić i jakie zestawy tworzyć, będą miały wpływ na zdobywanie punktów i dążenie do zwycięstwa. Set up pokazuje, że nawet gra o prostych zasadach może dostarczyć wiele satysfakcji i emocji podczas rozgrywki.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Set up to gra, która świetnie skaluje się pod względem liczby graczy, doskonale pasująca zarówno do małych, jak i większych grup. Można grać solo lub w drużynach, co wprowadza dodatkowe taktyczne możliwości. Czas trwania jednej partii wynosi około 30-45 minut, co pozwala na dynamiczną rozgrywkę i sprawia, że gra jest odpowiednia zarówno na krótsze sesje, jak i dłuższe spotkania.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ proste zasady;
+ wysoka jakość wykonania komponentów;
+ elastyczność liczby graczy;
+ możliwość współpracy lub rywalizacji;
+ różnorodność strategii;
+ optymalny czas trwania rozgrywki;
+ dostarcza emocji i satysfakcji;
brak 🙂

MOJA OPINIA

Set up to gra, która wciąga od pierwszych chwil i dostarcza niezwykłej przyjemności. Przy każdej rozgrywce umysł mojego Męża i mój rozbłyskiwał kreatywnymi kombinacjami i taktycznymi posunięciami. Muszę przyznać, że to niezwykle satysfakcjonujące, gdy udaje się zbudować efektowne zestawy płytek i zdobywać punkty, odwracając losy rozgrywki.

Punktacja, śledzona na torze wokół planszy, dodaje dodatkowego napięcia i strategii do gry. Każde dodane do zestawu płytki przynoszą punkty, a osiągnięcie wielu zestawów jednocześnie staje się wyzwaniem, które napędza naszą wyobraźnię. Czasami jedna tura potrafi trwać dłużej niż się spodziewaliśmy, ale to tylko dowód na to, jak dynamiczna i pełna możliwości jest rozgrywka w Set up.

Podsumowując, Set up to logiczny abstrakt, która cieszy zarówno umysł, jak i zmysł strategii. Proste zasady, wysokiej jakości komponenty i emocjonujące momenty tworzenia kombinacji sprawiają, że każda rozgrywka jest pełna radości i satysfakcji. Dla fanów planszówek, którzy szukają gry zarówno prostych zasadach, jak i głębi rozgrywki, Set up jest idealnym wyborem.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: connections, hand management, set collection, team-based game, tile placement
TYP GRY: logiczne, abstrakcyjne
PROJEKTANT: Jacob Berg
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~45 min
CENA: ~ 85 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to