Jeśli chcesz poczuć wakacyjny klimat o każdej porze roku to najnowsza gra od rebela o tytule Maui, na pewno da Ci namiastkę lata. Ten logiczny abstrakt nie tylko przeniesie Cię na rajską wyspę, ale również sprawi, że Twoje szare komórki zaczną pracować na wyższych obrotach. Brzmi ciekawie? Jeśli tak, to czytaj dalej żeby dowiedzieć się o co dokładnie chodzi w Maui.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Początkowo obstawiałam, że Maui będzie miało dokładnie taki sam rozmiar pudełka jak Azul. Mistrz czekolady czy Beez. Gdy gra do mnie dotarła, okazało się jednak, że jest trochę mniejsza. Natomiast, jeśli chodzi o sam wygląd, to oprawa graficzna jest naprawdę na najwyższym poziomie. Już od samego patrzenia na te plażowe parasolki, czuć od razu wakacyjny klimat i chciałoby się już lata.

Po otworzeniu, nadal jest bardzo dobrze, ponieważ w środku znajdziesz całą masę komponentów, których lista prezentuje się nastpęująco:

 • 60 kafelków ręczników;
 • woreczek;
 • 4 dwustronne plaże;
 • plansza rynku;
 • plansza punktacji;
 • plansza dodatku;
 • 20 znaczników punktacji;
 • 6 piaskowych monet;
 • instrukcja.

KOMPONENTY

Wydawnictwo Next Move w swoich poprzednich tytułach, przyzwyczaiło garczy do wysokiej jakości komponentów i dbałości nawet o najmniejsze szczegóły. Podobnie jest w przypadku Maui. Mamy tutaj woreczek, w którym znajdziesz dość sporej wielkości i przede wszystkim grube kartonowe ręczniki z różnymi wzorami. Pozostałe żetony również zostały wykonane z dbałością o każdy detal. Są barwne i wesołe przez co świetnie wpisują się w urlopowy klimat. Za znaczniki punktacji służą nam drewniane, kolorowe muszelki.

Inaczej ma się sprawa z planszami. W odróżnieniu od wcześniejszych gier prezentowanych przez to wydawnictwo, tym razem są one cienkie i składane na pół, przez co po rołożeniu nie leżą na płasko. Muszę przyznać, że lekko się tym rozczarowałam, bo spodziewałam się, że będą one grubsze. Poza tym, nie mam się do czego przyczepić 😀

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

Zasady są banalnie proste. Zadaniem graczy, jest układanie ręczników na swojej planszy plaży w taki sposób, aby połączyć jak najwięcej wzorów. Najwyżej punktowane są miejsca tuż przy oceanie (3 punkty) oraz te, które znajdują się cieniu palm (również 3 punkty). Ponadto, na planszy znajdują się również parasole, które warto zgraniać, ponieważ skrywają bonusy, które pomagają w rozgrywce. Jak widzisz, w Maui jest dużo kombinowania, bo zwycięzcą zostaje gracz, któremu udało się zebrać jak najwięcej PZ.

Jeśli chodzi o dokładniejsze zasady, to spokojnie możesz się z nimi zapoznać z zamieszczonej na stronie rebela instrukcji, ale również zdradzę Ci w wielkim skrócie jak przebiega tura. Gracze mają dwie możliwe opcje:

 • WYBÓR KAFELKA RĘCZNIKA Z PLANSZY RYNKU, a następnie umieszczeniu go na swojej planszy plaży. Trzeba mieć na uwadze to, że łączenie identycznych wzorów, daje Ci punkty;
 • ZGARNIĘCIE PIASKOWYCH MONET Z PLANSZY RYNKU, dzięki którym możesz wybierać droższe kafelki ręczników (ale od następnej tury!)

Gra kończy się w momencie, gdy jeden z uczestników, na swojej plaży położy 12 kafelek.

Na sam koniec dodam jeszcze tylko, że wydawca przygotował jeszcze dodatkowy wariant rozgrywki. Jeśli wersja podstawowa jest już dla nas za prosta wystarczy odwrócić planszę plaży na drugą stronę, aby otrzymać całkiem nowe wyzwanie.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

Maui to gra w którą może zagrać od 2 do 4 graczy. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna, a wydawca podaje, że pojedyncza partia powinna trwać do 30 minut. Jako, że my zazwyczaj gramy w dwuosobowym składzie, to ten czas był odrobinę krótszy. Zazwyczaj schodzi nam około 20 minut, przez co spokojnie ogrywamy kilka partii z rzędu.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ proste zasady;
+ szybka rozgrywka;
+ atrakcyjna oprawa graficzna;
+ mnogość elementów;
+ od razu czuć wakacyjny klimat;
+ dobra jakość wykonania większości komponentów;
+ dobrze się skaluje (zwłaszcza na 2 osoby).
– cienkie plansze (plaży, rynku i punktacji), które nie leżą płasko po rozłożeniu;
+ / – dwa kolory graczy mają dość podobne odcienie czerwonego, przez co mogą się ze sobą mylić;

MOJA OPINIA

Maui to ten typ gry, który z Mężem bardzo lubimy. Jest to logiczny abstrakt, który sprawdza się u nas zarówno po ciężkim dniu jak i wtedy, kiedy mamy ochotę odrobinę bardziej wysilić szare komórki, ponieważ gra oferuje nieco trudniejszy wariant z krabami

Zasady są na tyle proste, że spokojnie można zagrać w nią z całkowitymi laikami, którzy dotychczas nie mieli za wiele wspólnego z graniem w planszówki. Co więcej, pokuszę się na określenie tego tytułu jako familijnego, ponieważ z rozgrywką poradzą sobie zarówno dziadkowie jak i dzieci.

Nie mogę oczywiście nie wspomnieć o oprawie graficznej, która jest po prostu piękna, barwna i kolorowa, że nawet w zimowe dni można poczuć się jak na rajskiej plaży.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: pattern building
TYP GRY: abstrakcyjna, logiczna
PROJEKTANCI: Frank Crittin, Grégoire Largey, Sébastien Pauchon
ILUSTRACJE: Chris Quilliams
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 30 min
CENA: ~ 150 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego artykułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to