Gdy rebel ujawnił, że w sierpniu ukaże się Wiedźmia Skała, której autorem jest Reiner Knizia, byłam przekonana, że będzie to kolejny tytuł, który świetnie sprawdzi się jako gra rodzinna. Muszę przyznać, że lekko się zdziwiłam, gdy zobaczyłam jak bogata jest to gra, a zapoznanie się z zasadami tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że Wiedźmia Skała to tytuł dla bardziej zaawansowanych graczy.

Słowem wstępu, zdradzę Ci tylko, że jestem fanką magicznego klimatu oraz wiedźm i magów, więc Wiedźmia Skała już na samym początku zyskała ode mnie kilka plusów. Po więcej szczegółów zapraszam jednak do dalszej części wpisu, gdzie opowiem Ci o zasadach i wrażniach z rozgrwyki.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Tak jak wspomniałam we wstępie, lubię klimat fantasy, zwłaszcza czarownic i magów, więc bardzo podoba mi się już samo pudełko tej gry, po którym można od razu wywnioskować w jakim temacie jest ten tytuł. Na okładce znajdują się dwie postaci, w które gracze później mogą się wcielić w trakcie rozgrywki. Oprócz nich, w centralnym punkcie możesz zobaczyć legendarną Wiedźmią Skałę, pod którą raz na 100 lat przybywają najwybitniejsze czarownice i utalentowani czarodzieje.

Jeśli chodzi o rozmiar, to Wiedźmia skała to zdecydowanie duża gra. Nie tylko pod względem pudłeka, ale również jego zawartości. W środku znajduje się dość sporo komponentów, dzięki którym będziesz mógł się cieszyć rozgrywką.

A skoro już o elementach mowa, to w środku znajdziesz:

 • planszę,
 • 4 kociołki,
 • 60 płytek akcji,
 • 15 specjalnych płytek akcji,
 • 10 żetonów sów,
 • 48 wiedźm,
 • 80 ładunków energii,
 • 28 kryształów,
 • 40 zwojów,
 • 21 magicznych żetonów,
 • 12 pionków,
 • 4 zasłonki,
 • 4 znaczniki pozycji,
 • 3 arkusze pomocy,
 • 4 znaczniki zwierząt,
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Gracze, wcielają się w jedną z postaci wielkich czarodziejów i wybitnych czarownic, którzy raz na 100 lat przybywają pod Wiedźmią Skałę aby odnowić sieć energii znajdującą się wokół tej skały. Każdy uczestnik, w swoim kociołku musi uwarzyć jak najlepsze zaklęcie. Pomogą mu w tym specjalne magiczne kryształy oraz czarodziejskie różdżki. W czasie rozgrwyki, magowie i czarownice będą mogli zobaczyć co może przynieść im przyszłość, jeśli uda im się spełnić przepowiednie.

Wszystkie te elementy należy ze sobą umiejętnie połączyć w celu zgromadzenia jak największej liczby punktów zwycięstwa, ponieważ to one zagwarantują zwycięstwo i wskażą Wybrańca Wiedźmiej Skały.

PRZYGOTOWANIE PLANSZY

Zacznij od umieszczenia planszy na środku stołu, tak aby każdy z graczy miał do niej swobodny dostęp. Następnie, na pentagramie (na dwóch polach) należy położyć żetony sów w 2 stosy w rosnącej kolejności od 3PZ do 7PZ. Płytki zwojów pomieszaj i umieść je w formie zakrytego stosu na środku pentagramu, a następnie połóż po 1 odkrytej płytce na 3 sześciokątnych polach (jakie zostały wolne na pentagramie).

W kolejnym kroku, potasuj karty zwojów i ułóż je rewersem do góry na szczycie regału ze zwojamy. Gdy to zrobisz, pociągnij 6 kart zwojów i umieść je odkryte na półkach poniżej stosu dobierania. Ostatnią rzeczą, jaką należy wykonać, aby plansza była już gotowa do rozgrywki jest pomieszanie wszystkich żetonów magii (okrągłe) i losowe rozłożenie ich awersem do góry na każdym obszarze kryształowej kuli. Pamiętaj o tym, aby nie umieszczać ich na środku Wiedźmiej Skały. Pozostałe odkryte żetony, połóż na fioletowym obrusie poniżej regału z miksturami.

PRZYGOTOWANIE GRACZY

Na początek, każdy z graczy otrzymuje po 1 karcie pomocy, a następnie wszyscy wybierają sobie jeden z czterech kolorów i bierą z pudełka wszyskie komponenty w tym kolorze tj.:

 • kociołek,
 • płytki akcji,
 • figurki wiedźm,
 • ładunki energii,
 • pionki,
 • znacznik pozycji,
 • znacznik zwierzęcia,
 • kryształy (w tym 1 czarny),
 • zasłonkę.

Planszetkę kociołka należy umieścić przed sobą, a na jej środku połóż czarny kryształ. Na polach z bąbelkami, umieść swoje pozostałe kryształy. Następnie, potasuj swoje płytki akcji i dobierz 5 z nich. Aby mieć pewność, że inni gracze nie będą widzieć Twoich dostępnych akcji, połóż dobrane płytki za zasłonką. Z pozostałych utwórz zakryty stos i odstaw je obok w zasięgu ręki, ponieważ będziesz je dobierał w trakcie trwania rozgrywki. Kolejnym krokiem jest umieszczenie po jednym ze swoich pionków na torze punktacji, na polu pentagramu oraz na rękojeści różdżki. Znacznik pozycji i znacznik zwierzęcia połóż obok kociołka.

Grę rozpoczyna osoba, która jako ostatnia mieszała coś w garnku.

ZASADY

Gracze w trakcie rozgrywki, mogą wykonać poniższe akcje:

 • AKCJA PENTAGRAMU – polega na poruszaniu swoim znacznikiem po torze pentagramu i zbieraniu żetonów, które zapewniają dodatkowe akcje lub PZ,
 • AKCJA RÓŻDŻKI – ten ruch pozwala poruszyć swoim pionkiem po torze różdżki, a to wiąże się z dodatkowymi możliwościami punktowania i zapewnia dodatkowe akcje,
 • AKCJA ENERGII – pozwala na tworzenie połączeń pomiędzy poszczególnymi miejscami w kryształowej kuli, dzięki którym gracze mogą poruszać wiedźmami i dodatkowo zgarniać dodatkowe punkty lub akcje do wykonania,
 • AKCJA WIEDŹMY – gracze mogą przesunąć swoją wiedźmę do nowej lokacji (pod warunkiem, że te miejsca są ze sobą połączone) po swoich ładunkach energii lub po połączeniu należącym do innego gracza lub mogą położyć nową wiedźmę na planszy,
 • AKCJA ZWOJU – pozwala na dobranie kart zwoju, które umożliwijają bonusowe punkty na koniec gry,
 • AKCJA KRYSZTAŁU – polega na poruszaniu kryształami w swoich kociołkach w taki sposób, aby dotrzeć nimi do symbolów umieszczonych na bokach planszetki. Dzięki temu, gracze zyskują możliwość wykonywania kolejnych akcji.

Wszystkie powyższe akcje są aktywowane poprzez położenie kafelków w swoim kociołku. Cały myk polega na tym, aby dokładać je w taki sposób, żeby tworzyć jak największe skupiska z takimi samymi symbolami. Dzięki temu można wykonać więcej akcji danego rodzaju, a to zazwyczaj prowadzi do uzyskania bonusów, które zapewniają PZ lub kolejne akcje.

Podczas rozgrywki w Wiedźmią Skałę należy dokładnie obserwować planszę i planować swoje możliwości ruchów, ponieważ dzięki temu gracz jest w stanie zgarnąć największe bonusy, a co za tym idzie większą liczbę PZ, które mogą pomóc mu zwyciężyć.

ZAKOŃCZENIE

Rozgrywka trwa łącznie 11 rund i gdy skończy się ostatnia, następuje oficjalne zakończenie gry. Łatwo poznać kiedy to następuje, ponieważ każdemu z uczestników powinno zostać za zasłonką po 4 płytki akcji. Aby wyłonić Wybrańca Wiedźmiej Skały, należy do punktów zwycięstwa oznaczonych już na torze punktacji doliczyć kolejne za:

 • ZWOJE – gracze otrzymują punkty zarówno za spełnione przepowiednie (pełna liczba punktów, która podana jest na zwoju), niespełnione przepowiednie warte są 1 PZ oraz niewykorzystane zaklęcia wzmacniające,
 • ŻETONY SÓW – które udało się graczom zebrać z pentagramu,
 • ŻETONY MAGII – każdy warty jest 2 PZ.

Po doliczeniu powyższych PZ do tych, które gracze zobyli w trakcie rozgrwyki, zostaje wskazany Wybraniec Wiedźmiej Skały i to on zostaje zwycięzcą. W sytuacji remisu, wygrywa gracz, któremu udało się dojść dalej na torze różdżki.

CZAS ROZGRYWKI

Według informacji znajdujących się na pudełku, czas rozgrywki waha się do 60 do 90 minut. W rzeczywistości, nam udawało się ogrywać ten tytuł w niecałą godzinę. Grając w pełnym składzie, gdzie inni gracze dopiero poznają reguły gry, faktycznie trzeba sobie zaplanować na Wiedźmią Skałę nawet to 1,5h, ale z każdą kolejną rozgrywką, gdy reguły są już bardziej znane, można zmieścić się w godzinie.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Wiedźmia Skała z pewnością przypadnie do gustu fanom klimatu wiedźm i czarodziejów. Jej grafiki są nieco oldchoolowe, jednakże według mnie tytlko dodają uroku tej grze. Przywodzą na myśl filmy z lat 90. np. Sok z Żuka czy nawet kultowego już Harry’ego Pottera (zwłaszcza dwie pierwsze części).

Ponadto, Wiedźmia Skała to najnowyszy tytuł Reiner Knizi, dlatego też jeśli lubisz gry tego autora, to i ta magiczna planszówka powinna przypaść Ci do gustu. W ogóle, niedługo już Halloween i myślę, że to idealny czas na ogrywanie tej gry 😀

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ wyczuwalny klimat gry,
+ sporo komponentów, które są dobrej jakości,
+ urocze pionki w kształcie wiedźm i sów,
+ rogrywka wcale nie jest aż taka długa,
+ dość proste zasady gry,
+ można zgarnąć sporo bonusów oraz tworzyć akcje łańcuchowe,
+ losowość nie ma wielkiego wpływu na grę.
+ / – w trakcie rozgrywki trzeba zwracać uwagę na wiele bonusów i czasem można się w tym pogubić.

MOJA OPINIA

Osobiście jestem fanką tej gry! Podoba mi się w niej absolutnie wszystko 😀 Od klimatu magii po zasady i możliwość kombinowania oraz planowania swoich ruchów. Oczywiście pierwsze rozgrywki, gdzie dopiero poznawaliśmy zasady, były, co tu dużo mówić, dość niemrawe i niepewne. Jednakże każda kolejna okazywała się ciekawsza i bardziej skupiona na planowaniu kolejnych ruchów.

Rzeczywiście, Wiedźmia Skała jest tytułem średniozaawansowanym i jestem świadoma tego, że nie każdemu przypadnie do gustu. Zasady są do opanowania i zapamiętania tak naprawdę już po dwóch rozgrywkach. Aby pograć w tą grę, trzeba też już sobie zaplanować na ten tytuł trochę czasu – przynajmniej tak jest w naszym przypadku, przy dwuletnim Szefie.

Jestem jednak dobrej myśli i gra zdecydowanie zostaje w naszej domowej kolekcji. Poza tym, za niedługo Halloween, a to przecież idealny czas na planszówki, w których czuć magię czy grozę, dlatego też coś czuję, że ten tytuł będzie pojawiał się u nas teraz dość często 😀

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: tile placement
TYP GRY: fantasy, czarownice, czary, magia
PROJEKTANCI: Martino Chiacchiera, Reiner Knizia
ILUSTRACJE: Mariusz Gandzel
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 12+
CZAS ROZGRYWKI: 60-90 min
CENA: ~ 120 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to