BrainBoxowa seria nie jest dla mnie nowością, ponieważ znam te gry w wersji dla starszych dzieci i szczerze mówiąc jestem ich fanką. Często sięgam po nie na języku angielskim i moi uczniowie naprawdę je lubią. Dlatego też, bardzo chciałam na własnej skórze sprawdzić te kultowe gry edukacyjne w wresji dla najmłodszych.

Jak wypadły i co sądze o tych grach? Wszystkie najważniejsze informacje i szczegółowe opisy poszczególnych tytułów znajdziesz w dalszej części tego wpisu, więc jeśli jesteś zainteresowany tymi tytułami, to zapraszam do dalszej lektury 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁEK

BrainBoxy z tego wpisu mają bardzo wygodny format. Nie są ani zbyt duże, ani zbyt małe. Pojedyncza sztuka nie zajmie za dużo miejsca oraz cały komplet, 5 gier również nie powinien być sporym wyzwaniem do przechowywania. Samo pudełko jest wykonane z twardego i polakierowanego kartonu, dzięki czemu tak szybko się nie zniszczy, zwłaszcza gdy dziecięce dłonie często będą je otwierdać.

Jeśi chodzi o zawrtość pudłka, to po podniesieniu klapy, w środku znajdziesz 24 karty. 22 z nich należą do konkertnego zestawu, a pozostałe 2 są „dodatkiem” z innych tytułów. Najczęściej liczb, kolorów czy liter.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem BrainBoxów jest rozwijanie spostrzegawczości i pamięci graczy. Uczestnicy rozgrwyki za każdym razem, muszą dokładnie przyjrzeć się obrazkom znajdującym się na kartach, aby później móc poprawnie odpowiedzieć na pytanie znajdujące się na odwrocie.

PRZYGOTOWANIE

Jeśli chodzi o przygotowanie rozgrwyki, to w zasadzie zajmie to mniej niż 30 sekund. Wystarczy wyciągnąć karty z pudełka, potasować je, a następnie wziąć pierwszą kartę z wierzchu lub wylosować jakąś ze środka i położyć ją przed sobą.

ZASADY

Aby rozpocząć rozgrywkę, należy dokładnie potasować karty i upewnić się, że pytanie znajdujące się na odwrocie jest niewiodczne. Gdy to zrobisz, przygotuj zakrytą talię i umieść ją na środku stołu. Następnie, weź pierwszą lub dowolną kartę i połóż ją w takim miejscu, aby elementy znajdujące się na niej były widoczne dla każdego z graczy.

Teraz należy odbyć rozmowę ze wszystkimi uczestnikami rozgrwyki (lub jeśli dzieci są starsze, możesz wyznaczyć czas, w jakim będą się przyglądać i zapamiętywać informacje z kart). Gdy omówiony zostanie każdy szczegół, odwróć kartę i przeczytaj pytanie, które znajduje się na odwrocie. Zadaniem wszystkich graczy lub jednego wybranego uczestnika jest udzielenie odpowiedzi dotyczącej poszczególnych elementów z karty.

ZAKOŃCZENIE

Wszystkie BrainBoxy z tego wpisu nie mają dokładnie wyznaczonego zakończenia rozgrwyki. Jest ono całkowicie zależne od graczy. Jeśli chcesz, możesz przerobić z dzieckiem wszystkie karty na raz, ale równie dobrze możecie przerwać w połowie lub po 3 kartach. Wszystko zależy od Was 🙂

Aby urozmaicić rozgrwykę starszemu dziecku, możesz wprowadzić element rywalizacji, czyli umówcie się, że gracie do np. 5 punktów i osoba, której uda się je szybciej zdobyć, wygrywa rozgrwykę. Punkty możecie przyznawać za każdorazową poprawną odpowiedź lub za udzielenie poprawnych odpowiedzi odnośnie wszystkich trzech rzeczy.

Brain Box – Poznaję liczby

Na pierwszy ogień idzie Poznaję liczby. Jako, że jest to gra, która powstała z myślą o przedszkolakch, dziecko podczas rozgrywski skupia się na liczeniu do 10. Takich kart jest jednak mało. Głównie znajdziesz tam mniejsze wartości.

Karty występują w dwóch kolorach – niebieskim i żółtym, a na każdej z nich umieszczono po 3 różne obrazki lub należące do tej samej kategorii np. latawce, samochody wyścigowe lub figury. Jeśli chodzi o pytania znajdujące się na odwrocie, to dotyczą one np. liczby danych rzeczy lub numeru jaki widnieje na przedmiotach. Dodatkowo, w talii kart poświęconych liczbom, umieszczono dwie dodatkowe karty, które „nie pasują” i nawiązują do innych BrainBoxowych zestawów z tej serii.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

BrainBox – Poznaję litery

Drugim BrainBoxem w serii dla młodszych dzieci jest Poznaję litery. Zadaniem tej gry jest zapoznanie dziecka z literami i wyrazami rozpoczynającymi się na konkretne litery. Autorzy uwzględnili na kartach 26 podstawowych liter bez typowo polskich znaków takich jak: ą, ę, ć, ł, ń, ó, ś, ź i ż oraz odpuścili sobie również te występujące np. w alfabecie angielskim q, v i x.

Budowa i kolorystyka kart jest dokładnie taka sama jak w przypadku wcześniejszego tytułu. Obrazki występujące na kartach nie są ze sobą powiązne pod względem żadnej kategorii. Odnosi się wrażenie, że są po prostu przypadkowo wybrane. Na odwrocie znajduje się za każdym razem tylko jedno pytanie: Na jaką literę?. Zadaniem dziecka jest nazwanie konkretnych przedmiotów znajdujących się na karcie i podanie litery, od której zaczyna się dane słowo.

Jeśli chodzi o dwie dodatkowe karty, to znajdziesz je również i tutaj. W moim egzemplarzu odnoszą się one do liczb i kolorów.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

BrainBox – Poznaję kolory

Kolejny BrainBox skupia się na kolorach. Tym razem obrazki znajdujące się na kartach są pogrupowane tematycznie i wspólnie nawiązują do jednej kategorii, np. sztućce czyli łyżka, nóż widelec lub rośliny czyli liść, kwiatek i drzewo iglaste. Niektóre obrazki są jednokolorowe, a niektóre mają wprowadzone dodatkowe kolory, ale tak aby nadal z łatwością móc określić ten wiodący.

Zadnie jakie ma przed sobą dziecko w tej rozgrywce jest proste. Po odwróceniu karty, z tyłu zawsze znajduje się jedno pytanie dotyczące koloru. Gracz musi poprawnie odpowiedzieć jakiego koloru są poszczególne przedmioty na karcie.

Jeśli chodzi o dodatkowe karty, jakie umieszczono w tym zestawie to są liczby i litery.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

BrainBox – Poznaję zwierzęta

Ten i następny BrainBox skupia się na zwierzętach. Dzięki temu konkretnemu zestawowi dziecko ma okazję poznać różne gatunki. Na kartach znajdują się dzikie zwierzęta, hodowlane, insekty czy zwierzęta morskie. Są one raczej pogrupowane tematycznie np. przy morskich zwierzętach mamy rozgwiazdę, rybę i delfina, a przy hodowlanych jest: kura, osioł i krowa.

Na odwrocie,znajduje się zawsze jedno pytanie: Co to za zwierzę? I aby móc na nie poprawnie odpowiedzieć, dziecko musi dobrze przyjrzeć się poszczególnym częścuim ciała zwierząt. Czasem są to oczy, uszy,ogon, łapy, płetwy, a nawet dzioby.

Dodatkowe karty, które tym razem znalazły się w zestawie odnoszą się do liczb i kolorów.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

BrainBox – Poznaję domy zwierząt

Ostatnią grą jaka ukazała się w tym zestawie BrainBoxów jest Poznaję domy zwierząt i jak mówi sam tytuł tym razem dziecko będzie miało okazję dowiedzieć się, gdzie mieszkają poszczególne gatunki zwierząt. Ilustarcje znajdujące się na kartach nie są ze sobą powiązane tematycznie czyli nie ma tu podziału na grupy zwierząt. Są one ze sobą po prostu wymieszane.

Na odwrocie kart jest zawsze jedno pytanie: Kto tu mieszka? i aby udzielić na nie poprawnej odpowiedzi należy dokładnie przyjrzeć się różnym miejscom takim jak: kłody, stajnie, kwiaty, ziemia, dziupla, liść czy chlew. Osobiście jest to dla mnie jeden z fajnieszych BrainBoxów w tym zestawie i świetnie można go połączyć ze wcześniejszym Poznaję zwierzęta.

Jeśli chodzi o karty dodatkowe, to tym razem w środku znalazły się liczby i kolory.

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

CZAS ROZGRYWKI

Jak to zazwyczaj bywa w przypadku gier skierowanych do najmłodszych graczy, czas jaki należy poświęcić na rozgrywkę jest trudny do określenia. Czasem uda się rozwiązać jedną kartę, a czasem więcej, zwłaszcza jeśli dziecko ma ochotę na rozgrywkę. Tak na dobrą sprawę, wszystko zależy od zapału dziecka i jego skupienia, dlatego też dość zachowaczo napiszę, że średni czas jaki należy poświęcić na rozgrwykę to około 15 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Te 5 zestawów BrainBoxów powstało z myślą o najmłodszych graczach, którzy są w wieku przedszkolnym, czyli mają powyżej 4. roku życia. W rozgrywkę zaangażują się rownież nieco starsze dzieci, ale im warto nieco utrudnić zasady gry np. określić czas na przyglądanie się obrazkom i zapamiętanie jak największej liczby szczegółów oraz zastosować bardziej wymagający system punktacji.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GIERNIEKONIECZNIE WADY
+ proste zasady gry;
+ ilustracje, które są dostosowane do wieku małego odbiorcy;
+ karty wykonane z grubszej tektury,
+ ujednolicona kolorystyka wszystkich gier,
+ dodanie „nie pasujących” kart dodatkowych;
+ gra wspomaga koncentrację i skupienie.
+ / – osobiście wolałabym bardziej ujednolicone ilustracje utrzymane w podobnym stylu. Różny rodzaj oczu u zwierząt niesamowicie mnie drażni 😀

MOJA OPINIA

Przedszkolakowe BrainBoxy naprawdę miło mnie zaskoczyły. Myślałam, że takie proste zasady okażą się po jakimś czasie mega nudne i gra stanie się przewidywalna, ale na szczęście łatwo można je modyfikować w zależności od wieku graczy oraz poziomu ich zaznajomienia się z kartami. Uważam, że to naprawdę świetne rozwiązanie, dzięki którym te gry wystarczą nam na dłużej.

Według mnie, te BrainBoxy idealnie posłużą jako wprowadzenie do klasycznych wersji tej gry, a co za tym idzie fajnie łączą zabawę z nauką, a to właśnie wtedy dzieci najwięcej zapamiętują. Sama powoli zaznajamiam Miłka z tymi grami i z pewnością nie raz pojawią się one w moich social mediach 🙂

INFORMACJE O GRACH

SERIA: BrainBox
TYP GRY: edukacyjne, familijne
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 1+
WIEK GRACZY: 4+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 10 min
CENA: ~ 45 zł

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to