Gdy w zeszłym roku wybuchła pandemia koronawirusa, niezwykłą popularność zaczęła wtedy zdobywać kooperacyjna gra Pandemic. Muszę przyznać, że sama przez długi czas miałam ją na uwadze, jednakże jakoś nie była ona moim must havem. Jednakże gdy zaczęłam zgłębiać temat tej planszówki, to stwierdziłam, że warto dać jej szanse i powinna się nam spodobać.

Dostałam ją w prezencie urodzinowym od Dawida i od momentu gdy znalazła się w naszej kolekcji, sięgamy po ten tytuł bardzo często. Gdy jakiś czas temu, rebel ujawnił, że we wrześniu planują wypuścić grę z serii Pandemic to od razu wiedziałam, że będę chciała ją przetestować, zwłaszcza że czas rozgrwyki jest tu znacznie krótszy, a w obecnym momencie, gry do 30 minut cieszą się u nas największą popularnością.

W dzisiejszym wpisie, postaram się szczegółowo i zwięźle wyjaśnić zasady Pandemic. Gorąca strefa: Europa, a także podzielić się z Tobą ogólnymi wrażeniami oraz tymi jakie towarzyszyły nam w trakcie rozgrywek.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pandemic. Gorąca strefa: Europa jest utrzymany w takim samym klimacie jak klasyczny Pandemic. Rozmiarowo, jest to jednak znacznie mniejsza gra. Jeśli chodzi o kolorystykę, to tym razem postawiono na ciepłe barwy czerwieni i pomarańczu. Ponadto, na okładce znajdują się 4 postaci, w których gracze wcielają się podczas rozgrwyki.

Natomiast jeśli chodzi o elemeny jakie znajdują się w środku to są to:

 • 40 kart gry,
 • 24 karty infekcji,
 • 4 karty pomocnicze,
 • 4 karty postaci,
 • 4 pionki graczy,
 • 48 znaczników chorób,
 • 3 znaczniki lekarstw,
 • znacznik poziomu zachorowań,
 • znacznik rozprzestrzeniania się chorób,
 • plansza,
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem Pandemic. Gorąca strefa: Europa jest zwalczenie pandemii poprzez połączenie sił wszystkich graczy, którzy wcielają się w poszczególnych członków wyspecjalizowanego zespołu badawczego. Każda postać posiada indywidualne zdolności i tylko dzięki ich odpowiedniemu połączeniu i wykorzystaniu, gracze będę w stanie zapobiec rozprzestzrenianiu się po europejskim kontynencie nowych chorób oraz jak najszybciej opracować na nie lekarstwa.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie rozpocznij od rozłożenia planszy w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu. Następnie, umieść na niej na zaznaczonych polach znaczniki poziomu zachorowań i rozprzestrzeniania się chorób. W kolejnym kroku, każdy z graczy otrzymuje kartę pomocniczą (jest to szczególne ułatwienie zwłaszcza na początku przygody z tym tytułem) oraz losowo wybraną kartę postaci. Do swojej karty badacza, należy dobrać pionek w odpowiednim kolorze i umieścić go w Genewie przy stacji badawczej. Pozostałe karty, umieść w pudełku.

Następną rzeczą jaką należy wykonać jest potasowanie kat miast i zdarzeń, które później należy rozdać każdemu graczowi. Ich liczba jest zależna ilości osób, które biorą udział w rozgrywce. Pozostałe karty, podziel na 4 stosy i wtasuj w nie po 1 karcie epidemii. W kolejnym kroku, połóż stosy jeden na drugim aby utworzyć jedną wspólną talię i tak przygotowane karty, odłóż na planszy.

Przed Tobą zostało jeszcze przygotowanie kart infekcji, które należy dobrze potasować i utworzyć z nich zakryty stos. Następnie, odkryj z niego dwie wierzchnie karty i połóż po trzy znaczniki chorób w miastach, jakie widnieją na kartach infekcji. Gdy to zrobisz, pociągnij kolejne dwie karty lecz tym razem w miastach należy położyć po dwa znaczniki infekcji. Pociągnij jeszcze dwie karty i tym razem w miastach umieść po jednym znaczniku. Karty, które wykorzystałeś, umieść na stosie kart odrzuconych.

Grę rozpoczyna osoba, która ma na ręce kartę z miastem o największej populacji.

ZASADY

Jeśli miałeś okazję grać w klasycznego Pandemica, to zasady Gorącej Strefy: Europa będą dla Ciebie jasne i proste. Ogólnie, każdy z graczy ma do wykonania w swojej turze 4 akcje:

 • JAZDA/REJS – czyli poruszenie swoim pionkiem wzdłuż nadrukowanej linii na planszy do sąsiedniego miasta,
 • LOT BEZPOŚREDNI – jest to odrzucenie karty miasta docelowego, aby przenieść się do tego miasta
 • LOT CZARTEROWY – polega na odrzuceniu karty miasta swojej OBECNEJ lokalizacji, aby przenieść się do dowolnego innego miasta,
 • LECZENIE CHOROBY – aby ją wykonać należy, usunąć jedną kostkę choroby z miasta, w którym się aktualnie znajdujesz (jeśli choroba została „wyleczona”, usuń wszystkie kostki chorób z tego miasta)
 • DZIELENIE SIĘ WIEDZĄ – jeśli jesteś na tym samym polu co członek drużyny, możesz wziąć lub dać kartę tego samego miasta, w którym oboje jesteście
  WYNALEZIENIE LEKARSTWA – stojąc w Genewie, odrzuć cztery karty tego samego koloru, aby wyleczyć kontynent z choroby w tym samym kolorze. Zaznacz to w prawym dolnym rogu planszy.

Nie będę tutaj wyjaśniać dokładniejszych szczegółów gry, ponieważ możesz się z nimi zapoznać w instrukcji, która znajduje się na stronie wydawnictwa rebel. Z kolei jeśli jesteś wzrokowcem, to z pewnością do gustu przypadnie Ci video z dokładnym wyjaśnieniem zasad oraz zaprezentowaniem przykładowej rozgrwyki 🙂

ZAKOŃCZENIE

Przegrana następuje natychmiast gdy:

 • znacznik rozprzestrzeniania się chorób zostanie umieszczony na ostatnim polu,
 • zabraknie znaczników jednej z chorób aby umieścić go na planszy,
 • zabraknie kart miast aby móc je dobrać na rękę.

Natychmiastowe zwycięstwo następuje z kolei w momencie, gdy graczom uda się wynaleźć lekarstwo na wszystkie trzy choroby.

CZAS ROZGRYWKI

Rozgrywka w Pandemic. Gorąca strefa: Europa trwa około pół godziny. Przygotowanie do gry nie jest wybitnie długie i w zasadzie trwa dosłownie 2-3 minuty i myślę, że śmiało można wliczyć je do czasu trwania samej rozgrywki. Nawet grając w pełnym składzie, jesteśmy w stanie zmieścić się w przewidywanym czasie.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Pandemic. Gorąca strefa: Europa to tytuł, który z pewnością przypadnie do gustu osobom, które chciałyby spróbować swoich sił z klasycznym Pandemiciem, ale jeszcze się do niego nie przekonali. Ta nowość jest nie tylko mniejsza, ale również znacznie tańsza, co z pewnością dla wielu osób może okazać się dobrą wiadomością. Ponadto, dzięki kartom mutacji, gra jest nawet ciekawsza i nieco trudniejsza niż klasyk.

Jeśli chodzi o wiek graczy, to śmiało mogą w nią zgarać gracze powyżej 8. roku życia.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ dość krótki czas rozgrwyki (około 30minut),
+ niższa cena niż podstawowy Pandemic,
+ urozmaicenia w postaci kart mutacji,
+ wyczuwalny klimat pandemii i konieczności ratowania świata przed groźnymi chorobami,
+ możliwość rozgrywki w wariancie jednoosobowym,
+ tytuł ten można połączyć z innymi gram z serii Gorąca Strefa.
+ / – szkoda, że w tej grze mamy tylko 4 karty postaci, a nie więcej 🙂

MOJA OPINIA

Wyczekiwałam tej planszówki, ponieważ bardzo polubiliśmy z Mężem jej wcześniejszą klasyczną wersję. Muszę przyznać, że się nie zawiedliśmy, a nawet bardzo miło się zaskoczyliśmy. Gra jest znacznie mniejsza niż Pandemic, przez co wygdoniej się nam z nią rozłożyć na mniejszym stole. Ponadto, gra jest nawet ciekawsza, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą mutacje, które nieco utrudniają i mogą pokrzyżować wcześniejsze plany graczy.

Rozgrywka jest również krótsza, dzięki czemu możemy częściej sięgnąć po ten ten tytuł, co jest w tym momencie dla nas zbawienne, zwłaszcza przy buntującym się dwulatku 😀

INFORMACJE O GRZE

SERIA: Pandemic
MECHANIKA GRY: action points, hand management, point to point movement
TYP GRY: medyczna, kooperacyjna
PROJEKTANCI: Matt Leacock i Thomas Lehmann
ILUSTRACJE: Atha Kanaani, Chris Quilliams
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: ~30 min
CENA: ~ 55 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to