Nie da się ukryć, że jestem wielką fanką gry Wsiąść do pociągu. Europa. Była to nasza pierwsza zakupiona planszówka i to w nią początkowo graliśmy z D. w każdej wolnej chwili. Ma ona teraz specjalne miejsce na naszej półce i darzę ją ogromnym sentymentem. Z tego właśnie powodu, gdy tylko zobaczyłam, że jest dostępna kolejna gra z serii Logiquest osadzona w motywach Wsiąść do pociągu, byłam zachwycona! Klimat pociągów i łamigłówki do rozwiązywania to coś, co zadowoli nawet najbardziej wybrednego fana gier logicznych.

Jeśli chcesz poznać moją pełną opinię o tej grze, zachęcam to przeczytania całego wpisu.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Gra zapakowana jest w poręczne kartonowe pudełko z grafiką nawiązującą do serii Wsiąść do pociągu. Osoby grające wcześniej w klasyczne pociągi od razu to zauważą. Po otwarciu pudełka naszym oczom ukazuje się stacja rozrządowa, która pełni rolę dodatkowego opakowania wszystkich elementów. Cała lista elementów prezentuje się następująco:

 • plastikowa stacja rozrządowa,
 • 40 kart zadań,
 • karta pomocy,
 • 2 lokomotywy,
 • 2 zepsute tory,
 • 5 wagonów,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest odpowiednie ustawienie lokomotyw oraz wagonów na torach (tak jak wskazują karty zadań), wykonując przy tym jak najmniej ruchów. Na kartach zadań jest zaznaczona liczba ruchów, która zapewnia zaliczenie zadania.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie rozgrywki jest bardzo proste. Sprowadza się ono do tego, aby wybrać kartę zadania na odpowiednim poziomie:

 • zielony – początkujący,
 • niebieski – średnio zaawansowany,
 • czerwony – zaawansowany,
 • czary – mistrzowski.

Po wybraniu karty należy ustawić lokomotywy, wagony i zepsute tory na pozycjach początkowych, według schematu na karcie zadania (górna połowa).

ZASADY

 • ODCINKI TORÓW: tory są podzielone na odcinki. Na danych odcinku może stać tylko 1 lokomotywa albo 1 wagon.
 • ZEPSUTE TORY: wybrane obszary stacji rozrządowej blokowane są poprzez zepsute tory. Ustawiasz je podczas przygotowywania rozgrywki zgodnie z tym co pokazuje górna część karty zadania.
 • RUCH LOKOMOTYWY: odbywa się poprzez przesunięcie jej do przodu lub do tyłu wzdłuż toru. Zakazane jest podnoszenie lokomotyw lub wagonów stojących na torach. W sytuacji gdy na torze znajduje się więcej niż jedna lokomotywa wybierasz którą wykonasz ruch. Ruch musi być ciągły oraz nie można podczas niego wykonywać zakrętów ostrych (poniżej 90 stopni).
 • PRZYŁĄCZANIE I ODŁĄCZANIE: przed lub po przesunięciu lokomotywy można przyłączyć lub odłączyć od niej inną lokomotywę lub wagony. W takiej sytuacji poruszamy wszystkimi przyłączonymi lub odłączoną grupą lokomotyw i wagonów.
 • ZATRZYMANIE: gdy lokomotywa się zatrzymuje, następuje koniec ruchu. Należy go następnie dodać do liczby wykonanych ruchów. Wykonuje się to poprzez przekręcenie licznika na stacji rozrządowej.
 • POPYCHANIE: podczas wykonywania ruchu do przodu albo do tyłu, dozwolone jest popychanie drugiej lokomotywy lub dowolnej liczby wagonów stojących na tym torze.

ZAKOŃCZENIE

Zagadka z karty zostaje uznana za rozwiązaną, jeśli lokomotywy oraz wagony zostały ustawione na odpowiednich torach (dolna cześć karty zadania) i udało się to zrobić w liczbie ruchów zaznaczonej na karcie (lewa strona karty zadania).

CZAS ROZGRYWKI

Gra nie ma podanego konkretnego czasu potrzebnego na rozgrywkę, ponieważ to gracz sam decyduje ile zagadek będzie chciał rozwiązać w danej rozgrywce.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Ta gra będzie idealna dla fanów pociągów i łamigłówek. Klimat Wsiąść do pociągu jest świetnie uwidoczniony przez pięknie wykonaną rozdzielnie oraz figurki pociągów i wagonów. 40 łamigłówek na różnych poziomach trudności, zapewni interesującą rozgrywkę na długie wieczory zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Gra z zasady jest jednoosobowa ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grać rodzinnie w kilka osób.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
– duża regrywalność (aż 40 łamigłówek),
– różny poziom ,trudności (zarówno dla dzieci jak i dorosłych)
– klimat Wsiąść do pociągu,
– pięknie wykonane figurki lokomotyw, wagonów i zepsutych torów,
– pakowanie wszystkiego do plastikowej stacji rozrządowej.
+ / – wagoniki czasami się ciężko przesuwają.

MOJA OPINIA

Wsiąść do pociągu. Zmiana toru to świetna logiczna gra, która zachwyci każdego maniaka łamigłówek. Jest szybka, poziom trudności zróżnicowany i dzięki temu zapewni ciekawą rozgrywkę. Można w nią zagrać zarówno samemu jak i wspólnie z całą rodziną. Małe rozmiary umożliwiają sprawne spakowanie, więc idealnie sprawdzi się również w podróży.

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Logiquest, Wsiąść do pociągu
MECHANIKA GRY: pattern building, pattern recognition, blocks placement, city building
TYP GRY: logiczne, labirynt
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 1+
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: zmienny
CENA: ~ 80 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to