Miłosz obecnie jest na etapie fascynacji wszelkiego rodzaju pojazdami więc w ruch idą wszystkie książki, gdzie można je znaleźć. Największą popularnością cieszą się koparki i ciężarówki, które musi samodzielnie wyszukać w kolorowych picturebookach.

Całkiem niedawno swoją premierę miała trzecia już OGROMNA wyszukiwanka od wydawnictwa Sam, poświęcona właśnie tematyce budowy. Od momentu gdy do mnie dotarła jest codziennie czytana 🙂

Już na wstępie mogę śmiało powiedzieć Ci, że to co, najbardziej mi się w niej podoba, oczywiście poza wygodnym do wyszukiwania formatem, to realistyczne ilustracje, dzięki którym, łatwo jest Miłoszowi rozpoznać konkretne pojazdy.

Ale, po kolei! 🙂 Wszystko dokładnie opisuję poniżej 🙂

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele to książka, która poświęcona jest wszelkiego rodzaju maszynom, pojazdom czy pracownikom ściśle związanych z tematyką budowlaną. Ta ogromna książka przedsatawie czytelnikom jak przebiagają procesy budowlane, jake maszyny są do tego wykorzystywane, kto pracuje na budowie i z jakich narzędzi korzysta.

Czytelnicy mają okazję śledzić postępy budowania różnego rodzaju domów (od ceglanych i murowanych, po te prefabrykowane), wieżowców, mostów i dróg oraz tuneli.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Tak jak wspomniałam wcześniej, bohaterami tej książki są wszelkie rodzaju maszyny, pojazdy i narzędzia, które wykorzystuje się na codzień na budowie. Autor zadbał o to aby zapoznać dzieci z ogromnymi pojazdami używanymi przez fachowców, takimi jak rozścielacz asfaltu, wozidło sztywnoramowe czy żuraw gąsienicowy. Oprócz tego, autor dołożył wszelkich starań, aby zaspokoić ciekawość czytelników jeśli chodzi o mniejsze budowlane narzędzia i maszyny, takie jak przecinarka stolikowa, blichówka, wyrzynarka czy szczypce hydrauliczne. Co więcej, w książce znalazło się również miejsce, aby przedstawić czytelnikom pracowników budowlanych, którzy przyczyniają się do powstawania nowych budynków i budowli.

TREŚĆ I BUDOWA KSIĄŻKI

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele rozpoczyna się od ukazania placu budowy, na którym powstaje wiele nowych domów. W prawym górnym rogu znajduje się krótki tekst wprowadzający czytelnika do tego świata oraz nakreślający kontekst sytuacji. Reszta ogromnej rozkładówki to ilustracja, na której można śledzić różne etapy budowy, a co za tym idzie obserwować wiele osób i maszyn podczas pracy. Kolejna rozkładówka poświęcona jest przedstawieniu narzędzi i maszyn wykorzystywanych na budowach. Znajdują się one na białym tle, dzięki czemu są lepiej widoczne. Każdy przedmiot jest podpisany, dzięki czemu, dzieci od początku mogą poznawać słownictwo związane z branżą budowlaną.

W książce znajdziesz łącznie 4 ilustrowane rozkładówki oraz 3 rozkładówki przedstawiające konkretne maszyny, pojazdy czy zawody związane z budownictwem. Są one umieszczone w książce naprzemiennie.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Ta ogromna księga, dedykowana jest dzieciom już powyżej 2 roku życia, jednakże z własnego przykładu mogę Ci powiedzieć, że przyciągnie już młodsze dzieci. Mój roczny Miłosz bardzo lubi oglądać barwne ilustracje i wskazywać ogromne pojazdy. Jednakże wiem, że to jeszcze nie czas na zaznajomienie go trudnym budowlanym słownictwem 😀 Aczkolwiek wskazując konkretne rzeczy, staram się używać poprawnych nazw.

ZALETY KSIĄŻKI

To, co mnie najbardziej urzekło w tej książce jest to, że przedstawia ona realistyczne sytuacje, które mają miejsce w rzeczywistości i ukazują jak wyglądają różne etapy budowy w wielu miejscach. Dzięki temu, dziecko już od najmłodszych lat może być zaznajamiane z tym, jak wygląda budowa i co się dzieje w takim miejscu.

Kolejną rzeczą jest to, że książka oprócz samych ilustracji, zawiera również tematyczny słowniczek obrazkowy, co z pewnością zaspokaja dziecięcą ciekawość i ratuje rodziców od długiego poszukiwania odpowiedzi na pytanie „A co to?” 😀 Poza tym, spokojnie można wykorzystać przedmioty czy pojazdy, które się znajdują na białych stronach do wyszukiwania ich na ogromnych ilustracjach.

Ostatnią rzeczą, na którą chciałabym zwrócić uwagę jest to, że autor zdecydował się przedstawić wiele różnych rzeczy w trakcie budowy, a nie tylko jeden konkretny budynek. Poprzez taki zabieg, czytelnik może obserwować proces budowania domów, wieżowca, tunelu, rozbiórki kamienicy czy stawiania mostów. W jednej książce aż tyle się dzieje! 🙂

REASUMUJĄC

Wielka księga placu budowy. Domy, mosty i tunele to fantastyczna książka nie tylko dla małych fanów maszyn budowlanych, ale dla wszystkich dzieci ciekawych otaczającego nas świata. Ten ogromny picturebook potrafi zainteresować już roczne bobasy. Dzięki czytaniu Wielkiej księgi placu budowy. Domy, mosty i tunele dzieci nie tylko dowiedzą się jak wygląda praca na różnych budowach, kto tam pracuje i jakich narzędzi czy maszyn używa, ale również wzbogacą swoje słownictwo i wciągną na wiele godzin!

U Miłka jest to zdecydowany hit! 🙂

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTOR: Christina Braun
ILUSTRACJE: Sebastian Coenen
WYDAWNICTWO: Sam
LICZBA STRON: 16
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: obrazkowe
WIEK: 2+
CENA: ~ 40 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/WielkaKsiegaPlacuBudowy

Miłej lektury! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to