W dzisiejszych czasach odkrywanie nowych światów i przygód przybiera różne formy – od książek po filmy, a nawet gry planszowe. Każda z tych form ma w sobie coś wyjątkowego, co przyciąga do siebie pasjonatów, gotowych na nowe doznania i wyzwania.

SideQuest: Nemesis to jedna z tych gier, która przenosi graczy w pełen niebezpieczeństw i tajemnic świat opuszczonych statków kosmicznych. Podczas rozgrywki wcielamy się w załogę statku, gdzie logiczne zagadki stają się kluczem do odkrywania kolejnych elementów mrocznej fabuły.

Czy gra jest warta uwagi? Czy zdoła zawładnąć wyobraźnią i umiejętnościami graczy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części recenzji! 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Pudełko choć malutkie,

 • 54 karty;
 • tabela odpowiedzi;
 • 8 kafelków odpowiedzi;
 • arkusz wskazówek;
 • plansza postaci;
 • znacznik systemu podtrzymywania życia;
 • tekturowa figurka załogi;
 • magazyn;
 • 8 żetonów zasobów;
 • 4 zestawy kafelków zasobów;
 • 6 żetonów intruzów;
 • 8 kafelków skrzydeł zasilających;
 • kafelek rdzenia;
 • 3 arkusze tworzące trójwymiarowe otoczenie.

KOMPONENTY

Elementy SideQuest: Nemesis są estetyczne, funkcjonalne i doskonale oddają klimat tej mrocznej opowieści. 54 solidne karty, tabela i kafelki odpowiedzi stanowią klucz do rozwiązywania zagadek, zachęcając do interakcji. Plansza postaci, znacznik życia oraz inne elementy fabularne nie tylko integrują graczy w historię, ale również cechuje je wysoka jakość wykonania. Dodatkowe elementy, takie jak tekturowa figurka załogi, żetony zasobów czy różnorodne kafelki, tworzą kompleksowe otoczenie, które wciąga graczy w tajemniczy świat statku kosmicznego. Solidność i różnorodność komponentów wpływają pozytywnie na doznania podczas gry, zapewniając niezapomniane doświadczenia podczas eksploracji i rozwiązywania zagadek.

NA CZYM POLEGA ROZGRYWKA?

W SideQuest: Nemesis gracze wcielają się w załogę statku kosmicznego, gdzie ich głównym celem jest rozwiązanie zagadki dotyczącej zaginionego statku i rozpracowanie tajemniczych wydarzeń, które się na nim wydarzyły. Mechanika gry opiera się na serii zagadek i łamigłówek, które gracze muszą rozwiązać, aby kontynuować fabułę i postępować dalej w grze.

Zasady rozgrywki są proste – gracze otwierają pudełko, które jest zarazem przewodnikiem po grze. Kartki, kafelki oraz dodatkowe elementy stanowią kolejne etapy rozgrywki, prowadząc graczy przez różne pomieszczenia statku i przedstawiając kolejne zadania do wykonania.

W trakcie rozgrywki gracze będą musieli rozwiązywać różnego rodzaju zagadki logiczne, zróżnicowane pod względem trudności. Od decyfrowania kodów, poprzez analizę wskazówek ukrytych na kartach, aż po rozwiązanie abstrakcyjnych wyzwań opartych na elementach znajdujących się w pudełku, gra wymaga spostrzegawczości, myślenia kreatywnego oraz czasami nawet wyobraźni.

W razie trudności, gracze mają do dyspozycji arkusz z podpowiedziami, który umożliwia łagodniejsze przejście przez poszczególne etapy gry, bez ujawniania od razu rozwiązania.

Fabuła stanowi tło dla rozwiązywania zagadek, a eksploracja statku kosmicznego oraz zarządzanie zasobami nie mają bezpośredniego wpływu na sposób rozgrywki, skupiając się głównie na rozwiązywaniu trudnych zadań.

CZAS ROZGRYWKI I LICZBA GRACZY

SideQuest: Nemesis to doskonała propozycja dla pasjonatów gier logicznych oraz miłośników escape roomów poszukujących wieczoru pełnego wyzwań. Ta gra jest idealna dla osób, które lubią rozwiązywać zróżnicowane zagadki, wykorzystując swoją spostrzegawczość i kreatywność.

Gra zaprojektowana jest zarówno dla graczy indywidualnych, którzy lubią wyzwania solo, jak i dla grupy znajomych, którzy chcą wspólnie walczyć z trudnościami. Możliwość wspólnej rozgrywki pozwala na zacieśnianie więzi i wymianę pomysłów, co dodatkowo sprawia, że wieczór z SideQuest: Nemesis staje się emocjonującym i zabawnym wyzwaniem.

Co do czasu rozgrywki, zazwyczaj trwa ona od około dwóch do trzech godzin, ale oczywiście może się różnić w zależności od tempa oraz zdolności logicznych uczestników. Dla osób szukających wciągającej, intensywnej rozrywki na wieczór, SideQuest: Nemesis jest świetnym wyborem, gwarantującym wiele emocji i wyzwań.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ zróżnicowane zagadki;
+ pomysłowy system kodowania rozwiązań;
+ przydatne arkusze z podpowiedziami.
– jednorazowość

MOJA OPINIA

Podsumowując moje doświadczenie z grą SideQuest: Nemesis, z pewnością był to wieczór pełen emocji i wyzwań. Gra przyniosła wiele radości zarówno mnie, jak i D., który z zapałem wciągnął się w rozwiązywanie zagadek. Nasza radość, po rozpracowaniu tajemnic statku kosmicznego była naprawdę ogromna! 😀

Moja główna uwaga odnosi się do samej rozgrywki. Gra stanowi przede wszystkim zbiór zagadek, które choć wciągają, nie są w stanie utrzymać długotrwałego zainteresowania. To bardziej skoncentrowany zestaw wyzwań niż kompletna gra, co może rozczarować graczy poszukujących większego zaangażowania w fabułę i interakcję między graczami.

Co więcej, trzeba przyznać, że największym mankamentem tej gry jest jej jednorazowość. Znając już odpowiedzi na łamigłówki, trudno będzie czerpać z niej taką samą radość. Mimo to, z czystym sumieniem polecam ją do jednorazowego doświadczenia.

Ogólnie rzecz biorąc, SideQuest: Nemesis to solidnie wykonany zestaw łamigłówek, który sprawia frajdę, ale niekoniecznie pozostaje w pamięci jako wyjątkowe doświadczenie. Dla miłośników escape roomów może to być dobra zabawa na wieczór, jednak jeśli oczekujesz czegoś więcej niż zestawu zagadek, być może ta gra nie spełni Twoich oczekiwań.

INFORMACJE O GRZE

SERIA: SideQuest / Nemesis
MECHANIKA GRY: cooperation, deduction, events, storytelling
TYP GRY: przygodowe, science fiction, dedukcyjne, kooperacyjne
AUTORZY: Jakub Caban, Bartosz Idzikowski
ILUSTRACJE: Magdalena Klepacz, Zbigniew Umgelter
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2023
LICZBA GRACZY: 1 – 4
WIEK GRACZY: 14+
CZAS ROZGRYWKI: 90 – 120min
CENA: ~ 50 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to