Nauka historii zawsze sprawiała mi wiele frajdy i przez długi okres czasu marzyłam o tym, aby zostać archeologiem. Szczególnie upodobałam sobie czasy starożytnej Grecji i Egiptu oraz średniowiecze. Półki w moim pokoju uginały się od wielu książek historycznych skupiających się właśnie w powyższych okresach.

Pamiętam, że od zawsze marzyłam o podróżowaniu w czasie i trochę łudzę się, że kiedyś w przyszłości będzie to możliwe. Jednakże na chwilę obecną musi wystarczyć mi czytanie o takich eskapadach.

Jakiś czas temu otrzymałam do zapoznania się dwie książki z serii Ratownicy czasu, które dedykowane są nastolatkom. Opowiadają one właśnie o podróżach w czasie i uważam, że są naprawdę świetne, dlatego też, w dzisiejszym wpisie, chciałam Wam o nich trochę opowiedzieć 🙂

KIM JEST AUTORKA?

Autorką książek jest Justyna Drzewicka, która kilka lat wcześniej napisała cykl również młodzieżowy cykl utrzymany w klimacie fantasy pt. Niepowszedni. Jej książki zostały nominowane do Książki Roku 2016 oraz uzyskały tytuł Najlepszej Książki Roku. Ponadto, Ratownicy czasu, zostali wyróżnieni w 18. edycji konkursu Świat Przyjazny Dziecku.

BOHATEROWIE

W obu książkach występuje troje głównych bohaterów. Jest nimi dwójka trzynastolatków Sara Dolecka i Daniel Sobol. Znają się i przyjaźnią już od dłuższego czasu. Jednakże, pewnego dnia, z tunelu, który nagle pojawia się na jednej ze ścian szkolnej stołówki wychodzi gruby kot brytyjski, który okazuje się być animaloidem – przybyszem z przyszłości.

Jako, że kot zna przyszłość, postanawia się nią chociaż odrobinę podzielić z nastolatkami. W ten sposób przyjaciele dowiadują się, że czeka ich zaskakująca, ale świetlana przyszłość. Żeby jednak mogła się ona ziścić, Sara i Daniel muszą udać się w podróż do przeszłości.

DLA KOGO SĄ TE KSIĄŻKI?

Ratownicy czasu to seria książek dedykowanych nastolatkom. Z pewnością spodoba się uczniom, ponieważ autorka zadbała o to, aby na stronach powieści przemycić jak najwięcej wiedzy nie tylko historycznej. Nie będę ukrywać, że mnie samą wciągnęła lektura i już nie mogę doczekać się kolejnej części.

ZALETY KSIĄŻEK

Przede wszystkim, książki przemycają wiedzę historyczną, architektoniczną, i geograficzną. Ponadto, autorce udało się wpleść w treść również niektóre pojęcia medyczne (głównie nazwy chorób) oraz trochę sztuki i literatury.

Ponadto, widać, że autorka się przyłożyła do podczas tworzenia książek, ponieważ młodzi czytelnicy na stronach Ratowników czasu znajdą ogromne ilości przypisów zawierających proste wyjaśnienia pojęć związanych z daną epoką. Co więcej, na końcu obu książek znajduje się bibliografia, z której autorka korzystała przy tworzeniu i jeśli ktoś chciałby jeszcze zgłębić tematykę starożytnego Egiptu czy piętnastowiecznej Bolonii, to może tam zaglądnąć.

Książki czyta się lekko i bardzo szybko. Przygody przyjaciół są wciągające przez co ciężko oderwać się od lektury. Autorce udało się połączyć zabawne elementy humorystyczne z ogromną dawką wiedzy. Co więcej, problemy nastolatków z XXI wieku wcale nie są oderwane od rzeczywistości, dzięki czemu młodzi czytelnicy mogą się z nimi utożsamić i je zrozumieć.

Ratownicy czasu

Ratownicy czasu, to pierwszy tom rozpoczynający niesamowite przygody dwójki, a w zasadzie trójki przyjaciół. Wszystko zaczyna się od tego, że pewnego dnia Sara kłóci się z jedną z dziewczyn ze szkoły, a Daniel naraża się nauczycielowi historii przez co oboje lądują na dywaniku u dyrektora.

Na ich szczęście, dyrektor jest wyrozumiały i próbuje pomóc swoim uczniom. Prosi aby poczekali w stołówce, a on w tym czasie porozmawia z historykiem. Pod jego nieobecność, zaczynają się dziać trudne do wytłumaczenia rzeczy, ponieważ nagle w ścianie pojawia się wielki otwór, z którego wychodzi… kot. Jest to dość niezwykły gość, ponieważ przybywa z przyszłości i proponuje zdumionym nastolatkom wycieczkę do przeszłości.

Wybór pada na piętnastowieczną Bolonię, gdzie w tym samym czasie przebywa osoba, której późniejsze odkrycia obalą dotychczas znane prawdy i dosłownie wstrząsną średniowieczną epoką. Młodzi mają niesamowitą okazję poznać normalne i ludzkie oblicze tak ważnej dla całego świata persony, dzięki czemu przestaje on być dla nich kolejną historyczną postacią.

Podczas swojego pobytu we Włoszech, Daniel i Sara muszą poradzić sobie z atakiem Mojr, które próbują wpłynąć na przeszłość, co może przynieść fatalne skutki w przyszłości. Pomimo tego, nastolatkowie poznają zwyczaje miejscowych oraz mogą doświadczyć życia bez technologicznych zabawek, a to wszystko w otoczeniu niesamowitej architektury, która niestety nie przetrwała w całości do XXI wieku.

Wycieczka do Bolonii, sprawia, że nawiązują nowe przyjaźnie i chcą pomóc Gulii, która zapada na śmiertelną chorobę. Młodzi w akcie desperackiej próby ratowania jej życia, postanawiają użyć nowoczesnych metod, których skutków nie są w stanie przewidzieć.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Justyna Drzewicka 
ILUSTRACJE: Jędrzej Łaniecki
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 360
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA: ~ 21 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Ratownicy czasu – nad wodami Nilu

Tym razem przyjaciele ponownie muszą wrócić do XV w. Bolonii aby Gulia mogła wrócić do swoich czasów. Niestety okazuje się to niemożliwe, ponieważ niemal wszystkie tunele czasowe są zablokowane. Mutek znajduje jedną jedyną drogę, która prowadzi przez starożytny Egipt z czasów Kleopatry.

Dopiero stamtąd będą mogli udać się ponownie do czasów Gulii. Jednakże nie jest to takie proste, ponieważ już w trakcie podróży spotykają ich ogromne problemy. Tunel, którym podążają przyjaciele ulega zawaleniu się, w skutek czego trafiają oni owszem do starożytnego Egiptu, ale o 26 wieków za wcześnie!

Okazuje się, że twórcy Tireksa, nie przewidzieli podróży do tego okresu więc archeoturyści nie mogą liczyć na bezpieczny azyl, a co gorsza Mutek przez długi czas nie może się ocknąć, a Gulia powoli zaczyna się wybudzać ze snu, w który została wprowadzona na czas podróży. Sara i Daniel muszą wytłumaczyć Włoszce zawiłą historię i wyznać prawdę, którą do tej pory przed nią ukrywali.

Sara i Daniel podejmują decyzję o wyjściu z grobowca, w którym wylądowali po zawaleniu się tunelu. Jak się okazuje nie była to do końca dobra przygoda, ponieważ starożytni Egipcjanie biorą Sarę za zagubioną w burzy piaskowej Qafraiat, przyszłą żonę jednego z tamtejszych namiestników. Jak sam widzisz, przed przyjaciółmi stoi nie lada wyzwanie. Muszą pomóc Mutkowi, uniknąć ślubu i wymyślić w jaki sposób wrócą do swoich czasów.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Justyna Drzewicka 
ILUSTRACJE: Jędrzej Łaniecki
WYDAWNICTWO: Jaguar
LICZBA STRON: 352
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: powieść
JĘZYK: polski
WIEK:  10+
CENA: ~ 21 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Przyjemnej lektury!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to