Nie wiem jak Ty, ale ja za dzieciaka uwielbiałam grać w tetrisa! Z resztą, do tej pory co jakiś czas chętnie sobie odpalę tą grę i zagram partyjkę lub dwie. Jednakże, ostatnio rebel wydał Projekt L, który jest swego rodzaju wariacją na temat tej kultowej gry! 😀

Ta rebelowa nowość była przeze mnie jedną z najbardziej wyczekiwanych gier logcznych tego roku, ponieważ bardzo ciekawiła mnie mechanika tej gry i zależało mi na tym, żebym mieć ją w swojej kolekcji. Muszę przyznać, że Projekt L jest dość minimalistyczną, a jednocześnie bardzo elegancką grą, w którą gra się naprawdę fajnie!

Zaraz opowiem Ci więcej o tym tytule 🙂

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Projekt L, to gra, która ma bardzo minimalistyczne i jednocześnie eleganckie pudełko w kolorze czerni. Muszę przyznać, że robi to wrażenie. Jeśli chodzi o wielkość gry, to szczecze mówiąc, myślałam, że będzie większa, ale to pudełko jest odpowiednie i wszystkie komponenty dzięki temu, trzymają się na swoim miejscu.

A skoro już o elementach mowa, to w środku znajdziesz:

 • 90 platiskowych tetrisowych kształtów,
 • 32 białe układanki,
 • 20 czarnych układanek,
 • 4 karty pomocy gracza,
 • instrukcję.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Projekt L polega na wypełnianiu układanek kolorowymi elementami, w taki sposób, aby jak najszybciej odtworzyć wzór, zdobyć jak największą liczbę punktów, a ty samym wygrać grę.

PRZYGOTOWANIE

Aby móc cieszyć się rozgrwyką, musisz poświęcić dosłownie kilka minut na przygotowanie gry. Zacznij od stworzenia stosu z białych układanek, a następnie to samo zrób z czarnymi układankami. Niezależnie od liczby graczy, zawsze podczas rozgrwyki wykorzystujesz wszystkie białe układanki. Natomiast liczba czarnych jest zmienna. Dla przykładu, grając w dwie osoby, potrzebujesz 12 układanek.

Następnie, oba stosy (czarne i białe układanki) ułóż rewersami na środku stołu, tak aby każdy gracz miał do nich łatwy dostęp. W kolejnym kroku, odkryj po 4 karty z każdego stosu i ułóż je w dwóch rzędach. Zostało Ci jeszcze przygotowanie elementów układanek w dogdnym dla wszystkich miejscu. Gdy to zrobisz, każdy z graczy, otrzymuje na początek po jednym elemencie z poziomu pierwszego i drugiego, czyli mały żółty kwadrat i zielony prostokąt. Przy pierwszej rozgrywce, warto jeszcze rozdać każdemu graczowi kartę pomocy, przy kolejnych,gdy lepiej poznasz zasady, nie musisz już tego robić 🙂

ZASADY

Szczerze mówiąc, zasady gry są naprawdę banalne i łatwo je zapamiętać. Każdy z graczy, może wykonać 3 z 5 akcji na turę, a mianowicie:

 • WZIĄĆ 1 UKŁADANKĘ (czarną lub białą i umieścić ją przed sobą)
 • WZIĄĆ 1 ELEMENT POZIOMU (z zapasów),
 • ULEPSZYĆ 1 ELEMENT (gracz bierze jeden ze swoich elementów i wymienia go na inny z poziomu wyżej),
 • UMIEŚCIĆ 1 ELEMENT NA UKŁADANCE (element można dowolnie obracać tak, aby pasował do układanki),
 • WYKONAĆ AKCJĘ MISTRZOWSKĄ (jest to umieszczenie po 1 elemencie na każdej układance przed sobą).

UKOŃCZENIE UKŁADANKI

Każdy z graczy może mieć przed sobą maksymalnie 4 układanki. Można ją uznać za zakończoną, gdy wszystkie zagłębienia zostały zapełnione elementami. Tylko wtedy gracz otrzymuje benefity w postaci:

 • ponownego umieszczenia w swojej rezerwie wszystkich elemnetów użytych do zapełnienia układanki,
 • otrzymania elementu oznaczonego na karcie układanki w prawym górnym rogu,
 • otrzymania punktów za zrealizowaną układankę, o ile takie oznaczenie pojawia się w lewym górnym rogu.

Po pobraniu elementów z zapasów, należy odwrócić kartę rewersem do góry i odłożyć ją na bok.

ZAKOŃCZENIE

Gra kończy się w momencie gdy skończy się stos czarnych układanek. W rzędzie powinny nadal znajdować się 4 układanki. Gracze kończą wtedy bieżącą kolejkę, tak aby każdy miał na koncie tyle samo rozegranych tur i na koniec należy rozegrać jeszcze jedną ostatnią rundę.

Zanim nastąpi podliczenie punktów, uczestnicy mogą wykończyć swoje układanki pozostałymi elementami, jakie mają w swoich zapasach, jednakże za każdy dołożony element muszą odebrać sobie 1 punkt. Dokończone układanki, należy umieścić wraz z innymi, ale tym razem gracze nie pobierają elementów z ogólnych zapasów.

Zwycięzcą zostaje osoba, której udało się zgromadzić największą liczbę punktów.

CZAS ROZGRYWKI

Grając głównie we dwie osoby, czas jaki poświęcaliśmy na rozgrwykę to jakieś 20 minut. Czasem, było to niecałe 30 minut. Jednakże grając w pełnym składzie, rzeczywiście rozgrywka potrafiła trwać nawet do 45 minut.

DLA KOGO JEST TA GRA?

Projekt L z pewnością przypadnie do gustu fanom kultowego tetrisa, no bo umówmy się – to od razu pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy, gdy patrzy się na te kolorowe elementy układanek. Ponadto, gra sprawdzi się wśród osób lubiących gry logiczne, w które można pograć w większy gronie. Jeśli chodzi o liczbę uczestników, to w Projekt L może zagrać maksymalnie 4 osoby powyżej 8 roku życia.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYNIEKONIECZNIE WADY
+ banalne zasady,
+ niski próg wejścia,
+ wszystkie elementy gry są wysokiej jakości,
+ grube i tekturowe karty,
+ szybki czas rozgrywki,
+ przewidziany wariant solo.
– na kartach, instrukcji i pudełku zostają ślady palców

MOJA OPINIA

Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że ta gra zrobi na nas aż takie wrażenie, a tym samym, tak nam się spodoba. Motyw wypełniania układanek i kombinowania jak zrobić to najlepiej, bardzo przypadł nam do gustu. Co więcej, jestem zaskoczona jakością wykonania i dbałością o szczgóły. Kolorowe elementy aż zachęcają do gry 😀

Z resztą, Projekt L świetnie sprawdza się zarówno w małym gronie, jak i podczas spotkań z przyjaciółmi czy znajomymi. Dzięki temu, że gra ma banlane zasady i niski próg wejścia, śmiało można zaproponować ją planszówkowym nowicjuszom i świeżakom 🙂

INFORMACJE O GRZE

MECHANIKA GRY: action points, card drafting, pattern building, tile placement
TYP GRY: logiczne, układanki, abstrakcyjne
PROJEKTANCI: Michal Mikeš, Jan Soukal, Adam Spanel
ILUSTRACJE: Jaroslav Jurica, Pavel Richter
WYDAWNICTWO: rebel
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 8+
CZAS ROZGRYWKI: 15-30 min
CENA: ~ 80 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to