W naszej domowej kolekcji gier, nazbierało się już sporo tytułów logicznych, choć sami się na początku nie podejrzewaliśmy się o zamiłowanie do tego rodzaju gier. Co więcej, staramy się aby Miłosz również polubił takie tytuły, dlatego też często proponujemy mu logiczne układanki lub właśnie gry. Najczęściej bawi się 3 Trakami lub Dniem i nocą, które dostosowane są do jego wieku.

Powoli jednak, zaczynam rozglądać się za logicznymi grami na przyszłość i dziś przedstawiam Ci jeden z moich wyborów. Jest to Rozgryź to! od Smart Games.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Rozgryź to! ma dokładnie taki sam rozmiar pudełka jak recenzowani przeze mnie już jakiś czas temu Łowcy duchów. Co więcej, gra otwiera się dokładnie w taki sam sposób. Osobiście, jestem zachwycona tym faktem, że wydawnictwo dba o takie szczegóły jak identyczny rozmiar pudełek w danej serii, bo to naprawdę ułatwia przechowywanie.

Ale wróćmy już do komponentów, bo w środku znajdziesz:

 • dwustronna obrotowa plansza,
 • 3 regulowane gąsienice,
 • książeczka z 60 zadaniami i ich rozwiązaniami,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry jest umieszczenie na jabłku wszystkich gąsienic w taki sposób, aby znaleźć rozwiązanie łamigłówki lub po prostu aby te robaczki zmieściły się na polach w planszy jabłka. Przygotowanie do rozgrywki jest banalnie proste, ponieważ wystraczy że wybierzesz sobie zadanie z książeczki, ustawisz ruchomą planszę w taki sposób jaki widnieje na obrazku łamigłówki no i oczywiście będziesz miał pod ręką trzy gąsienice. Wtedy możesz zaczynać główkowanie 🙂

RODZAJE ZADAŃ

W skład Rozgryź to! wchodzi aż 60 logicznych zagadek do rozwiązania. Tak jak w przypadku innych Smart Games’ów również i w tym tytule łamigłówki podzielone są na 4 poziomy:

 • STARTER – wszystkie zadania wykonuje się na takim samym ułożeniu planszy (12C4E) i znajdują się tutaj podpowiedzi w postaci zaznaczenia na obrazku całych gąsienic lub ich głów,
 • JUNIOR – tutaj również jest identyczna plansza, ale w innym układzie (1BCD5) i nadal podane jest ułożenie głów, jednakże nie zawsze jest określony kolor gąsienicy,
 • MASTER – na tym poziomie, każde zadania ma inny układ planszy i w podpowiedziach jest już coraz mniej głów gąsinic,
 • EXPERT – ostatni, najbardziej zaawansowany poziom również ma zmienny układ dla każdej zagadki, a niektóre zadania nie zawierają już żadnych podpowiedzi.

ASPEKT EDUKACYJNY

Gra oprócz treningu logicznego myślenia, uczy dzieci rozwiązywania problenów oraz szukania możliwych rozwiązań. Ponadto, rozwija koordynację ręka-oko i ćwiczy manualne zdolności. Co więcej, niejako „wymusza” na dziecku koncentrację i skupienie, a dzięki temu łatwiej będzie mu w przyszłości się uczyć i zdobywać kolejne nowe umiejętności.

Jak to zawsze u mnie bywa, Szef ma dostęp do wszystkich gier i kontrolowanie może bawić się również tytułami dla starszych graczy. Rozgryź to! to gra, która podejdzie mu już za jakieś 3 lata, dlatego też bez większych obaw, bawimy się nią wspólnie już teraz.

Póki co, mamy dwie zabawy, które cieszą się największym powodzeniem. Jedną z nich jest ćwiczenie kolorów i nauka liczenia przy wykorzystaniu pomponów, które Miłek umieszcza we wgłębieniach na planszy jabłka. Jeśli dziecko jest strasz i potrafi już samodzielnie liczyć, to śmiało możesz wydawać polecenia typu:

 • Połóż 3 niebieskie kulki,
 • Take one purple ball,
 • Add five blue balls,
 • Weź 1 zieloną piłkę.

Jak widzisz, ćwiczenie jest banalnie proste i całkowicie niezależne językowo. Polecenia możesz wydawać w języku ojczystym lub obcym. Wszystko zależy od Ciebie.

Drugą zabawę wymyślił sobie sam Szef. Kiedyś gdy robiłam obiad, Miłek bawił się gąsienicami i nagle przyszedł do kuchni i położył na środku zieloną gąsienicę. Szybko schował się w innym pokoju i zawołał: MAMA! Gdy się odwróciłam, zobaczyłam robaka i krzyknęłam „z przerażeniem”, na co Szef się roześmiał i wpadł do kuchni i mnie uratował przed głodną gąsienicą. Później kilkukrotnie powtarzał ten schemat zabawy, jednakże za każdym razem gąsienica znajdowała się w innym miejscu. Szczerze mówiąc – bardzo mnie zaskoczył swoją kreatywnością, ale muszę przyznać, że to naprawdę śmieszna zabawa, która sprawia nam wiele radości.

CZAS ROZGRYWKI

Jako, że Rozgryź to! jest grą stricte logiczną, ciężko jest jednoznacznie określić czas rozgrywki. Wszystko zależy od poziomu jaki wybrał gracz, liczby zadań jakie chce rozwiązać. Co więcej, liczy się również wiek gracza i jego umiejętność logicznego myślenia. Ponadto, jedne łamigłówki można rozwiązać szybciej, a nad innymi zejdzie trochę czasu. Żeby podać jednak jakiś czas w przybliżeniu to myślę, że na jedno zadanie można poświęcić około 10 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Rozgryź to! skierowane jest tym razem dla starszych dzieci powyżej 5. roku życia. Jednakże śmiało mogą grać w to nawet dorośli! Mówię na własnym przykładzie – nie spodziewałam się, że gra okaże się tak wciągająca. Co więcej, mój Miłosz (dwulatek) również „gra” w tą grę na własnych zasadach, tak że już młodsi gracze mogą się oswajać z tym tytułem.

ZALETY GRY

 • staranne wykonanie elementów,
 • zróżnicowane poziomy trudności zagadek,
 • stopniowe zwiększanie poziomu trudności gry,
 • możliwość wybrania kolejności wykonywania zadań,
 • trening logicznego myślenia oraz nauka szukania rozwiązań problemów,
 • zabawne gąsienice.

MOJA OPINIA

Rozgryź to! to naprawdę fantastyczna gra logiczna dla starszych dzieci, które lubią wyzwania. Co więcej, w rozwiązywanie łamigłówek z łatwością wkręcą się również dorośli. Próby wymyślenia prawidłowego układu gąsienic na planszy potrafią wciągnąć na dłuższy czas, a co za tym idzie, umożliwiają spędzienie wspólnego czasu z bliskimi.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie aby dziecko grało samo, bo to z założenia gra jednoosoobowa. Wtedy możesz mieć chwilę spokoju i ciszy 😀 Ale nie oszukujmy się, w wielu przypadkach tak czy siak będziesz chciał się przyłączyć do rozgrywki.

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA: układanka
TYP GRY: logiczne, dla dzieci
WYDAWNICTWO: Iuvi games
CYKL: Smart games
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 1
WIEK GRACZY: 5-7 lat
CZAS ROZGRYWKI: zmienny
CENA: ~ 100 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to