Energia jest jednym z najważniejszych zagadnień w dzisiejszym świecie. Ma ona ogromne znaczenie w wielu dziedzinach, od fizyki po technologię. W ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się również temu, jak możemy wykorzystać energię w sposób bardziej efektywny i zrównoważony. Dlatego też nowość od Babaryby pt. ENERGIA. Niewidzialna, niezbędna i wszechobecna czyli przewodnik po świecie pełnym energii z pewnością będzie interesująca dla wielu dużych i małych czytelników.

Książka rozpoczyna się od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest energia i co kryje się pod tym słowem. Czytelnik dowie się czym jest energia kinetyczna czy cieplna oraz skąd nasze ciała mają energię i jak ją magazynują. Ponadto, autorka wyjaśnia jak to wygląda u roślin i zwierząt.

W dalszych częściach książki, cofniesz się również wiele stuleci wstecz aby przekonać się jak kiedyś wytwarzano potrzebną do życia energię. W między czasie, przeczytasz o wielu innowacyjnych odkryciach takich jak benzyny czy prąd elektryczny.

Przy okazji elektryczności, płynnie przejdziesz do tematu powstawania prądu. Dowiesz się jak powstaje, jak dociera do naszych domów, gdzie jest magazynowany oraz przekonasz się jak wiele przedmiotów codziennego użytku wymaga energii elektrycznej. Co więcej, autorka pokazuje, że na Ziemi są miejsca, gdzie żyje się bez prądu. Nie zmienia to jednak faktu, że zapotrzebowanie na energię ciągle rośnie, a to prowadzi do kolejnego pytania: czy prąd może się wyczerpać?

W dalszej części książki autorka wzięła na tapet nieodnawialne źródła energii takie jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Podobnie jak w przypadku prądu, tutaj również czytelnik znajdzie wyjaśnienie jak powstawały powyższe źrodła oraz gdzie można je znaleźć. Przy okazji tych nieodnawialnych źródeł energii, autorka porusza również tematy bardzo aktualne czyli wszelkiego rodzaju spory, konflikty, a nawet wojny dotyczące ropy naftowej czy gazu.

W książce nie mogło również zabraknąć opisu energii atomowej. Wyjaśnienie jej powstawania jest naparwdę genialnie przedstawione i bez trudu każdy to zrozumie. Oprócz zalet tej energii, autorka przedstawiała także katastrofy, które miały miejsce w przeszłości np. ta w Czarnobylu czy Fukushimie.

Kolejną część książki poświęcono odnawialnym źródłom energii pozyskiwanym ze słońca, wody, wiatru czy ciepła Ziemii. Autorka przedstawia ich ogromne zalety, ale również wady. Wyjaśnia jak można wykorzystać naturę, aby cieszyć się zieloną i czystą energią.

Końcówka książki, przeznaczona jest oszczędzaniu energii. Autorka dzieli się 9. prostymi sposobami na zmniejszenie zużycia prądu. Autorka pisze również o tym, co będzie dalej. Życie na Ziemi istnieje dzięki Słońcu, a wiemy, że ono nie będzie istniało wiecznie, dlatego też autorka postanowiła wyjaśnić co stanie się później.

Książka jest naprawdę świetna. Z resztą tak samo jak wszystkie wcześniejsze tytuły, które ukazały się w tej serii. Szczerze polecam ją każdemu, kto chciałby wiedzieć co nie co o energii oraz o tym jak możemy zadbać o naszą Ziemię. ENERGIĘ. Niewidzialną, niezbędną i wszechobecną czyli przewodnik po świecie pełnym energii czyta się naprawdę szybko, jednakże to, co z niej wynosimy, zostaje z czytelnikiem zdecydowanie na dłużej.

Jeśli zależy Ci na naszej planecie, to koniecznie powinieneś sięgnąć po pozostałe książki w tej tematyce jakie dotychczas zrecenzowałam. Obiecuję, że warto!

ZALETY

  • autorka w prosty, ale zrozumiały sposób wyjaśnia czym jest i skąd bierzemy energię;
  • autorka posiada ogromną wiedzę na temat energii i dzieli się nią z czytelnikiem w interesujący sposób;
  • barwne ilustracje podkreślają i uzupełniają treść;
  • książkę czyta się bardzo przyjemnie;
  • poszerza wiedzę dużych i małych w zakresie energii;
  • uczy troski o planetę.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKI: Christina Steinlein, Anne Becker
TŁUMACZENIE: Katarzyna Łakomik
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 96
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK: 6+
CENA: ~ 25 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to