Nie wiem jak Ty, ale w dzieciństwie uwielbiałam grać na konsoli. Pamiętam nawet w jakich okolicznościach ją dostałam od Rodziców. Był to prezent od Mikołaja, który znalazłam pod drzwiami wejściowymi. Do tej pory nie wiem jak moi Rodzice go tam podłożyli, ponieważ Mama była zajęta pieczeniem, a Tata oglądał skoki narciarskie. Nagle ni z tego, ni z owego, ktoś zadzwonił do drzwi, a ja poszłam otworzyć. Nawet sobie nie wyobrażasz jakie było moje zaskoczenie gdy zobaczyłam ogromną paczkę, a po jej otworzeniu ujrzałam wybłaganą konsole.

Nie jestem w stanie Ci powiedzieć ile godzin spędziłam z bratem na graniu, ale wierz mi, że sporo 😀 Nowa gra, Strażnicy kosmosu, od wydawnictwa Nasza Księgarnia to ukłon w stronę właśnie tamtych czasów 😀

ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA

Szczerze uwielbiam to, że wydawnictwo Nasza Księgarnia swoje gry, zawsze wypuszcza w takim samym formacie. Dzięki temu łatwiej jest mi je wszystkie umieścić na półce obok siebie żeby godnie się prezentowały 😀 Strażnicy kosmosu mają identyczne wymiary jak Boarding, Ślimaki to mięczaki czy ich kolejna nowość Potęga słowa.

Opakowanie tej gry wzbudzi sentyment wśród starszych graczy, którzy przypomną sobie swoje dzieciństwo, które spędzili na strzelankach w grach video. W środku, znajdziesz sporą ilość komponentów, która prezentuje się następująco:

 • 65 żetonów najeźdźców:
  • 11 w kolorze morskim (1 pkt),
  • 11 w kolorze pomarańczowym (2 pkt),
  • 11 w kolorze zielonym (3 pkt),
  • 11 w kolorze różowym (4 pkt,
  • 12 w kolorze białym (5 pkt).
 • 10 żetonów statków dowodzenia (po dwa na jeden);
 • 8 drewnianych pionków:
  • 2 niebieskie,
  • 2 żółte,
  • 2 białe,
  • 2 czerwone.
 • 1 okrągły drewniany pionek;
 • 13 naklejek:
  • 12 myśliwców (po 3 w danym kolorze),
  • 1 mina.
 • 4 znaczniki rakiet;
 • 4 znaczniki doładowania;
 • plansza.

CEL, PRZYGOTOWANIE I ZASADY GRY

Cel gry jest banalnie prosty. Polega on na tym aby gracze podczas rozgrywki pokonali jak najwięcej kosmitów i zestrzelili tyle wrogich statków, ile dadzą radę, a to wszystko w celu uratowania planety przed inwazją obcych najeźdźców.

PRZYGOTOWANIE

Zanim będziesz mógł się cieszyć rozgrywką musisz poświęcić kilka minut na to, aby przygotować wszystkie elementy potrzebne do gry. Zacznij od rozłożenia planszy w miejscu, które będzie łatwo dostępne dla wszystkich graczy. Następnie wymieszaj żetony najeźdźców i ułóż je w kilku w kilku stosach. Kolejnym krokiem jest wyłożenie ich na planszy (kosmitom do góry) w 4 rzędach powyżej grafiki przedstawiającej księżyc.

Najmłodszy gracz bierze jeden myśliwiec w dowolnym kolorze oznaczony cyfrą 1 i umieszcza go na wybranym przez siebie miejscu w najniższym rzędzie. Następnie, tą samą czynność wykonują pozostali gracze. Ostatnia osoba, dodatkowo musi umieścić minę na jednym z czterech pól, oznaczonych jej symbolem. Pozostało jeszcze umieszczenie znaczników rakiet w kolorach graczy i umieszczenie ich obok planszy. Pozostałe elementy należy odłożyć do pudełka.

ZASADY GRY

Ponownie jak przy umieszczaniu myśliwców na planszy, również i w tym przypadku, grę rozpoczyna ta sama, czyli najmłodsza osoba. Każdy z graczy, w swojej turze ma do wykonania 3 ruchy. Trzeba pamiętać o tym, aby ich kolejność przez cały czas była taka sama. Są to:

PRZESUNIĘCIE MYŚLIWCA

Każdy gracz może przesunąć swój myśliwiec o dowolną liczbę pól, jednakże musi pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najważniejsze jest to, że pionek może poruszać się tylko po pustych polach i nie może przelecieć nad myśliwcem innego gracza. W sytuacji, gdy gracz nie chce lub nie może przesunąć swojego myśliwca, to ten pozostaje na swoim polu, aż do następnej rundy. Jednakże, jeśli gracz może lub chce (o ile któryś z ruchów jest dostępny) poruszyć myśliwcem to może to go przesunąć:

 • do góry;
 • w dół;
 • po przekątnej do góry,
 • po przekątnej w dół,
 • w lewo,
 • w prawo.

ODDANIE STRZAŁU

Ten krok jest obligatoryjny dla każdego gracza. Strzał zostaje oddany w obiekt, który znajduje się centralnie przed jego myśliwcem. Może on trafić w:

 • kosmitę – gracz ściąga go wtedy z planszy i kładzie przed sobą,
 • minę – nie dzieje się wtedy nic, ponieważ wybucha ona tylko w momencie zetknięcia się z kosmitami,
 • nieuszkodzony statek dowodzenia – gracz ściąga z planszy część statku, w który trafił i odkłada ją do pudełka. Druga połowa, nadal bierze udział w inwazji.
 • uszkodzony statek dowodzenia – jeśli gracz trafi w pozostałą połowę statku, to bierze on tą część i odkłada przed sobą razem z innymi zestrzelonymi najeźdźcami.
 • myśliwca innego gracza – trafiony pionek pozostaje na swoim miejscu, ale gracz, który go trafił bierze od tego gracza żeton z kosmitom o najniższej wartości.

W sytuacji, gdy z planszy zostanie usunięty ostatni żeton kosmity w danej kolumnie, należy przesunąć pozostałe żetony o jedno pole w dół oraz umieścić na planszy kolejne żetony najeźdźców nad tymi, które są już na planszy.

PRZESUNIĘCIE MINY

Jest to ostatni ruch do wykonania, który może, ale nie musi być wykonany. Na koniec swojej tury, każdy gracz decyduje czy zmieni pozycję miny, czy pozostawi ją na swoim miejscu. Jeśli zdecyduje się ją przesunąć to może to zrobić tylko i wyłącznie o jedno pole w prawo. W sytuacji, gdy wyjdzie ona poza planszę, gracz ponownie umieszcza ją na dowolnym polu z symbolem miny.

Mina nie może zostać przesunięta na pole, na którym znajduje się inny myśliwiec. Jednakże, jeśli gracz umieści minę na polu z kosmitom lub statkiem dowodzenia, to mina wybucha. Żaden z graczy nie otrzymuje punktów, a zniszczonego najeźdźcę wraz z miną należy odłożyć do pudełka.

CZAS ROZGRYWKI

Czas jaki trzeba poświęcić na rozgrywkę, to jakieś 20 minut. Jeśli planujesz grać w dwie osoby, to analogicznie czas się skróci. Nam gra zajęła jakieś 10 minut wliczając już w to przygotowanie planszy.

WIEK I ILOŚĆ GRACZY

Strażnicy kosmosu to gra przewidziana dla dzieci powyżej 7. roku życia i może w nią grać minimum dwoje graczy, a maksymalnie czworo. Już nawet 6-letni chrześniak Dawida się zainteresował grą i bardzo spodobały mu się grafiki najeźdźców 😀

DLA KOGO JEST TA GRA?

Fani kosmicznych strzelanek prosto z gier video mogą czerpać największą radochę z rozgrywki w Strażników kosmosu. Graficznie, dla wielu trzydziestolatków jest to powrót do dzieciństwa i gra z pewnością im się pod tym względem spodoba. Dzieci równie chętnie wyciągną po nią ręce, ponieważ kosmiczny oldschoolowy klimat może okazać się dla nich czymś zupełnie nowym.

PLUSY I MINUSY

ZALETY GRYWADY GRY
+ Oldschoolowy klimat jest jedną z największym zalet tej gry.
+ Gra posiada bardzo niski próg wejścia i z pewnością będzie cieszyła się popularnością wśród dzieci, wchodzących w świat w planszówek.
+ Jest to lekka gra, która nie wymaga od graczy dużego skupienia.
+ Strażnicy kosmosu posiadają wariant zaawansowany, aby dodatkowo urozmaicić rozgrywkę.
– Manipulowanie kosmitami w trakcie rozgrywki, może być dość uciążliwe, zwłaszcza, że kafelki często zmieniają swoje miejsce położenia podczas przesunięć.

MOJA OPINIA

Strażnicy kosmosu to fajna gra, która swoim klimatem przenosi nas kilka dekad w przeszłości. Jednakże jeśli chodzi o mechanikę to nie jest ona jakoś bardzo skomplikowana. Powiedziałabym nawet, że jest banalna i jednocześnie bardzo statyczna. Jeśli któremuś z graczy uda się zająć dobre miejsce i upolować jak najwięcej „piątek”, to wiadomo, że zwycięstwo ma już w kieszeni. Negatywna interakcja jest znowu bardzo lekka i polega na tym, że zabierze się tylko 1 punkt swojemu przeciwnikowi, przez co lepiej upolować innych kosmitów niż strzelać w innego myśliwca.

Nie twierdzę, że jest to zła gra, ale aby rozgrywka stała się bardziej pasjonująca można by lekko zmodyfikować zasady aby grało się lepiej i przyjemniej. W wolnej chwili dopiszę Ci moje pomysły na urozmaicenie gry.

INFORMACJE O GRZE

TYTUŁ ORYGINAŁU: Space Defenders
MECHANIKA GRY: simulation
TYP GRY: familijne, dla dzieci, kosmiczne, oldschoolowe
PROJEKTANT: Néstor Romeral Andrés
ILUSTRACJE: Przemysław Fornal
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA GRACZY: 2 – 4
WIEK GRACZY: 7+
CZAS ROZGRYWKI: 20 min
CENA: ~ 40 zł
LINK DO GRY: https://nk.com.pl/straznicy-kosmosu/2809/gra.html

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ GRĘ W DOBREJ CENIE

Miłej rozgrywki!

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to