Czytanie to jedna z kluczowych umiejętności, która pozwala człowiekowi na dalszy rozwój. Dlatego, aby ten proces był dla dziecka przyjemniejszy i żeby nauka była połączona z rozrywką, warto wykorzystać do nauki gry.

W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Ci wiosenne nowości od Kapitana Nauki, które zostały stworzone z myślą o dzieciach, które naukę liter oraz czytania mają dopiero przed sobą.

Pierwsza z nich, Litera do litery, zapozna dziecko z poszczególnymi literami jakie występują w języku polskim, a dzięki Sylaba do sylaby, Twoja pociecha płynnie przejdzie do etapu nauki czytania.

ZALETY GIER:

Obie gry mają mają takie same korzyści, które w głównej mierze wspierają i rozwijają naukę czytania. Ponadto, dzięki nauce przez zabawę, dzieci nie czują, że szlifują także swoją mowę i słownictwo. Dodatkowo, manipulowanie kafelkami, które należy odwracać, podnosić i układać ma za zadanie wspieranie motoryki małej, która jest równie istotna w rozwoju dziecka.

Zarówno Litera do litery, jak i Sylaba do sylaby mają jeszcze jedną zaletę jaką jest ćwiczenie koncentracji, uwagi oraz skupienia się na konkretnej czynności. Dzięki temu, dzieci

Ponadto, na kafelkach z obrazkami, znajdują się w głównej mierze przedmioty, które dziecko na co dzień może znaleźć we własnym otoczeniu. Oczywiście, niektóre zwierzęta, przedstawione na ilustracjach raczej zobaczymy w zoo lub na gospodarstwie, ale nie zapominajmy o tym, że można je przedstawić za pomocą zabawek, które dziecko może już posiadać 🙂

Kolejnymi zaletami gier jest to, że zaznajamiają one młodych graczy z pojęciem rywalizacji. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem tego typu gry, to możesz spróbować zmienić rywalizację, na kooperację. Będziesz musiał jednak lekko zmienić zasady.

Ostatnią rzeczą, o której chciałabym wspomnieć jest to, że te gry będą z Wami przez dłuższy okres czasu. Do momentu aż Twoja pociecha zdobędzie umiejętność czytania. Dzięki obu grom, rozwinie wyobraźnię językową i do perfekcji opanuje tworzenie, układanie i czytanie wyrazów.

LITERA DO LITERY

Pierwsza z gier, Litera do litery, sprawdzi się idealnie, jeśli Twoje dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie i chęci poznawania poszczególnych liter. Gra z pewnością zapewni przyjemne wejście w świat czytania zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Cały myk polega na układaniu kafelków, w taki sposób aby tworzyły wyrazy składające się z trzech, czterech lub 5 liter. Wydawnictwo zadbało o to, aby w zestawie pojawiły się nawet te trudniejsze głoski, które występują w naszym ojczystym języku.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

A skoro już poruszyłam temat elementów wchodzących w skład Litera do litery to, w pudełku znajdziesz:

 • 180 kafelków:
  • 36 małych niebieskich kafelków z literami,
  • 12 niebieskich kafelków z obrazkami
  • 48 małych żółtych kafelków z literami,
  • 12 żółtych kafelków z obrazkami,
  • 60 małych zielonych kafelków z literami,
  • 12 zielonych kafelków z obrazkami.
 • instrukcja.

JAK GRAĆ?

Zanim zaczniesz rozgrywkę, proponowałabym zapoznanie dziecka z kafelkami i literami. W zależności od poziomu zaawansowania Twojego dziecka możesz to zrobić na trzy sposoby:

 • DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Aby zachęcić dzieci, warto po prostu wskazywać poszczególne obrazki, nazywać przedmioty lub zwierzęta, które się na nich znajdują, a następnie wspólnie odszukiwać litery występujące w danym wyrazie. Co więcej, możecie układać i odczytywać je na głos, dzięki czemu Twoja pociecha będzie się osłuchiwać.

 • DLA STARSZYCH

Jeśli dziecko opanowało już pierwszy etap i rozpoznaje litery, to wtedy może samodzielnie tworzyć wyrazy bez konieczności wspierania się obrazkami.

 • DLA ZAAWANSOWANYCH

W tej propozycji, Twoja pociecha może tworzyć już całkowicie dowolne słowa, wykorzystując do tego wszystkie możliwe kafelki. Możesz mówić konkretny wyraz, a zadaniem Twojego dziecka jest poprawne ułożenie go. Ten wariant zabawy, może być czasochłonny, ale dzięki temu Twój maluch ćwiczy i poznaje nowe słownictwo.

Jeśli chodzi o prawdziwą rozgrywkę to jej zasady są banalnie proste i opiszę Ci jeden z 4 możliwych wariantów gry.

Każdy z graczy losuje po 3 kafelki z obrazkami z jednego koloru. W ten sposób decydują o tym czy będą układać wyrazy 3-, 4- lub 5-literowe. Następnie, mniejsze kafelki z literami (w tym samym kolorze, co tło obrazków), należy rozłożyć rewersem do góry. Gdy będzie to już gotowe, najmłodszy gracz rozpoczyna poszukiwanie liter, z których składają się wylosowane przez niego wyrazy. Jeśli kafelek z literą znajduje się w jednym z wyrazów do ułożenia, należy odłożyć go pod konkretnym obrazkiem, a gracz może ponownie wylosować literę. Jego tura kończy się, gdy litera nie będzie pasowała do żadnego z obrazków. Wtedy kolejny gracz, wykonuje swoją turę. Wygrywa osoba, której jak najszybciej uda się poprawnie ułożyć nazwy wszystkich obrazków.

INFORMACJE O GRZE

SERIA WYDAWNICZA: czytanie
TYP GRY: edukacyjna
MECHANIKA GRY: tile placement
ILUSTRACJE: Magdalena Popovics
WYDAWNICTWO: Kapitan Nauka
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 +
WIEK GRACZY: 4 – 8
CZAS ROZGRYWKI: 10 – 20 min
CENA: ~ 30 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/LiteraDoLitery_KAPITANNAUKA

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ DOBREJ CENIE

SYLABA DO SYLABY

Jeśli Twoje dziecko już zna litery i rozpoczyna naukę czytania, to gra Sylaba do sylaby będzie dla niego idealna. Dzięki niej, płynnie przejdzie od układania wyrazów składających się z poszczególnych liter, do układania ich za pomocą sylab, co z pewnością ułatwi naukę czytania. Wydawnictwo celowo wypuściło dwie gry, bazujące na tych samych zasadach, aby dzieci miały możliwość szlifować wcześniej zdobyte umiejętności oraz dodatkowo trenowały prawidłowy kierunek czytania.

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Co znajdziesz w środku? Tym razem elementów jest troszkę więcej, ale bazują na dokładnie takim samym podziale na kafelki z obrazkami oraz kafelki z sylabami (zamiast liter). Wygląda to tak:

 • 192 kafelki:
  • 16 niebieskich kafelków z obrazkami,
  • 32 małe niebieskie kafelki z sylabami,
  • 16 żółtych kafelków z obrazkami,
  • 48 małych żółtych kafelków z sylabami,
  • 16 czerwonych kafelków z obrazkami,
  • 64 małe czerwone kafelki z sylabami.
 • instrukcja.

JAK GRAĆ?

W obu grach, warianty są identyczne, dlatego też dziecko nie będzie musiało się uczyć nowych zasad. Tym razem przedstawię Ci jeden z ciekawszych według mnie wariantów. Polega on na tym, że na stole wykładamy wszystkie małe kafelki z sylabami w taki sposób, aby były one widoczne. Zadaniem graczy jest jak najszybsze ułożenie słowa 2-, 3- lub 4-sylabowego albo 3 wyrazów z konkretnej kategorii. Zwycięzcą zostaje ten, komu uda się to zrobić najszybciej.

INFORMACJE O GRZE

SERIA WYDAWNICZA: czytanie
TYP GRY: edukacyjna
MECHANIKA GRY: tile placement
ILUSTRACJE: Magdalena Popovics
WYDAWNICTWO: Kapitan Nauka
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 +
WIEK GRACZY: 4 – 8
CZAS ROZGRYWKI: 10 – 20 min
CENA: ~ 30 zł
LINK DO GRY: https://bit.ly/SylabaDoSylaby

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ DOBREJ CENIE

Ale, ale! Jeśli Ci mało sposobów na przyjemną naukę czytania, to mam coś jeszcze! 😀 Są to…

UKŁADANKI

Jak możesz zauważyć zostały one podzielone w taki sam sposób jak gry, czyli na litery i sylaby. Tym razem jednak układanki są większe i dzieci układają wyrazy w oparciu o ilustracje, które swoją drogą są absolutnie przepiękne!

Jak widzisz, Kapitan Nauka przygotował wiele propozycji, dzięki którym Twoje dziecko z chęcią będzie ćwiczyło umiejętność czytania. Możecie to robić na kilka sposobów – wspólnie, dzięki czemu razem spędzicie przyjemnie czas lub pozwolić dziecku na samodzielną naukę lub ćwiczenie. Na co się zdecydujesz zależy już tylko od Ciebie! 🙂

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ „CZYTAM I UKŁADAM SŁOWA” DOBREJ CENIE

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ „CZYTAM I UKŁADAM SYLABY” DOBREJ CENIE

Mam nadzieję, że mój wpis okaże się dla Ciebie przydatny i skorzystasz z niego, jeśli przyjdzie czas na naukę czytania. Jeśli ten etap jest już za Tobą, to jestem ciekawa w jaki sposób Ty uczyłeś swoje dziecko czytać i jakie masz przemyślenia w tym temacie. Podziel się nimi w komentarzu! 🙂

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to