Miłek, choć jeszcze nie ma dwóch lat, to doczekał się dość sporej kolekcji puzzli! Nie ukrywam, że bardzo mnie to cieszy, ponieważ sama jestem wielką fanką takiego spędzania wolnego czasu. Zazwyczaj, w każdym wpisie poświęconym puzzlom dzielę się moimi wspomnieniami z dzieciństwa, jednakże tyle razy już o tym czytałeś, że dziś w ogóle o tym nie będę wspominać 😀

W dzisiejszym wpisie, przedstawię Ci nowe puzzle jakie niedawno pojawiły się w naszym domu. Są one dość niezwykłe i od razu je polubiliśmy! Mowa oczywiście o Duuuże puzzle. Moje ciało od Czuczu!

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Wielkościowo pudełko jest takie same jak Duuuże puzzle. Droga dla pojazdów, czyli jest dość spore. W środku natomiast znajdziesz aż 84 elementy, z których mały fan układanek będzie miał do ułożenia aż 6 różnych obrazków o wysokości 47cm. Jeśli chodzi o wielkość samych elementów, to tym razem nie są one aż tak imponujących rozmiarów jak Droga dla pojazdów, jednakże nadal są dość spore.

W pudełku, oprócz puzzli znajdziesz również plakat, na którym z jednej strony umieszczono wizerunki postaci, jakie należy ułożyć, a po drugiej rozpisane zostały poszczególne części ciała. Są tam dodatkowo zawarte wyjaśnienia za co opowiadają konkretne narządy tj. mózg czy płuca oraz układy jakie znajdują się w naszym ciele.

WYKONANIE

Duuuże puzzle. Moje ciało są wykonane z grubej tektury. Tym razem poszczególne elementy nie przypominają klasycznych kawałków puzzli, ponieważ zostały zaprojektowane w taki sposób, aby dzieci mogły bez trudu ułożyć poszczególne obrazki.

Aby ułatwić maluchom rozróżnienie elementów potrzebnych do konkretngo obrazka, rewersy mają inne kolory.

WIEK DZIECKA

Puzzle dedykowane są dzieciom powyżej 3. roku życia, jednakże śmiało mogą się nimi bawić nawet starsi fani układanek, zwłaszcza że ta zabawka ma ogromne wartości edukacyjne. Miłosz póki co potrzebuję trochę mojej pomocy przy układaniu, ale i tak dobrze sobie radzi z tymi puzzlami. Na chwilę obecną, mój prawie dwulatek bardziej interesuje się jednak poszczególnymi obrazkami i tym co one przedstawiają niż samym układniem 🙂

ASPEKT EDUKACYJNY

Co tu dużo pisać, Duuuże puzzle. Moje ciało edukują w głównej mierze z zakresu anatomii i ludzkiego ciała. Oprócz tego, maluch w trakcie układania ćwiczy małą i dużą motorykę oraz koncentrację i spostrzegawczość. Co więcej, rozwój kreatywnego myślenia i wyobraźni jest tutaj kolejnym „skutkiem ubocznym” jaki tworzy się gdy dziecko często układa puzzle.

CO PRZEDSTAWIAJĄ PUZZLE?

Tak jak wspomniałam wcześniej, w Duuuże puzzle. Moje ciało znajdziesz nie jedne, a aż 6 układanek związanych z ciałem:

 • nagie ciało chłopca,
 • nagie ciało dziewczynki,
 • układ pokarmowy,
 • układ mięśniowy,
 • układ krwionośny,
 • szkielet.

Wszystkie obrazki są dostosowane do wieku małego odbiorcy, dlatego też ilustracje są znacznie uproszczone, jednakże są wystarczające na początek zabawy z ludzką anatomią.

ZABAWY

Duuuże puzzle. Moje ciało śmiało można wykorzystać do wytłumaczenia dziecku w jaki sposób funkcjonują poszczególne układy tworzące ludzkie ciało. Warto wprowadzać je po kolei w odstępie czasowym i pokazywać maluchowi działanie konkretnego układu oraz jego funkcje. Przygotuj sobie wcześniej układankę z danym układem i poproś dziecko o ułożenie go, jako wprowadzenie do konkretnego tematu.

Oprócz tego oczywistego pomysłu, możesz jeszcze wykorzystać puzzle do poniższych zabaw:

 • wskazywanie i nazywanie poszczególnych części ciała (nie tylko w języku polskim),
 • układanie danej postaci na czas (rywalizacja z samym sobą lub inną osobą),
 • układanie puzzli z opaską na oczach,
 • losowanie elementów (z 6 obrazków) i ułożenie jednego składającego się ze wszystkich,
 • dla starszych: umieszczanie karteczek z podpisami nazw części ciała (w dowolnym języku)

ZALETY PUZZLI

 • w jednym opakowaniu znajdziesz aż 6 układanek, które mają prawie pół metra wysokości,
 • każdy obrazek ma inny rewers, co ułatwia odnalezienie kawałków potrzebnych do ułożenia konkretnej układnaki,
 • każdy obrazek przedstawia coś innego np. układ pokarmowy, szkielet czy wygląd ciała w zależności od płci,
 • elementy są z grubej tektury i ciężko je wygiąć,
 • duży i wygodny format puzzli,
 • wprowadzają temat anatomii i zachęcają do odkrywania własnego ciała,
 • elementy w każdej układance mają dokładnie taki sam rozmiar więc śmiało można je mieszać pomiędzy poszczególnymi obrazkami,
 • puzzle zostały wyprodukowane w Polsce.

REASUMUJĄC

Uwielbiam serię Duuuże od Czuczu! Wszystkie puzzle i gry robią naprawdę ogromne wrażenie nie tylko na dziecku, ale również na rodziacach. Dzięki swoim sporym rozmiarom niełatwo zgubić poszczególne elementy czy nawet je zniszczyć, ponieważ są one naprawdę dobrej jakości.

Jeśli chodzi o Duuuże puzzle. Moje ciało to jak zwykle Czuczu nas nie zawiódł i Miłek bardzo je polubił. Chętnie wskazuje poszczególne części ciała i bardzo przy tym przeżywa, że każda osoba na poszczególnych nie ma skarpetek 😀

Ostatnio miałam okazję wykorzystać te puzzle na jednej z moich lekcji angielskiego, gdy w ramach rozgrzewki powtarzałam z uczniami słownicwto związane z częściami ciała. Dzieci były zachwycone tą aktywności więc za jakiś czas z pewnością ponownie po nie sięgnę nie tylko podczas zabaw z Miłkiem, ale również z innymi uczniami.

INFORMACJE O PUZZLACH

TYP ZABAWKI: puzzle
ILUSTRACJE: 
SERIA: Duuuże puzzle
PRODUCENT: Czuczu
ILOŚĆ ELEMENTÓW: 
WIEK DZIECKA: 3+
CENA: ~ 45 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TE PUZZLE W DOBREJ CENIE

Miłej zabawy!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to