Azul to gra pełna taktycznych decyzji i planowania, która pozwoli Ci rozwinąć swoje umiejętności strategicznego myślenia i rozwiązywania problemów. Czy uda Ci się zostać najlepszym cukiernkiem i zdobyć najwięcej punktów?

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Na widok pudełka Azul: Mistrz czekolady już od samego patrzenia zaczyna cieknąć ślinka i ma się ochotę na czekoladę. Widać, że grafika jest świetnie przemyślania i dopracowana w każdym, nawet najmniejszym detalu. Jego wielkość jest dokładnie taka sama jak klasycznej wersji, co możesz zobaczyć niżej na zdjęciu.

Jeśli natomiast chodzi o komponenty, to w środku znajdziesz:

  • 100 żywicznych płytek;
  • 4 plansze graczy;
  • 9 dwustronnych żetonów fabryk;
  • 4 znaczniki punktacji;
  • płytka gracza rozpoczynającego;
  • lniany woreczek;
  • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez umiejętne komponowanie kolorowych i apetycznie wyglądających pralin. Gracze muszą dbać o to, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne surowce i unikać kar za nieefektywne ich wykorzystanie.

PRZYGOTOWANIE

Aby zacząć grę w Azul, najpierw należy przygotować plansze i płytki. Każdy gracz otrzymuje swoją planszę do tworzenia pralin oraz znacznik punktów, który umieszcza na polu startowym. Następnie, wszystkie kafelki czekoladek należy umieścić w specjalnym pojemniku.

Kolejnym krokiem jest ułożenie w okręgu żetonów fabryk czekolady (niebieską stroną ku górze) oraz wyłożenie na każdym z nich czterech kafelków czekolad. Ostatnią rzeczą jaką należy wykonać, jest przekazanie płytki gracza rozpoczynającego osobie, która jako ostatnio jadła czekoladę.

ZASADY

Podczas swojej kolejki gracz musi wybrać dla siebie kafelki. Może to zrobić na dwa sposoby:

  1. Dobiera wszystkie płytki wybranego koloru z konkretnej fabryki z placu gry a pozostałe przenosi na środek pola gry,
  2. Dobiera wszystkie płytki wybranego kolory ze środka oraz znacznik gracza rozpoczynającego

Dobrane kafelki należy umieścić na swojej planszy. Jeśli nie chcesz lub nie możesz już umieścić żadnych czekoladek na planszy, musisz przenieść te kafelki na „podłogę”. Będzie to jednak skutkowało ujemnymi punktami.

Ostatnim etapem gry jest wyprodukowanie pralin, które polega na przeniesieniu jednej praliny do pudełka. Aby to zrobić, gracz musi posiadać odpowiednią ilość płytek tego samego koloru i umieścić je na specjalnym polu na swojej planszy. Powyższe kroki należy powtarzać do momentu, aż nie skończą się czekoladki w fabrykach. Wtedy należy ponownie przygotować fabryki i powtarzać powyższe kroki.

ZAKOŃCZENIE

Rozgrywka kończy się w momencie, gdy któryś z graczy ułoży conajmniej jeden poziomy rząd skłądający się z 5 płytek w swoim pudełku z czekoladkami. Następnie odbywa się podliczanie punktów. Zwycięża gracz, który na koniec zdobędzie ich najwięcej.

CO NOWEGO?

Jako, że Azul: Mistrz czekolady to specjalne i limitowane wydanie, to musi się czymś różnić od klasycznej wersji. Oprócz nowej szaty graficznej, która tym razem związana jest stricte z cukiernictwem i czekolaądą, to nowością, która pojawia się w tej planszówce są dwustronne płytki fabryk.

Tym razem decydując się na ich wykorzystanie, możesz liczyć na zmianę dobierania kafelków lub ich odrzucania. Szczerze mówiąc, jest to dość proste rozwiązanie, które jednak wprowadza małe urozmaicenie do rozgrywki, dzięki czemu można sobie ją nieco utrudnić.

CZAS ROZGRYWKI

Wydawca podaje na pudełku, że rozgrywka będzie zazwyczaj trwała około 30-45 minut. Czas ten z pewnością będzie różny w zależności od liczby graczy i poziomu ich skupienia. Im więcej graczy, tym dłużęj będziesz grał.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Azul to świetna gra dla całej rodziny i na różne okazje. Jest prosta w obsłudze i szybka w rozgrywce, a jednocześnie oferuje dużo taktycznych możliwości, dzięki czemu nie nudzi się tak szybko jak inne gry tego typu. Jeśli szukasz ciekawej, strategicznej gry planszowej, to Azul z pewnością warto rozważyć.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ piękna oprawa graficzna;
+ proste zasady;
+ dwustronne płytki fabryk, które wprowadzają coś nowego do rozgrywki;
+ szybka rozgrywka;
+ dobra dla początek przygody z planszówkami.
– kafelki nie są z czekolady 🙁

MOJA OPINIA

Moje pierwsze spotkanie z Azulem miało miejsce 2 lata temu. Grę tą sprawiliśmy sobie z mężem na rocznicę ślubu i przez długi czas to był jeden z najczęściej ogrywanych tytułów w naszej kolekcji. Pojawienie się nowej, limitowanej wersji Azul: Mistrz czekolady było świetną okazją do ponownego zagrania w ten tytuł w nieco innej oprawie.

Azula lubimy za to, że daje on możliwość wytężenia głowy kiedy mamy ochotę na ambitną rozgrywkę ale również pozwala na szybką, odprężającą i odrobinę „bezmyślną” rozrywkę kiedy tego potrzebujemy.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: end game bonuses, open drafting, pattern building, tile placement, turn order: claim action
TYP GRY: abstrakcyjne, puzzle, familijne
PROJEKTANT: Michael Kiesling
ILUSTRACJE: Nina Allen, Chris Quilliams
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 30-45min
CENA: ~ 160 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to