Gra Capital jest kolejną grą kafelkową w mojej kolekcji. Tym razem, podczas rozgrywki, przeniesiesz się do Warszawy, gdzie będziesz mógł spróbować swoich sił w budowie jednej z dzielnic tego miasta.

Sam zdecydujesz, czy na ograniczonym terenie skupisz się na terenach mieszkalnych, kulturowych, przemysłowych czy handlowych. To zadanie nie jest wcale takie proste jak się wydaje i uważam, że jest to jedna z ciekawszych gier na mojej półce.

W tym wpisie postaram Ci się przybliżyć jej zasady oraz podzielić się z Tobą moją szczegółową opinią na temat.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Gra przychodzi w sporych rozmiarów pudełku, które od samego początku przyciąga wzrok. Z pewnością będzie się dobrze prezentowała w kolekcji każdego gracza. Widać, że wydawnictwo Granna zadbało o każdy najmniejszy szczegół.

Już same grafiki zachęcają do rozgrywki, ale według mnie prawdziwą perełką Capitalu jest dla mnie wypraska, która jest absolutnie najładniejsza i najbardziej przemyślana, ze wszystkich gier, które posiadam w mojej kolekcji. Kafelki zostały tak umiejscowione, aby swoim kształtem przypominały Pałac Kultury, a pionki mają kształt Warszawskiej syrenki i są zabezpieczone plasitkową nakładką, dzięki czemu, możesz mieć pewność , że nie będąlatały po pudełku. Czego chcieć więcej? 🙂

Gdy już podzieliłam się moim zachwytem na temat pudełka, to pora abym dokładnie rozpisała elementy, które w nim umieszczono. A więc w środku znajduje się:

 • plansza,
 • 100 kafelków miasta:
  • 16 błękitnych kafelków,
  • 16 niebieskich kafelków,
  • 16 fioletowych kafelków,
  • 16 różowych kafelków,
  • 16 pomarańczowych kafelków,
  • 16 beżowych kafelków,
  • 4 kafelki startowe
 • 5 kafelków kamieni milowych
 • 3 kafelki kart pomocy
 • 40 żetonów monet
 • 4 figurki Syrenek
 • instrukcja
Karty wszystkich 6 epok, które są wykorzystywane w grze

ZASADY I CEL GRY

CEL:

W zasadzie cel gry zdradziłam już w tytule tego wpisu, ale dla formalności powtórzę go raz jeszcze. Zadaniem każdego gracza, jest wybudowanie jednej z dzielnic Warszawy. Rozgrywkę zaczyna się już pod koniec XVI wieku, a kończy w czasach współczesnych.

PRZYGOTOWANIE:

Standardowo, zanim zaczniesz, musisz poświęcić dosłownie chwilę, aby przygotować planszę do gry. Zacznij od umieszczenia jej w dogodnym dla wszystkich graczy miejscu. Na polu startowym ustaw figurki Syrenek, w wybranych przez uczestników kolorach. Następnie, wyciągnij kafle I epoki, dokładnie je potasuj, a później umieść na planszy na pierwszym polu. Analogicznie musisz postąpić przy kafelkach kolejnych epok. W kolejnym kroku, poniżej na planszy rozłóż 5 dwustronnych kafli kamieni milowych. Każdy kafelek ma przypisane swoje miejsce, jednakże strona, która będzie widoczna jest całkowicie losowa.

Ostatnimi rzeczami, które jeszcze muszą zostać wykonane jest rozdanie po 6 monet dla każdego gracza oraz wylosowanie przez nich po jednym startowym kafelku. Łatwo go rozpoznać, ponieważ na rewersie umieszczono literę S. Ten kafelek jest kluczowy, ponieważ właśnie od niego, każdy gracz zaczyna budowę własnej dzielnicy.

Przygotowanie planszy do gry

PRZEBIEG ROZGRYWKI:

Gra składa się z 6 epok, podczas których, Twoim zadaniem będzie rozbudowa Twojej dzielnicy w taki sposób, aby przynosiła jak największą ilość punktów zwycięstwa oraz monet. To właśnie dzięki nim, będziesz mógł odnieść zwycięstwo.

Aby nie było tak łatwo, po 3 oraz 4 turze, ma miejsce I oraz II Wojna Światowa, podczas której niektóre elementy dzielnicy ulegają zniszczeniu. Musisz w taki sposób wydawać zarobione pieniądze, aby w jak najlepszy sposób rozbudować dzielnicę. Wielkość każdego obszaru do zabudowy to maksymalnie 4×3 lub 3×4 kafelki i tylko w takim obrębie można budować. Bez obaw, jeśli w początkowym okresie wydudowałeś jakiś budynek lub obszar, który teraz nie jest Ci już potrzebny. Nic nie stoi na przeszkodzie aby go nadbudować innym, bardziej opłacalnym kafelkiem.

Każda tura składa się z 2 faz: budowy oraz dochodu. Po każdej turze, gracze mają możliwość zgarnięcia kamienia milowego, czyli dodatkowego kafelka, który można natychmiast wybudować w swojej dzielnicy. Wygrywa ten gracz, który pod koniec 6 epoki będzie miał najwięcej punktów zwycięstwa.

Jeśli chciałbyś zapoznać się z dokładniejszą instrukcją, to znajdziesz ją na stronie wydawnictwa.

Przykładowo zbudowana dzielnica

CZAS ROZGRYWKI

Według wydawcy, czas rozgrywki powinien oscylować w okolicach godziny, ale podczas gry w wariancie 2 osobowym gra zajęła nam około 45 minut (wliczając w to rozłożenie oraz złożenie całości).

DLA KOGO JEST TA GRA?

Pomimo tego, że jest to gra z serii EXPERT, wydaje mi się, że nie jest ona zbytnio skomplikowana i po uważnym przestudiowaniu instrukcji oraz kilku początkowych rozgrywkach, nawet początkujący gracze sobie z nią poradzą.

Piosnki w kształcie Syrenki Warszawskiej

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Gra dedykowana jest osobom powyżej 10 roku życia, jednakże wydaje mi się, że ograny ośmiolatek powinien sobie z nią poradzić. Natomiasr, rozgrywka przewidziana jest dla minimum 2, a maksymalnie 4 graczy.

Kafelki kamieni milowych

ASPEKT EDUKACYJNY

Nie byłabym sobą, gdybym nie doszukała się w tej grze jakiegoś edukacyjnego elementu (a może nawet kilku). Capital uczy nie tylko strategicznego myślenia oraz zarządzania pieniędzmi, ale również pozwala poznać większość najważniejszych miejsc w Warszawie.

Wszystkie miejsca znajdujące się na ilustowanych kafelkach są szczegółowo opisane w instrukcji, dzięki temu w łatwy sposób, nie tylko młodzi gracze, będą mogli zapoznać się z ich historią.

Jeśli jeszcze nie miałeś okazji być w stolicy ze swoją rodziną i chciałbyś w jakiś fajny sposób zaplanować zwiedzenie, to myślę, że smiało możesz zabrać ze sobą kafelki i udać się w miejsca, które się na nich znajdują. Idealnym pomysłem byłoby sfotografowanie kafelka i rzeczywistego miejsca na jednym zdjęciu. Myślę, że taka forma zwiedzania, z pewnością spodoba się dzieciom i będzie na pewno bardzo atrakcyjna.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Według mnie, jedną z większych zalet tej gry jest aspekt edukacyjny.
+ Kolejnym plusem jest dobrze przemyślana i funkcjonalna wypraska, która całkowicie mnie urzekła.
+ Oprawa graficzna również wygląda bardzo dobrze i wszystkie elementy znajdujące się na kafelkach, są czytelne i dobrze widoczne.
+ Prostota zasad pozwoli nawet mniej doświadczonym graczom czerpać radość z rozgrywki.
+ Capital ćwiczy strategiczne myślenie.
+ Mało kiedy rozgrywka potoczy się w taki sam sposób, dlatego jest tu dość spora regrywalność.
– Według mnie, malutkim minusem jest ograniczona wielkość obszaru na którym można rozbudowywać swoją dzielnicę. Szkoda, że nie można bardziej zaszaleć! 🙂
Przykładowe kafelki z I epoki

MOJA OPINIA

Według mnie, jest to jedna z bardziej wartościowych pozycji, jakie można znaleźć w zasobach wydawnictwa Granna. Prostota zasad i nieskomplikowana mechanika gry sprawia, że rozgrywka jest przyjemna i daje wiele frajdy. Osobiście bardzo przypadła mi do gustu, więc z pewnością będę chciała w nią częściej pograć 🙂

Żetony monet używane w grze

INFORMACJE O GRZE

SERIA WYDAWNICZA: Granna Expert
TYP GRY: ekonomiczna, strategiczna
MECHANIKA GRY: Card Drafting, Tile Placement
PROJEKTANT: Filip Miłuński
ILUSTRACJE: Grzegorz Molas
WYDAWNICTWO: Granna
ROK WYDANIA: 2016
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 10+
CZAS ROZGRYWKI: 45-60 min
CENA: ~ 75 zł
LINK DO GRY: http://bit.ly/Capital_Granna

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W NAJLEPSZEJ CENIE

Zaznaczenie I Wojny Światowej na planszy

Udanej rozgrywki!

Dwustronny kafelek pomocy

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to