Być może wcześniej już spotkałeś się z tą książką Joanny Rudniańskiej, jednakże w pierwszym wydaniu nosiła inny tytuł XY. Teraz, został on zmieniony na Hania i Hania. Dla mnie lektura tej książki, to było pierwsze spotkanie z tą króciutką powieścią.

Jej akcja toczy się w w czasach międzywojennych oraz w trakcie II Wojny Światowej. Opowiada historię dwóch bliźniaczek, które zostały rozdzielone i trafiły do kompletnie dwóch innych rodzin – polskiej i żydowskiej. Obie dziewczynki były kochane przez swoich bliskich i co jakiś czas widziały się nawzajem w różnych warszawskich miejscach, jednakże kompletnie o sobie nie wiedziały.

Wybuch wojny, burzy spokój wszystkich Polaków, ale żydowska rodzina jest w ogromnym niebezpieczeństwie. Niemcy przenoszą ich do getta, jednakże Hania w jakiś sposób się z niego wydostaje. Pomaga jej staruszka z ametystowymi oczami, która związana jest z obiema bliźniaczkami praktycznie od samego początku.

Czy dziewczynki się spotkają? Czy uda im się bezpiecznie przetrwać wojnę? Kim jest ta staruszka? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tej krótkiej, ale niezwykłej książce.

Hania i Hania to rewelacyjna książka, która została napisana z ogromnym wyczuciem. Jest niedosłowna i taktowana. Śmiało mogę powiedzieć, że to lekko baśniowa opowieść zawierająca elementy (postać staruszki), które niezwykle dobrze tu grają, dzięki czemu dziecko bez problemu zrozumie przekaz jaki z niej płynie. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób autorce udało się przedstawić te okropne i trudne czasy. W odpowiednich momentach jest przemilczana, daje chwilę na refleksję. Skusiłabym się nawet na określenie jej jako taktowana.

Autorka w bardzo prosty, a zarazem wymowny sposób przedstawiła różnice pomiędzy dzieckiem wychowującym się w polskim, a żydowskim domu. W czasach wojny, samo bycie „Żydem” było już wyrokiem śmierci. Ta niesaprawiedliwość jest tu bardzo widoczna. Na uwagę zasługują również wspaniałe i klimatyczne ilustracje, które podkreślają tamte czasy. Hania i Hania na pewno Cię wzruszy!

ZALETY KSIĄŻKI

  • wzruszająca historia dwóch bliźniaczek rozdzielonych tuż po porodzie;
  • ukazanie niesprawiedliwości w czasach IIWŚ;
  • „zmusza” do przemyśleń.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKA: Joanna Rudniańska
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 52
ROK WYDANIA: 2022
KATEGORIA:
JĘZYK: polski
WIEK: 5+
CENA: ~ 24 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Książkę dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

Miłej lektury!

Wpis powstał przy współpracy barterowej z:

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to