Mam dziś dla Ciebie GENIALNĄ książkę. Serio. Już dawno się tak nie śmiałam podczas lektury. W sumie przeczytałam ją naprawdę ekspresowo, a obawiałam się, że trochę mi z nią zejdzie.

Mówię tutaj o książce, która rozpoczyna niesamowicie humorystyczną i trochę absurdalną serię o przygodach uczniów z polskiej szkoły. Młodych nastolatków, którzy wchodzą dopiero w okres dojrzewania i jednocześnie chcą jeszcze trochę pozostać dziećmi.

Autorką Leo! To znowu Ty? Niecny plan jest Aleksandry Tyl, która dotychczas znana była z powieści obyczajowych dedykowanych znacznie starszym czytelnikom, czyli dorosłym. Tym razem, odbiorcami książki, którą napisała są dzieci w wieku od 9 do 12 lat i… w zasadzie każdy dorosły 😀

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA?

Leo! Znowu Ty? Niecny plan to książka o uczniach i ich szalonych pomysłach. Chłopcy i dziewczyny z klasy Leona nie trzymają się razem. Co tu dużo mówić, chłopaki uważają, że dziewczyny są dziwne i zachowują się… dziewczyńsko, czyli porozumiewają się jakimś dziwnym szyfrem i co chwile przewracają oczami gdy widzą świetnie bawiących się chłopców. Ich koleżnki z kolei uważają, że chłopcy są dziecinni i tylko wygłupy im w głowach. No cóż, obie strony po części mają racją 😀

Jednakże pewnego dnia, dziewczyny z szóstej i czwartej klasy postanawiają założyć gang, który ma na celu wzajemną „naukę”. Chłopców oczywiście w to nie wtajemniczają, przez co oni bardzo chcą się dowiedzieć co te dziewczyny znowu wymyśliły. Leon, odkrywa prawdę całkowicie przypadkiem i musi z przyjaciółmi wymyślić sposób, aby ich koleżanki dokładnie wtajemniczyły również ich.

Gdy już im się to udaje, to chłopcy robią coś niesamowicie głupiego. Nie potrafią pohamować swoich chęci posiadania najlepszych ocen i nauczyciele domyślają się, że coś może być rzeczy, skoro nagle wszyscy mają zdecydowanie lepsze oceny. Dziewczyny po tym zajściu, ponownie nie odzywają się do chłopców, a ci muszą wymyślić nowy sposób, aby poświęcić mniej czasu na naukę, a jednocześnie mieć dobre oceny i więcej czasu na gry. Nie będzie to jednak takie proste zadanie i Leo wraz z kolegami muszą pogłówkować aby coś wymyślić, a później zrealizować swój niecny plan…

BOHATEROWIE KSIĄŻKI

Głównym bohaterem książki jest tytułowy Leo, który ma 11 lat. Niby jest zwyczajnym uczniem, jednakże nie do końca. W jego głowie mieści się cała masa nadzwyczajnych i szalonych pomysłów, które wraz ze swoimi kolegami z klasy pragnie realizować.

Leo ma młodszą siostrę Laurę, która chodzi do czwartej klasy i również zachowuje się dziewczyńsko. Dokładnie tak jak jego koleżanki z klasy przez co nie pałają do siebie zbytnią sympatią, chociaż ich rodzice myślą, że całkiem dobrze się ze sobą dogadują.

Oprócz rodziny szóstoklasisty, w książce występuje cała masa bohaterów takich jak poszczególni nauczyciele, uczennice i uczniowie, a nawet dyrektor i Pani Gienia.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA

Książka dedykowana jest czytelnikom w wieku od 9 do 12 lat. Z racji tego, że jej akcja toczy się w szkole, z pewnością przypadnie do gustu także uczniom, którzy zrozumieją bolączki Leo i jego przyjaciół. Co więcej, ze szczerego serducha mogę polecić lekturę tej książki również rodzicom czy nauczycielom, ponieważ jest ona tak realistyczna i zabawna, że ciężko utrzymać powagę podczas czytania. Zarówno jedni i drudzy będą mogli dostrzec wiele podobieństw pomiędzy uczniami z książki, a własnymi pociechami.

ZALETY KSIĄŻKI

Książka jest przezabawna, a co za tym idzie czyta się ją lekko i w zasadzie jednym tchem. Akcja toczy się wartko i naprawdę ciężko oderwać się od lektury. Leo i jego przyjaciele mają całą masę szalonych pomysłów, a w szkole dużo się dzieje. Wagary, sojusze z dziewczynami, Walentynki czy częste wizyty u dyrektora, to tylko kilka powodów, dla których dni w szkole są ciekawe.

Wszystko co dzieje się w książce jest bardzo realistyczne i jednocześnie tak bardzo absurdalne, że ciężko jest się nie śmiać podczas lektury. Mnie uśmiech praktycznie nie schodził z twarzy, gdy wczytywałam się nie tylko w dialogi pomiędzy bohaterami, które są wręcz genialne, ale również w przemyślenia głównego bohatera. Oczywiście, wszystkie postaci są trochę przerysowane i dramaturgia jest dość spora, ale to wszystko tworzy niesamowity klimat i książka spodoba się absolutnie WSZYSTKIM. I dzieciom i dorosłym.

Osobiście, dla mnie najafajniejsze jest ukazanie więzi rodzinnych pomiędzy bohaterami, ponieważ Leo ma całkowicie inne relacje z siostrą niż to jak postrzegają je rodzice. Rodzeństwo oczywiście trzyma wspólny front przy rodziacach, co często bywa później zgubne, bo albo Leo albo Laura mają na siebie później haka 😀 Co więcej, gdy mamy i taty nie ma w pobliżu, to rodzeństwo się wręcz unika i udaje, że się nie widzi i nie zna, ponieważ obie strony nie chcą być ze sobą kojarzone. Oprócz tego, całkowicie urzekły mnie przemyślenia Leo o rodzicach. Niejednokrotnie, ciężko jest mu zrozumieć niektóre ich zachowania i tłumaczy je sobie dość trafnie, ale czasami są one dość absurdalne. I w tym właśnie miejscu, każdy rodzic powinien poświęcić chwilę na refleksję oraz dostrzeżenie tego, jak sprytne i cwane potrafią być własne dzieci. To samo tyczy się także nauczycieli 😀

Ostatnią rzeczą, o której chciałabym wspomnieć są zabawne ilustracje, które tylko dopełniają treść tej książki. Super, że autorka postawiła na czerń, ponieważ dzięki temu rysunki nie odciągają uwagi od treści książki.

REASUMUJĄC

Leo! To znowu Ty? Niecny plan to naprawdę genialna książka, którą pochłonęłam w ciągu jednego wieczoru. Pragnę tylko dodać, że w domu mam rocznego synka, więc może to zobrazuje, jak bardzo mi przypadła do gustu 😀 Osobiście nie mogę się doczekać kolejnych tomów serii, bo już chciałabym dowiedzieć się co tym razem wymyśli Leo i jego banda! 😀

INFORMACJE O KSIĄŻCE

SERIA: Leo! To znowu Ty?
AUTORKA: Aleksandra Tyl 
ILUSTRACJE: Marta Grabowska
WYDAWNICTWO: Lemoniada
LICZBA STRON: 312
ROK WYDANIA: 2020
KATEGORIA: przygodowa,
WIEK: 9+
CENA: ~ 20 zł
LINK DO KSIĄŻKI: https://bit.ly/LeoToZnowuTyNiecnyPlan

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury! 🙂

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to