Mało w mojej kolekcji gier słownych, ale jest to spowodowane tym, że my po prostu dopiero się z tą tematyką zapoznajemy 😀 Nie mniej jednak, powoli nadrabiamy te zaległości i co jakiś czas uzupełniamy naszą planszówkową kolekcję o kolejne tytuły.

W dzisiejszym wpisie, chciałabym przedstawić Ci nowość o wydawnictwa rebel, która jest banalną, szybką i wciągającą grą słowną 😀 Zainteresowany?

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Daj namiar mieści się w małym prostokątnym i utrzymanym w stonowanych kolorach pudełku. Co więcej, jest ono wykonane z grubej tektury i wypraska idealnie mieści wszystkie komponenty gry, z którymi możesz się zapoznać poniżej:

 • 10 płytek współrzędnych,
 • 25 kart współrzędnych,
 • 50 kart haseł,
 • klepsydra,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Cel gry jest banalnie prosty i polega na wypełnieniu siatki współrzędnych za pomocą kart. Z racji tego, że Daj namiar jest grą kooperacyjną, to wszyscy gracze muszą się postarać aby jak najbardziej zapełnić siatkę w wybranym przez siebie wariancie 🙂

PRZYGOTOWANIE

Zacznij od wybrania rozmiaru siatki jaki będziecie zapełniać. Masz trzy możliwości:

 • wariant ekspresowy: kwadrat o wymiarach 3×3,
 • wariant klasyczny: kwadrat o wymiarach 4×4,
 • wariant zaawansowany: kwadrat o wymiarach 5×5.

Gdy już zdecydujesz, ułóż siatkę składającą się z kafelków współrzędnych. Jedyną rzeczą, o której musisz pamiętać jest to, że cyfry muszą znajdować się w rzędzie, a litery w kolumnie. Następnie, potasuj karty haseł i połóż je tak, aby pod kafelkiem ze współrzędną, było widoczne tylko jedno słowo.

Kolejnym krokiem jest potasowanie kart współrzędnych (odpowiadających kafelkom, które przed chwilą ułożyłeś) i stworzenie z nich zakrytego stosu. Na tym etapie zdecyduj również czy podczas rozgrywki będziesz korzystać z klepsydry. Jeśli nie, to odłóż ją i pozostałe niewykorzystane elementy do pudełka.

ZASADY

Grę należy rozpocząć od obrócenia klepsydry (o ile zdecydowałeś, że będzie z niej korzystać), a następnie każdy gracz bierze po 1 karcie współrzędnych i nie pokazuje jej pozostałym uczestnikom. Waszym zadaniem jest wymyślenie i podanie podpowiedzi składającej się z tylko jednego słowa, które połączy hasła wskazane przez wylosowana przez was kartę współrzędnych.

Jeśli któryś z graczy będzie już gotowy, to informuje o tym pozostałych uczestników, a następnie głośno wypowiada swoją podpowiedź. Tuż po tym, reszta graczy wymienia się swoimi pomysłami żeby wspólnie ustalić, hasła do których nawiązał gracz. Gdy już o tym zdecydują, jeden z graczy wskazuje miejsce na planszy. Jeśli uda się wam odgadnąć współrzędne, gracz, który wskazał podpowiedź, umieszcza swoją kartę w odpowiednim miejscu. W sytuacji, gdy to się nie udało, należy odłożyć tą kartę na bok. Następnie, autor podpowiedzi, dobiera kolejną kartę.

Podczas rozgrywki, musisz pamiętać o tym że karty przez cały czas są widoczne tylko dla osoby, która ma je na ręce. Nie pokazujemy ich nawet podczas odrzucania. Ponadto, jeśli gracie w 2 lub trzy osoby, to pamiętajcie o tym, że wtedy zawsze musicie mieć na ręce dwie karty współrzędnych.

ZAKOŃCZENIE

Gdy stos z kartami współrzędnych się wyczerpie, grę należy kontynuować do momentu, aż wszyscy gracze pozostaną bez kart lub gdy przesypie się piasek w klepsydrze.

WYMYŚLANIE PODPOWIEDZI

Tworząc podpowiedź, musisz pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

 • zawsze musi być to JEDNO słowo,
 • podpowiedź nie może mieć takiego samego rdzenia jak hasła,
 • możesz wykorzystać tą samą podpowiedź ponownie, nawet gdy hasło pozostało nieodgadnięte.

CZAS ROZGRYWKI

Czas rozgrywki jest całkowicie zależny od was. Jeśli gracie z klepsydrą to właśnie ona wyznacza czas. Może być to 5 lub 10 minut. W sytuacji, gdy postanawiacie zagrać bez klepsydry, maksymalnie poświęcicie na tą grę 15 minut wliczając w to już przygotowanie i złożenie gry 🙂

DLA KOGO JEST TA GRA?

Daj namiar to gra, która zarówno dobrze sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań jak i na imprezach. Podczas gry, uczestnicy muszą ze sobą współpracować żeby odnieść zwycięstwo i odgadywać słowne podpowiedzi. Aby zagrać, potrzebne są minimum dwie osoby, ale maksymalnie graczy może być 6. Jeśli chodzi o wiek, to nada się już dla dzieci powyżej 7. roku życia.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ gra ma banalnie proste zasady, dzięki czemu każdy może w nią zagrać,
+bardzo szybka rozgrywka, maks 10 minut
+ sprawdzi się jako gra imprezowa i familijna,
+ ćwiczy dedukcje,
+ wymyślanie haseł nie jest trudne, ale trzeba ruszyć głową.
– gra lepiej sprawdzi się w większym gronie niż tylko 2 osoby.

MOJA OPINIA

Daj namiar to prosta gra, która przypadnie do gustu wszystkim osobom, ponieważ tak naprawdę nie trzeba być planszówkowym wyjadaczem aby w nią zagrać. Gra jest na tyle uniwersalna, że spokojnie można po nią sięgnąć podczas rodzinnych spotkań oraz ze znajomymi podczas imprezie. Fajne jest w niej też to, że nie trzeba czekać na swoją kolej, tylko gra toczy się bez tur. Po prostu kto jest gotowy, podaje hasło i reszta zgaduje.

Swoją drogą, Daj namiar, jest podobna do uwielbianych przez wszystkich Tajniaków, ale ma zdecydowanie prostsze zasady 😀

INFORMACJE O GRZE

TYP GRY: kooperacyjna, słowna
PROJEKTANT: Grégory Grard
WYDAWNICTWO: Rebel
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 – 6
WIEK GRACZY: 7+
CZAS ROZGRYWKI: 10 min
CENA: ~ 40 zł
LINK DO GRY: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/daj-namiar-116713.html

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to