Każdy kto leciał kiedyś samolotem musiał wziąć udział w czymś co nazywa się boardingiem. W normalnych okolicznościach odpowiada za to system komputerowy, dzięki czemu wszyscy pasażerowie mają swoje miejsca, a samolot jest zapełniony.

Ciekawa jestem, czy zastanawiałeś się czasem, co by się stało, gdyby ten system przestał działać? Odpowiedź na to pytanie da Ci gra Boarding od wydawnictwa Nasza Księgarnia. Twoim zadaniem będzie zapełnienie samolotu w taki sposób, aby spełnić oczekiwania pasażerów i jednocześnie mieć jak najmniej wolnych miejsc.

Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie. Ale po kolei 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Za ilustracje znajdujące się zarówno na opakowaniu jak i na kartach odpowiada Roman Kucharski. To właśnie on zadecydował o tym, aby na pudełku znalazła się stewardessa z rozwianym włosem oraz samolot i tłoczący się przed nim ludzie.

Jeśli chodzi o wymiary, to Boarding jest identycznej wielkości jak Ślimaki to mięczaki. W pudełku natomiast znajdziesz:

 • 96 kart:
  • 81 kart pasażerów,
  • 15 kart wydarzeń.
 • 150 znaczników pasażerów:
  • 30 czerwonych,
  • 30 białych,
  • 30 niebieskich,
  • 30 żółtych,
  • 30 zielonych.
 • 24 vouchery;
 • 1 żeton gracza rozpoczynającego;
 • 4 dwustronne plansze graczy;
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Pewnego dnia na lotnisku zawiódł system odpowiadający za usadzanie pasażerów w samolocie. Celem gry jest zastąpienie wadliwego systemu i takie usadzenie pasażerów w samolocie aby pozostało jak najmniej wolnych miejsc. Gracze muszą jednak pamiętać o tym, aby oczekiwania podróżujących zostały spełnione jak najlepiej.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie rozgrywki jest bardzo proste. Wystarczy, że każdy z graczy wybierze sobie swoją planszę z układem siedzeń w samolocie. Następnie należy podzielić znaczniki pasażerów według kolorów i ułożyć je w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu. Kolejnym krokiem jest potasowanie kart pasażerów i utworzenie z nich stosu. Należy odkryć 4 pierwsze karty ze stosu, tak aby wszyscy gracze widzieli co się na nich znajduje. Każdy uczestnik otrzymuje również po 6 voucherów. Rozgrywkę rozpoczyna osoba, która ostatnio podróżowała samolotem.

ZASADY GRY

Tura każdego gracza rozpoczyna się od wybrania jednej z 4 odkrytych kart pasażerów. Jeśli zawodnik decyduje się wziąć pierwszą to nie musi za nią płacić (walutą są vouchery), natomiast jeśli chce wziąć dalsze karty, to za każdą kolejną kartę, którą omija musi zapłacić 1 voucher. Przykładowo, jeśli gracz bierze czwartą kartę, która znajduje się najbliżej stosu, kosztuje go to 3 vouchery.

Następnie, zawodnik pobiera z hali odlotów tyle znaczników pasażerów w odpowiednich kolorach, ile wskazuje mu karta, którą wybrał. Kolejnym krokiem jest ułożenie pasażerów na swojej planszy w taki sposób, aby odpowiadało ono temu, co widnieje na karcie. Po ułożeniu, gracz odkłada kartę na stos kart odrzuconych chyba, że w górnym rogu widnieje symbol +1. W takim przypadku karta pozostaje u gracza do końca rozgrywki. Ostatnim krokiem jaki należy wykonać, to przesunięcie wszystkich kart w prawą stronę oraz dołożenie nowej na wolnym miejscu.

Gra kończy się w momencie, gdy w hali odlotów zabraknie znaczników pasażerów w dowolnym kolorze. Aby wyłonić zwycięzcę, należy podliczyć punkty, które otrzymuje się za:

 • GRUPY BIZNESMENÓW (niebieskie znaczniki), TURYSTÓW (żółte znaczniki) i EKOLOGÓW (zielone znaczniki) – wybieramy największe skupisko tych grup na swojej planszy i liczymy ile osób liczy grupa (należy policzyć znaczniki przylegające do siebie z przodu, z tyłu oraz po bokach). Gracze otrzymują tyle punktów, ile osób liczy ich największa grupa. Dodatkowo, uczestnik, który ma największą grupę danego typu otrzymuje po 2 punkty za każdą osobę.
 • PEŁNE SEKTORY – jeśli któremuś graczowi uda się zapełnić w całości jakiś sektor otrzymuje on za niego osiem punktów.
 • VOUCHERY – każdy pozostały przy plaszny voucher jest warty 0,5 punktu.
 • PARY ZAKOCHANYCH – każda para zakochanych (2 znaczniki czerwone obok siebie lub przed sobą) wartę są 5 punktów. Jeśli sąsiadują ze sobą więcej niż 2 osoby w czerwonym kolorze, to gracze nie otrzymują żadnych punktów.
 • DZIECI POD OPIEKĄ DOROSŁYCH – za każde dziecko, które ma wokół siebie miejsca zapełnione znacznikami w innym kolorze niż biały, otrzymuje się 3 punkty.
 • PUSTE FOTELE – każdy pusty fotel na planszy gracza to -1 punkt.
 • WYPROSZENI GOŚCIE – każdy pasażer, którego wyprosił gracz to -2 punkty.

Zwycięża osoba, która po podliczeniu zdobyła najwięcej punktów.

CZAS ROZGRYWKI

Rozgrywka trwa około 30 minut i trzeba dodać około 5 dodatkowych minut na jej przygotowanie, ponieważ gra zawiera sporo elementów do posortowania i rozłożenia przed rozgrywką.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Gra została zaprojektowana dla osób powyżej 10 roku życia i można w nią grać maksymalnie w 4 osoby. Wydawnictwo pomyślało również o osobach grających w pojedynkę i przygotowała odpowiedni wariant dla tego typu rozgrywki.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra będzie rewelacyjna dla osób, które często podróżują samolotem i tytułowy boarding to dla nich chleb powszedni. Ponadto, sprawi ona przyjemność również miłośnikom zagadek logicznych, ponieważ przy usadzaniu pasażerów trzeba wykazać się sprytem i myśleniem strategicznym.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
– Przede wszystkim, Bodarding, przewiduje wariant jednoosobowy, co uważam za ogromny plus.
– Ponadto, autor przewidział dodatkowe scenariusze rozgrywki.
– Jest to gra, która wymaga strategicznego i logicznego myślenia, co z pewnością pozytywnie wpływa na rozruszanie szarych komórek graczy.
– Bardzo odpowiada mi ciekawa mechanika gry oraz estetyka wykonania.
– Autor ilustracji zadbał o to, aby przedstawiały one elementy humorystyczne, które widoczne są w postaci pasażerów. Prawdziwym smaczkiem są natomiast zabawne nazwy linii lotniczych.
– Jedyną rzeczą, do której mogę się przyczepić jest brak pojemników na znaczniki turystów w danym kolorze, przez co przed każdą rozgrywką przygotowanie trzeba rozpocząć od ich posortowania.

MOJA OPINIA

Boarding to bardzo ciekawa gra o fajnej tematyce i unikalnej mechanice. W czasach pandemii i ogólnego lockdownu, daje ona chociaż namiastkę tego, co jeszcze kilka miesięcy temu było normalne. Można też w praktyczny sposób sprawdzić z jakimi problemami może na co dzień borykać się obsługa lotniska.

Ponadto, dzięki niej w przyjemny sposób można rozruszać szare komórki i poćwiczyć logiczne i strategiczne myślenie. Wbrew pozorom Boarding daje możliwość pokombinowania i pogłówkowania nad jak najlepszym i najbardziej opłacalnym usadzeniem pasażerów.

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Overbooked
MECHANIKA GRY: card drafting, pattern building, pattern recognition
TYP GRY: familijne, strategiczne, logiczne
PROJEKTANT: Daryl Chow
ILUSTRACJE: Roman Kucharski
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: 30 min
CENA: ~ 65 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/Boarding_NaszaKsiegarnia

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to