Śpiące królewny cieszą się ogromną popularnością wśród młodszych graczy i wcale się nie dziwię, bo sami od czasu do czasu sięgamy po ten tytuł i już nie możemy się doczekać, aż Szef jeszcze trochę podrośnie, aby mógł nam towarzyszyć w rozgrywce.

Na kontynuację tej gry trzeba było jednak sporo poczekać, jednakże doczekaliśmy się! Zanim jednak przejdziesz do dalszej części wpisu, chciałabym na wstępnie poinformować Cię, że gra z dzisiejszeg wpisu, czyli Śpiące królewny 2: Na ratunek! to nie jest dodatek do klasycznej gry, a samodzielna karcianka, w którą można grać nawet bez znajomości pierwowzoru.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Zacznę od tego, że pudełko Śpiących królewien 2 różni się rozmiarem od podstawowej wersji gry. Przede wszystkim jest nieco wyższe i zdecydowanie szersze. Jeśli lubisz dopasowane pudełka, które na półce do siebie pasują, to w przypadku obu części Królewien możesz się pod tym względem rozczarować.

Natomiast jeśli chodzi o zawartość pudełka, to tu sprawy mają się naprawdę bardzo dobrze i w środku znajdziesz:

  • 94 karty;
  • 6 rycerzy z podstawkami;
  • kostkę;
  • instrukcję.

KOMPONENTY

W środku nie znajdziesz wypraski i wszystkie elementy żyją sobie własnym życiem, ale znasz to z klasycznej wersji gry. Ponadto, jak w Śpiących królewnach również i tu znajdziesz sporą liczbę kartę. Część z nich przedstawia królewny, inne książęta, a jeszcze inne wartości liczbowe.

Dodatkowo, mamy tutaj kilka rodzajów nowych kart specjalnych, które nie pojawiły się w klasycznych Królewnach. Ponadto, mniejsze i kwadratowe karty pomocników to również coś nowego tak samo jak sześć figurek rycerzy, którzy zapewniają graczom specjalne moce. A do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kostka!

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Celem Śpiących Królewien 2: Na ratunek! jest uratowanie określonej liczby książąt, która jest zmienna i zależy od liczby osób biorących udział w rozgrywce. Każda tura gracza rozpoczyna się od rzutu kostką, kostką i definiuje ile kart uczestnik weźmie z głównej talii, w której znajdziesz wymieszane ze sobą wszystkie karty.

Możesz zdobyć królewnę lub karty liczb, które możesz wykorzystać do znalezienia pomocników, poprzez stworzenie prostego matematycznego równania. W momencie gdy zdobędziesz pasującą królewnę i towarzysza ratunkowego, możesz uratować królewicza. Należy uważać jednak na karty natychmiastowej akcji, które potrafią zamieszać!

Do tych kart można zaliczyć:

  • WIERZBY USYPIAJĄCE powodują natychmiastowe zaśnięcie wszystkich obudzonych królewien, jakie posiada gracz;
  • CZAROWNICE ZAMIENNICE odpowiadają za zamianę kart pomiędzy graczami;
  • DZIKIE KRASNALE, które obdarowują gracza specjalnymi mocami. Zależą one jednak od tego, co wskaże kostka. Efekt należy natychmiast zastosować.

Ponadto, w trakcie rozgrywki gracze mogą wykorzystać specjalne moce jakie znajdują się na figurkach rycerzy. Czasem wpływają one na ułożenie równania, czasem odnoszą się do tego co wypadnie na kostce, a w jeszcze innych przypadkach, chronią przed działaniem kart z akcjami specjalnymi.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

W Śpiące królewny 2: Na ratunek! gra się dość szybko. Czas jaki należy poświęcić na rozgrywkę to maksymalnie 20 minut. Często jednak da się ograć ten tytuł w krótszym czasie. Jeśli chodzi o liczbę graczy, to do stołu może zasiąść od 2 do 5 osób, a proponowany wiek to 8+.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ zabawne postaci, których motyw jest widoczny pratycznie od razu;
+ gra utrzymana w tematyce #girlpower, ponieważ to królewny ratują książęta, a nie odwrotnie;
+ wprowadzenie kostki, jako urozmaicenia rozgrywki;
+ specjalne zdolności rycerzy, które wpływają na przebieg rozgrywki;
+ gra zawiera elementy matematyczne, polegające na tworzeniu równań;
+ /- w grze sporo się dzieje, co może być sporym utrudnieniem dla młodszych graczy;
+ / – gra jest bardziej skomplikowana niż swój pierwowzór;

MOJA OPINIA

Osobiście bardzo lubię Śpiące królewny i miałam wysokie oczekiwania co do drugiej części. Wrażenia z rozgrywki mam trochę mieszane, ponieważ początkowo nie byliśmy pewni czy karty należy trzymać na ręcę czy wyłożone przed sobą i gdzie ten limit 5 kart właściwie powinien być. Po początkowych niejasnościach, rozgrywka stała się bardzo przyjemna i satysfakcjonująca.

Tak jak swój pierwowzór, również i Śpiące królewny 2: Na ratunek! zachwycają swoimi ilustracjami zwłaszcza królewien i książąt, które są naprawdę piękne, zabawne i przykuwają wzrok. Osobiście jestem zachwycona Królewną Włóczkii, która porusza się na wózku inwalidzkim.

W porównaniu do pierwowzoru, widać, że gra się mocno rozwinęła i daje zdecydowanie więcej możliwości. Według mnie spokojnie jest to level wyżej jeśli chodzi o zaawnasowanie, a to oznacza nieco bardziej skomplikowaną rozgrywkę dla młodszych graczy.

INFORMACJE O GRZE


MECHANIKA GRY: counting, dice roll
TYP GRY: karciane,
PROJEKTANTKA: Miranda Evarts
ILUSTRACJE: Jimmy Pickering
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 5
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 20min
CENA: ~55 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to