Tokaido to gra planszowa, w której gracze mają okazję wcielić się w podróżników wędrujących po jednej z najsłynniejszych dróg w Japonii – Drodze Świątyń i Pałaców. Podczas swojej wędrówki odwiedzają malownicze świątynie, próbują pysznej japońskiej kuchni i kupują pamiątki. Czy uda im się zdobyć najwięcej punktów i stać się najbardziej doświadczonym podróżnikiem na Drodze Świątyń i Pałaców?

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Tokaido to zdecydowanie gra w minimalistycznym, a jednocześnie bardzo estetycznym i sporym pudełku. Ma ono prawie dokładnie taki sam wymiar jak Księga Cudów.

Natomiast jeśli chodzi o komponenty, to lista tego, co znajdziesz w środku, prezentuje się następująco:

 • plansza;
 • 5 pionków podróżników;
 • 5 znaczników punktacji;
 • 5 żetonów bagażu;
 • 50 monet;
 • 10 dużych kart podróżników;
 • 12 kart gorących źródeł;
 • 60 kart panoram;
 • 25 kart posiłków;
 • 24 karty pamiątek;
 • 14 kart spotkań;
 • 7 kart osiągnięć;
 • instrukcja.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Celem gry Tokaido jest zdobycie jak najwięcej punktów poprzez odwiedzanie atrakcji i doświadczeń podczas podróży wzdłuż Drogi Samurai w Japonii Edo. Gracze kolekcjonują punkty poprzez zdobywanie pamiątek, jedzenie w restauracjach, zwiedzanie świątyń i innych atrakcji turystycznych oraz zdobywanie specjalnych kart, które zwiększają ich punkty. Co więcem, uczestnicy rywalizują ze sobą, starając się zdobyć jak najwięcej punktów, jednakże muszą również dbać o to, by nie przegapić żadnej atrakcji po drodze.

PRZYGOTOWANIE

Przygotowanie do gry Tokaido nie zajmie Ci za dużo czasu, a co więcej jest dość proste. Zacznij od rozłożenia planszy, a następnie umieszczenia na niej kart panoram (w prawym dolnym rogu) oraz kart posiłków, pamiątek, spotkań i gorących źródeł.

Kolejnym krokiem jest wybranie przez graczy swoich pionków i ustawienie ich na starcie Drogi Samurai. Dodatkowo, pobierają oni znaczniki w swoich kolorach i kładą je na torze punktów na polu 0. Następnie, każdy z uczestników otrzymuje jesczcze żeton bagażu, który umieści w „dziurze” znajdującej się w jego karcie podróżnika.

A skoro już o tym mowa, to gracze otrzymują dwie losowe karty, a następnie jedną z nich wybierają, a drugą odkładają do pudełka. W zależności od efektów jakie znajdują się na wybranych kartach, gracze otrzymują odpowiednią ilość żetonów pieniędzy. I to by było na tyle, możesz zaczynać 🙂

ZASADY

Jeśli chodzi o zasady gry, to są one naprawdę banalne i wystarczy zapamiętać co oznaczają poszczególne pola, na których gracze będą się zatrzymywać w trakcie podróży. Do wyboru jest 7 różnych miejsc i postój w nich gwarantuje uczestnikom niesamowite wrażenia oraz możliwości zdobycia punktów. A skoro już o tych polach mowa, to poniżej możesz zobaczyć jak się to prezentuje:

 • SKLEPY: to miejsca, w których gracze mogą kupować rzeczy, takie jak jedzenie, pamiątki i ubrania. Za zakupy otrzymują punkty, które należy od razu przenieść na tor punktacji. Każdy kolejny zakup,, to większa liczba punktów.
 • FARMA: gracze zatrzymując się na tym polu, natychmiast otrzymują 3 monety z ogólnych zasobów.
 • ŚWIĄTYNIA: w tym miejscu, gracze odwiedzają miejsca kultu i składają ofiary, za które można otrzymać punkty.
 • PANORAMY: zatrzymując się w tych miejscach, gracze mogą podziwiać piękne krajobrazy i zdobywać punkty za ich oglądanie.
 • GORĄCE ŹRÓDŁA: decydując się na odwiedzenie tych miejsc, gracze mogą liczyć na karty z dodatkowymi punktami.
 • SPOTKANIA: różowe pola oznaczają spotkania na drodze. Gracze dobierają pierwszą kartę i rozpatrują jeden z 5 efektów, jaki jest przypisany do konkretnej postaci. Niektóre karty zapewniają dodatkowe punkty, inne darmowe karty panoram, a jeszcze inne monety lub punkty.
 • GOSPODY: to obowiązkowe punkty, w których musi zatrzymać się każdy gracz. W tym miejscu należy kupić karty posiłków, dzięki którym można zyskać dodatkowe punkty.

Jeśli chodzi o poruszanie się po planszy, to gracze sami decydują o ile pól będą się przemieszczać. Muszę przyznać, że początkowo wydawało mi się to dziwne, ale w trakcie rozgrywki szybko zrozumiałam ten zamiar i szczerze mówiąc, to naprawdę wiele zmienia!

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się, gdy wszyscy gracze dotrą do końca Drogi Samurai. Zwycięża gracz, który zgromadził najwięcej punktów.

CZAS ROZGRYWKI

Czas rozgrywki w Tokaido zależy od liczby graczy oraz tego, jak szybko podejmują oni decyzje w trakcie gry. Głównie ogrywaliśmy ten tytuł z Mężem i wtedy poświęcaliśmy na to jakieś 30-45 minut. Gdy liczba graczy się zwiększyła, to czas automatycznie wydłużył się o jakiś kwadrans. Nasze pierwsza rozgrwyka w pełnym składzie trwała ponad godzinę, ale wliczam do tego tłumaczenie zasad i możliwości ruchów, dla osób, które po raz pierwszy miały styczność z tym tytułem.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Tokaido na pewno spodoba się osobom, które lubią gry planszowe o tematyce podróżniczej i kulturowej. Ponadto, przypadnie do gustu wszystkim, którzy lubią rywalizować i planować swoje ruchy, ale również dla tych, którzy cenią sobie przyjemny, relaksujący nastrój podczas rozgrywki.

Co więcej, Tokaido tak na dobrą sprawę spodoba się graczom w każdym wieku, ponieważ jest prosta w obsłudze i ma przyjemny, estetyczny design. Może być dobrą opcją dla rodzin z dziećmi, ale również dla grup przyjaciół czy par. Fani kultury japońskej również się nie zawiodą!

Jeśli chodzi o liczbę graczy, to w rozgrywce może wziąć udział od 2 do 5. osób.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ prosta mechanika;
+ estetyczny i minimalistyczny wygląd;
+ zasady do opanowania już w trakcie pierwszej rozgrywki;
+ lekka negatywna interakcja;
+ szybkie przygotowanie do gry;
+ dobrze się skaluje.
+ / – na początku problemem może być to, że sami decydujemy o ile pól chcemy się poruszyć

MOJA OPINIA

Tokaido zachwyciła mnie już od samego początku! Gra ma piękne ilustracje i przyjemny, relaksujący klimat, co sprawia, że jest przyjemną rozrywką dla całej rodziny. Choć fanką Japonii nie jestem, to mimo wszystko, dzięki tej planszówce można się tam przenieść i zobaczyć jak wyglądają stroje, które kiedyś były noszone.

Co więcej, ta planszówka ma bardzo proste zasady, dlatego sparwdzi się na dla początkujących graczy i zachwyci wszystkich, niezależnie od wieku. Można w nią pograć z dziećmi, ze znajomymi, czy dziadkami przez co śmiało mogę powiedzieć, że to naprawdę uniwersalny tytuł.

Ponadto, Tokaido pozwala również graczom ćwiczyć swoje umiejętności strategicznego myślenia, ponieważ muszą zarówno rywalizować o najlepsze miejsca na mapie, jak i planować swoje ruchy, aby zdobywać jak najwięcej punktów.

Ogólnie rzecz biorąc, Tokaido zrobiło na nas naprawdę świetne wrażenie i jest to tytuł, który często będzie u nas gościł na stole!

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: end game bonuses, set collection, track movement, turn order: time track, variable player powers, worker placement
TYP GRY: familijne, podróżnicze
PROJEKTANT: Antoine Bauza
ILUSTRACJE: Xavier Gueniffey Durin
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2022
LICZBA GRACZY: 2 – 5
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 45min
CENA: ~ 220 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Opisywana gra jest egzemplarzem recenzenckim.
Wydawnictwo nie miało wpływu na moją ocenę i treść tego tytułu.
Za grę dziękuję wydawnictwu

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to