Od dłuższego czasu, razem z Mężem w wolnych chwilach gramy w różnego rodzaju gry, czy to planszówki, czy to karcianki. Jest to jedna z tych aktywności, podczas której możemy stoczyć ze sobą pojedynek i nie ukrywam, że bardzo to lubimy.

W tym wpisie postaram się krótko opisać i wyjaśnić zasady naszych 3 karcianek, po które sięgamy najczęściej. Jeśli tak jak my, jesteś fanem gier, to ten wpis jest dla Ciebie!

Władca Pierścieni – Bitwa o Śródziemie

Zacznę od naszej ulubionej gry. Kupiliśmy ją w zeszłym roku na promocji w biedronce i szczerze mówiąc nie spodziewaliśmy się jakichś fajerwerków. Nie sprawdziliśmy wcześniej zasad rozgrywki, więc zakup był zrobiony całkowicie w ciemno, a ponadto stwierdziliśmy, że cena była tak niska, że nie szkoda było zaryzykować. Jakież było nasze zaskoczenie, kiedy okazało się, że ta gra okazała się strzałem w dziesiątkę!

Karcianka spodobała się nie tylko nam, bo dzięki prostym zasadom oraz dynamicznej rozgrywce, udało się mi wciągnąć do gry pozostałych członków rodziny. W sumie większość czasu podczas zeszłorocznego Bożego Narodzenia spędziliśmy grając w tą grę z moim tatą i bratem.

W związku z tym, że raczej dość często siegamy po tą grę, karty są już lekko podniszczone i niedługo będę musiała je zalaminować, aby przetrwały ze nami jak najdłużej.

Ale do rzeczy. W zestawie otrzymujesz 64 karty, z czego 43 są kartami pierścienia (poznasz je po tym, że mają pierścień na rewersie) i 21 kart wrogów (z okiem Saurona na odwrocie). Ważne jest to, że w tych 43 kartach znajdziesz 31 kart towarzyszy (niektóre z nich posiadają cechy specjalne) i 12 kart Mordoru, które utrudniają rozgrywkę.

Zacznij od poprawnego ułożenia kart, które możesz zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Przejdźmy teraz do zasad. Istnieją 2 rodzaje ruchów, które możemy wykonać. Pierwszy z nich polega na wyłożeniu karty towarzysza, która utworzy dryżynę. Drugi polega na dobraniu jednej karty ze stosu pierścienia na rękę. Gra polega na tym, aby pokonywać wrogie karty za pomocą drużyn. Niektóre karty posiadają specjalne moce, które ułatwią nam zadanie. Jednak, żeby nie było za łatwo, rozgrywkę utrudniają karty mordoru.

Gra kończy się w momencie, gdy wszystkie karty wrogów zostaną pokonane a zwycięża ten gracz, który zdobędzię najwięcej punktów (sumujemy punkty na kartach pokonanych wrogów).

Rozgrywka trwa zazwyczaj do 30 minut i można w nią zagrać nawet w 4 osoby. Gra budzi wiele emocji, zwłaszcza wtedy, gdy za pomocą specjalnej mocy korzystamy z kart innych graczy. Czasami może to doprowadzić do kłótni – żeby nie było, że nie ostrzegałam 😀

Pojedynek Ninja

Kolejna gra w moim zestawieniu, to nic innego jak karciana wersja popularnej gry „Kamień, papier, nożyce”. Jest to ulubiona gra mojego Męża, bo zawsze w nią ze mną wygrywa.

Rozgrywka jest w dużej mierze losowa ale najważniejszą umiejętnością potrzebną w tej grze, jest myślenie „do przodu”. Przy ruchu swoich kart, trzeba wykazać się umiejętnością przewidywania konsekwencji swojego ruchu, tak aby na końcu walki Twoja karta byłą tą zwycięską.

Gra jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla 2 osób a rozgrywka jest bardzo szybka i dynamiczna. W zestawie otrzymujesz 20 kart ninja, 11 kart królestwa (9 kart pola walki oraz 2 karty wiosek), 2 karty podsumowania (które podpowiadają która karta wygrywa w bezpośredniej walce) oraz 3 kości w kolorach odpowiadających kartom ninja (zielona, niebieska i czerwona).

Celem gry, jest zajęcie wioski przeciwnika. Grę kończymy w momencie gdy jeden z naszych wojowników znajdzie się w wiosce przeciwnika.

Siedem

Ostatnia gra, którą dla Ciebie tutaj opiszę to również gra zakupiona w biedronce. Stwierdzam, że warto czasami sprawdzać gry planszowe w tym sklepie, ponieważ można upolować je w bardzo niskich cenach.

Gra jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy, a rogrywka jest również szybka. Zasady tej gry są najbardziej skomplikowane, jednak po zapoznaniu się z nimi, okazuje się, że gra jest banalnie prosta. Idealnie pasuje tutaj powiedzonko, że nie taki diabeł straszny jak go malują hihihi.

W zestawie otrzymujemy 49 kart (7 kart z numerami od 1 do 7 w 7 kategoriach) oraz 4 karty pomocy.

Karty podzielone są na 7 kategorii:

  • grzechy główne,
  • cnoty głowne,
  • fortuny,
  • morza,
  • cuda świata,
  • etapy życia,
  • kolory.

Każda kategoria ma przypisanych do niej 7 kart z numerami od 1 do 7. Na kartach znajdują się wypisane poszczególne składowe danych kategorii (np w morzach mamy 7 mórz, w kolorach mamy 7 kolorów itd.). Mam nadzieję, że na poniższym zdjeciu możesz zobaczyć jak to mniej więcej wygląda 🙂

Ogólnie, karty bardzo mi się podobają, ale brakuje mi tam dokładniejszego opisu poszczególnych kart (religii, mórz, fortun, cudów świata, cnot, etapów życia oraz kolorów), tak żeby gracze mieli możliwość dowiedzieć się czegoś więcej o poszczególnej fortunie czy cudzie świata. Dzięki temu karty miałyby również dodatkową funkcję edykacyjną.

Dokładniejsze wytłumaczenie zasad oraz przykłądową rozgrywkę możesz zobaczyć na poniższym filimiku

SPRAWDŹ GDZIE MOŻESZ KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Mam nadzieję, że któraś z powyższych gier przypadnie Ci do gustu. Jestem bardzo ciekawa czy posiadasz jakieś gry, w które lubisz grać. Podziel się nimi w komentarzu! 😀

Trzymaj się ciepło!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to