Podczas spotkań w rodzinnym gronie, często lubimy sięgnąć po planszówki. Dzięki temu można ograć jakieś tytuły, które świetnie pasują do większej liczby graczy, a nie sprawdzają się w trybie dwuosobowym. Ponadto, możemy zapoznać młodsze kuzynostwo lub nawet moich dziadków z inną formą rozrywki jaką są planszówki.

Jeszcze parę lat temu, gdy mówiło się u mnie w domu o planszówkach to wszyscy myśleli albo o Chińczyku albo o Eurobiznesie, którego szczrze nie znosiłam 😀 Na szczęście wraz z moją fascynacją grami i dość pokaźną kolekcją, udało mi się zapoznać moich bliskich ze znacznie ciekawszymi tytułami jak np. Carcassonne, Splendor, Azul, Tajniacy czy Dixit, który zawsze cieszy się największą popularnością.

Jednakże, gra z dzisiejszego wpisu, okazała się jeszcze lepszym wyborem, ponieważ do rogrywki chętnie siadają młodsi jak i starsi gracze. Muszę przyznać, że początkowo nie spodziewałam się aby Obrazki okazały się takim hitem, ale cała moja rodzina pokochała tą grę! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Zacznę od tego, że zaskoczył mnie rozmiar pudełka. Myślałam, że Obrazki będą mniejszą grą (obstawiałam wielkość Wsiąść do pociągu. Londyn lub 7 Cudów Świata Pojedynek), a tu proszę – gra jest dość spora, bo rozmiaru K2, Wiedźmiej Skały czy Takenoko.

W środku znajduje się dużo miejsca i wyprska jest całkiem dobrze dostosowana do komponentach potrzebnych do rozgrywki. A skoro już o elementach mowa, to w środku znajdziesz:

 • 91 dwustronnych kart ze zdjęciami,
 • 19 kart z symbolami,
 • 56 żetonów,
 • 4 znaczniki orientacji obrazków,
 • 24 kolorowe kostki,
 • 4 patyki i 4 kamienie,
 • 2 sznurówki o różnej długości,
 • 6 drewnianych klocków,
 • ramka na obrazek,
 • materiałowy woreczek,
 • notes,
 • instrukcję,

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest odtwarzanie obrazków za pomocą nietypowych materiałów, które znajdują się w 5 zestawach. Gracze w każdej rundzie starają się jak najdokładniej przedstawić wylosowany obrazek za pomocą patyków i kamieni, kart, kostek, sznurówki czy drewnianych klocków.

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od dokładnego postasowania wszystkich kart ze zdjęciami, a następnie wylosowaniu 16 z nich i ułożeniu ich (4×4) na stole w dostępnym i widocznym dla graczy miejscu.

Nad kolumnami umieść żetony z liczbami, a na początku każdego wersu połóż żetony z literami. Wszystkie żetony współrzędnych wrzuć do materiałowego woreczka i dobrze wymieszaj.

Ostatnim krokiem jest wybranie przez graczy zestawów, którymi będą chcieli grać i w zasadzie można rozpocząć rozgrywkę.

ZASADY

Każdy z uczestników, losuje z woreczka jeden żeton współrzędnych. Musi pamiętać on jednak o tym, aby nie pokazywać innym graczom, co się na nim znajduje, bo wtedy zdradzi im swój obrazek, jaki będzie odwzorowywał. Gdy wszystkim udało się już zlokalizować swoje sekretne zdjęcie, to każdy gracz, w tym samym czasie próbuje je odtworzyć za pomocą wylosowanego przez siebie zestawu.

Kiedy wszyscy są gotowi, następuje dokładne obejrzenie obrazków stworzonych z różnych materiałów. Każdy uczestnik, obstawia jakie zdjęcie odwzorowywali jego kompanii i swoje przypuszczenia zapisuje w notatniku. Gdy każdy już to zrobił, należy sparwdzić, kto miał rację. Wtedy gracze odsłaniają swoje żetony współrzędnych. Każdy komu udało się poprawnie wytypować obrazek, otrzymuje 1 punkt oraz po 1 punkcie za każdą poprawną odpowiedź pozostałych uczestników.

Żetony współrzędnych wykorzystywane w tej rundzie, należy umieścić w pudełku, a zestawy materiałów wystarczy przesunąć do osoby, która znajduje się po prawej stronie. Z woreczka, ponownie każdy gracz losuje żeton współrzędnych i próubuje odwzorować obrazek za pomocą nowych materiałów. Zestaw obrazków zostaje ten sam do końca rozgrywki.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie rozegrania do końca 5. rundy. W trakcie gry, każdy z graczy musi wykorzystać wszystkie 5 zestawów z różnymi materiałami. Zwycięzcą zostaje osoba, której udało się zebrać najwięcej punktów.

ZESTAWY

W Obrazkach znajdziesz 5 różnych zestawów. Są one dość nietypowe i wykorzystanie ich do odwzorowania zdjęcia zdecydowanie pobudza kreatywność. Autorzy zadbali o to, aby układanie obrazków z tych materiałów, wymagało od graczy trochę kombinowania i wyobraźni.

Zestawy, jakie znajdziesz w Obrazkach to:

 • ZESTAW 1 – kolorowe kostki i ramka do zdjęć – łącznie jest ich 24 i do wyboru masz aż 8 kolorów. Decydując się na ten zestaw, musisz wykorzystać 9 kostek, ponieważ tyle mieści się w ramce.
 • ZESTAW 2 – drewniane klocki – jest 6 i każdy z nich ma inny kształt. Podczas układania możesz wykorzystać dowolną ilość elementów.
 • ZESTAW 3 – sznurówki – są to dwie czarne sznurówki o różnych długościach. Możesz użyć obu lub jednej.
 • ZESTAW 4 – karty z symbolami – jest ich aż 19 i grafiki, które się na nich znajdują są proste i dość uniwersalne. Wybierając ten zestaw musisz wykorzystać od 2 do 5 kart.
 • ZESTAW 5 – patyki i kamienie – składa się łącznie z 8 elementów i odwzorowując obrazek możesz wykorzystać dowolną ilość materiałów.

CZAS ROZGRYWKI

Czas rozgrwyki w Obrazki to około 30min, jednkaże praktycznie w ogóle go nie czuć, ponieważ podczas gry leci on błyskawicznie. Jest to ten rodzaj planszówki, gdzie wszyscy szybko się wkręcają w rozgrywkę i chętnie grają ponownie.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Gra została stworzona z myślą o rodzinach oraz o osobach, które lubią pograć w planszówki podczas spotkań ze znajomymi. Muszę przyznać, że Obrazki rzeczywicie idealnie wpasowują się w obie grupy. Chętnie do niej zasiąda zarówno młodsi jak i starsi gracze, a nawet planszówkowi wyjadacze.

Jeśli chodzi o wiek uczestników to gra przewidziana jest powyżej 8. roku życia, jednakże myślę, że nawet młodsi sobie z nią poradzą. Do rozgrywki potrzebne jest minimum 3 osoby, a maksymalnie w Obrazki może zagrać 5. uczestników.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ pobudza wyboraźnię i kreatywność,
+ proste zasady gry,
+ krótka i zrozumiała instrukcja,
+ zapewnia dobrą zabawę,
+ niski próg wejścia,
+ dużo kart, które są dwustronne, więc regrywalność jest dość spora,
+ dobra na rodzinne wieczory oraz spotkania ze znajomymi.
+ / – szkoda, że autorzy nie przewidzieli trybu dwuosobowego 😀
+ / – obrazki do odwzorowania mogłyby być wymieniane po każdej rundzie.

MOJA OPINIA

Lubię gry, które wymagają wyobraźni. Klasykiem w tej kategorii jest oczywiście Dixit, który dotychczas królował podczas rodzinnych spotkań w większym gronie, jednakże Obrazkom udało się go zdetronizować! Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona nie tylko prostotą tej gry, ale również emocjom jakie towarzyszą graczom w trakcie rozgrywki.

Jedyną rzeczą, której wymagają Obrazki to zastanowienie się i wykombinowanie w jaki sposób odwzorować swoją kartę z materiałów znajdujących się w jednym z pięciu zestawów. Nie są to oczywiste przedmioty, dlatego też czsem trudno jest odgadnąć, który obrazek autor miał na myśli, zwłaszcza że obrazki w siatce mogą być do siebie trochę podobne. Takie nieporozumienia powodują jednak śmiech i dodatkowe wyjaśniania tego, o co chodziło poszczególnym graczom. Najzabawniej jest jednak, gdy kilka osób ma dokładnie ten sam obrazek do odwzorowania, ponieważ istnieje i taka możliwość.

Jeśli szukasz zamiennika Dixita lub po prostu czegoś innego, co odświeży i urozmaici rodzinne spotkania, to śmiało wypróbuj Obrazki. My jesteśmy oczarowani tym tytułem 😀

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: communication limits, pattern recognition
TYP GRY: familjne, imprezowe
PROJEKTANCI: Christian Stöhr i Daniela Stöhr
ILUSTRACJE: Dominik Mayer, Daniela Stöhr, Christian Stöhr
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 3 – 5
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~ 30min
CENA: ~ 130 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to