Nie znoszę się nudzić podczas dłuższych podróży. Trochę się już najeździłam i nadojeżdżałam w moim krótkim życiu i zawsze wtedy dbałam o to, aby mieć coś do picia, jedzenia i czytania. Gorzej, gdy w trakcie podróży książka się nagle kończyła i jedyne co mi pozostawało, to ślęczenie na telefonie. Jak ja żałuję, że wtedy nie pomyślałam o grach logicznych, które bez problemu mieszczą się nawet w torebce.

Dziś właśnie opowiem Ci o takiej grze, która od zawsze już będzie ze mną wybierać się w podróż z kilku prostych powodów:

 • jest mała,
 • ma duże elementy, które się nie ślizgają po planszy,
 • ma 5 poziomów trudności
 • ćwiczy szare komórki!

Jeśli chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o IQ arrows, to w tym wpisie znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze informacje, a nawet pomysły jak można wykorzystać tą grę na lekcji języka angielskiego 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

IQ arrows to mała, ale poręczna gra, która zamknięta jest w pudełku wykonanym z wytrzymałego plastiku. Ma wygodne zamknięcie i rozmiar, które idealnie pasuje do dłoni, co z pewnością wpływa na komfort rozgrywki. Natomiast, jeśli chodzi o komponenty jakie wchodzą w skład IQ arrows, to są to:

 • 1 plastikowy pojemnik służący za planszę do gry,
 • 6 elementów układanki, różniących sią kształtem i kolorem,
 • książeczka z wzorami do ułożenia.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest takie ułożenie 6 elementów, aby spełniały zgadzały się one z warunkami przedstawionymi w książce z zadaniami do wykonania. Przygotowanie gry jest banalnie proste, ponieważ wystarczy tylko wyjąć elementy z plastikowego pudełka i otworzyć książeczkę na dowolnej stronie, wybrać sobie zadanie i zacząć rozwiązywać łamigłówkę.

Z opisu, wydawać się to może banalnie proste, jednakże wcale takie nie jest! Układając elementy na planszy trzeba zwracać uwagę nie tylko na kolor, ale również na kierunek strzałek, który przedstawiony jest w zadaniu.

POZIOMY ZADAŃ

IQ arrows gracz może bawić się na 5 poziomach trudności. Każdy z nich zawiera 24 różne zadania, co łącznie daje aż 120 zagadek do rozwiązania. Jak widzisz, jest tego dość sporo i nie sposób szybko się znudzić tą grą. Jeśli chodzi o poziomy, to oczywiste jest to, że są one ułożone od najłatwiejszego do najtrudniejszego, jednakże czymś co je od siebie różni, to wymagania jakie gracz musi spełnić podczas układania. Poniżej możesz zobaczyć jak to wygląda na poszczególnych poziomach:

 • STARTER – podpowiada kierunek, który wskazują wszystkie strzałki i kolor tylko niektórych,
 • JUNIOR – podpowiada tylko i wyłącznie kierunek jaki wskazują wszystkie strzałki,
 • EXPERT – w tych zadaniach tylko kilka strzałek wskazuje kierunek w jaki ma być odwzorowany w układzie,
 • MASTER – w łamigłówkach na tym poziomie znajdują się już tylko 3 lub 4 strzałki wskazujące kierunek,
 • WIZARD – ostatni poziom to również zaledwie kilka podpowiedzi z przedstawionym kierunkiem strzałek.

ASPEKT EDUKACYJNY

IQ arrows to z pewnością gra edukacyjna, której głównym zadaniem jest rozruszanie szarych komórek graczy. Jednakże to nie jej jedyna zaleta i wartość edukacyjna. Gra rozwija również wyobraźnię przestrzenną oraz uczy spostrzegawczości i z pewnością cierpliwości 😀

Jako, że jestem nauczycielką angielskiego i uwielbiam wykorzystywać różnego rodzaju gry na swoich zajęciach, to nie mogłam się oprzeć pomysłom, które przyszły mi do głowy już po kilku szybkich rozgrywkach IQ games. Poniżej je dla Ciebie krótko opisałam:

DIALOGI Z KIERUNKAMI

Uczniowie w parach zadają sobie pytanie jak dotrzeć do wybranego przez siebie miejsca. Następnie, osoba udzielająca odpowiedzi losuje sobie puzzel ze strzałkami i próbuje udzielić odpowiedzi w zależności od tego, jaki kierunek wskazują strzałki.

LOSUJ I WYKONUJ

Kojarzysz grę roll and draw? Zasada działania mojego pomysłu jest prawie identyczna, z tym wyjątkiem, że zamiast rzucać kostką, losujesz jeden kawałek układanki i w zależności od tego, jaki kolor się na nim znajduje, uczeń wykonuje konkretne działanie. Plusem tej zabawy jest to, że jest to naprawdę uniwersalny pomysł i jeśli aktualnie realizujesz Present Perfect, to wymyślasz zadania pod ten czas. Z kolei, jeśli aktualnie skupiasz się na słownictwie, to dostosowujesz ćwiczenia dla ucznia pod to zagadnienie. Przykład? Proszę bardzo:

 • ŻÓŁTY – ułóż zdanie twierdzące / przeliteruj wyraz
 • NIEBIESKI – ułóż pytanie / podaj definicje słowa
 • ZIELONY – ułóż zdanie przeczące / ułóż zdanie z tym słowem
 • CZERWONY – podaj III formę czasownika / przetłumacz słowo
 • POMARAŃCZOWY – podaj wszystkie formy czasownika / narysuj znaczenie słowa
 • ZIELONY – podaj jedno zastosowanie czasu / przedstaw znaczenie słowa bez słów

ROZGRYWKA Z HACZYKIEM

Ostatnim pomysłem, który przyszedł mi do głowy, jest rzeczywista rozgrywka. Warto ustalić również czas, aby uczniowie go za dużo nie tracili na rozmyślanie co i gdzie ułożyć. Ot, taka mała presja czasu. Po umieszczeniu puzzla na planszy, uczeń odpowiada na zadane przez Ciebie lub swojego partnera pytanie. Łącznie, w rozgrywce powinno zadać się 6 pytań, na które należy udzielić dłuższych odpowiedzi.

CZAS ROZGRYWKI

Szczerze mówiąc, ciężko jest jednoznacznie określić czas rozgrywki, ponieważ wszystko zależy od poziomu trudności jaki sobie wybraliśmy, wieku gracza i doświadczenia w rozwiązywaniu takich łamigłówek. Osobiście rozwiązywanie pierwszych trzech poziomów zadań, nie sprawiło mi większych trudności, choć pod koniec experta, musiałam się trochę nagłowić i czas rzeczywiście się wydłużył 😀

DLA KOGO JEST TA GRA?

IQ arrows to z pewnością gra, która przypadnie do gustu wszystkim fanom zagadek logicznych, którzy lubią ruszyć głową i trochę pokombinować. Jeśli chodzi o wiek graczy, którzy mogą rozpocząć swoją przygodę z tą grą, to okaże się idealna dla dzieci powyżej 6 roku życia. Młodsze z kolei, bez obaw mogą wykorzystać grę do zabawy w układanie poszczególnych elementów w pudełku, tak aby wypełniły całą planszę.wyg

ZALETY GRY

 • wygodny rozmiar gry i elementów,
 • układanki mają tylko jedno prawidłowe rozwiązanie,
 • aż 5 poziomów trudności,
 • pudełko można zabrać ze sobą w podróż i nie zajmie wiele miejsca zarówno w torebce jak i w plecaku,
 • uczy logicznego myślenia,
 • rozwija wyobraźnię przestrzenną i spostrzeganie wzrokowe,
 • elementy wykonane bardzo dobrej jakości i są bardzo solidnie.

MOJA OPINIA

IQ games to naprawdę wciągająca gra logiczna nie tylko dla dzieci. Frajdę z rozgrywki będą mieć zarówno ci mniejsi i młodsi jak i więksi oraz starsi gracze. Osobiście cenię ją za prostotę zasad i wygodny rozmiar, dzięki czemu bez obaw mogę ją zabrać ze sobą wszędzie. Co więcej, elementy nie należą do małych i w sytuacji, gdyby któryś z nich gdzieś wypadł, nie powinno być większych problemów z odnalezieniem ich.

Z pewnością będę ją zabierać na dłuższe wyjazdy, gdzie trzeba będzie spędzić trochę czasu siedząc w samochodzie czy jakimkolwiek innym środku transportu 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA: puzzle, układanki
TYP GRY: logiczne
WYDAWNICTWO: Iuvi games
CYKL: Smart games
ROK WYDANIA: 202
LICZBA GRACZY: 1
WIEK GRACZY: 6+
CZAS ROZGRYWKI: zmienny
CENA: ~ 40 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to