Niedawno miała miejsce premiera kolejnej już książki wchodzącej w skład serii Przeciw przemocy od wydawnictwa Muchomor. Jakiś czas temu recenzowałam na blogu dwie wcześniejsze pozycje i od razu przyznam, że jestem zachwycona tymi książkami. Ponadto uważam, że powinny się one znaleźć w każdym domu oraz w bibliotekach szkolnych.

Dwie wcześniejsze poruszały tematykę molestowania seksualnego oraz rasizmu i nietolerancji, a najnowsza część bierze na tapet przemoc i jej wszystkie odmiany oraz waracje.

O CZYM JEST TA KSIĄŻKA

Jak łatwo się domyślić po tytule, książka w całości poświęcona jest przemocy. Autorzy chcą pokazać czytelnikom, że odczuwanie złości nie jest niczym złym, ale to jak sobie z nią radzimy może (ale nie musi!) szkodzić innym. W Przemoc. NIE! skupiają się na tym, aby przedstawić czytelnikom jak sobie radzić, zarówno ze swoimi jak i tymi należącymi do innych, emocjami, które są po prostu trudne. Co więcej, zależało im również na tym, aby wyjaśnić czytelnikom, skąd się biorą złość, agresja oraz przemoc. Dzięki temu będzie im łatwiej zrozumieć te emocje, a co za tym idzie, będą mogli nad nimi świadomie pracować.

BUDOWA KSIĄŻKI

Książka nie ma jasno okreśolnej budowy, jednakże można się jej łatwo doszukać. Na trzech rozkładówkach na lewej stronie w górnym rogu umieszczono 3 pytania, na które autorzy starają się odpowiedzieć. Brzmią one następująco:

  • Czym jest przemoc?
  • Dlaczego stajemy się agresywni?
  • Co zrobić, jeśli jesteś ofiarą przemocy?

Myślę, że śmiało można to potraktować jako podział na części lub rozdział. Ponadto, pod koniec książki, na dwóch rozkładówkach, autorzy dzielą się sposobami na to aby się nie kłócić, aby bronić się w inny sposób niż poprzez przemoc oraz żeby dobrze czuć się w swojej skórze. Łatwo zauważysz te treści, ponieważ wyróżnia je żółty kolor.

Dalej, znajdziesz mały test, gdzie są dwie opcje do wyboru. Autorzy pytają tam czytelnika o to, jak zachowa się w obliczu przemocy. Czy zapanuje nad nią czy może się jej podda? Odpowiedź jakiej udzieli to niejako sprawdzian tego, co udało mu się przyswoić z tej książki.

Na samym końcu, znajduje się najważniejsza strona, na której umieszczono użyteczne adresy i numery telefonów, z których należy skorzsytać w razie potrzeby.

BOHATEROWIE

Tym razem, nie mamy tu bohaterów i ich dłuższych historii, ale autorzy w pierwszej części, gdzie wyjaśniają skąd bierze się w nas przemoc, przedstawiają krótkie scenki z różnymi dziecięcymi bohaterami. Jest ich łącznie 12.

DLA KOGO JEST TA KSIĄŻKA?

Przemoc. NIE! to książka skierowana nie tylko do dzieci, ale również ich rodziców czy opiekunów. Warto wykorzystać wspólną lekturę tej książki do późniejszego omówienia niepokojących sytuacji czy dyskusji na temat tego jak dziecko rozumie przemoc oraz czy jej doświadcza.

Ponadto uważam, że jest to rewelacyjna książka dla nauczycieli, wychowawców czy też pedagogów i psychologów szkolnych. Jestem przekonana, że już dzieci w przedszkolu będą w stanie zrozumieć przesłanie płynące z tej książki.

KSIĄŻKA NA LEKCJI

Tak jak było w przypadku wcześniejszych książek z tej serii, uważam że jest to kolejna ważna książka, po którą warto sięgnąć na lekcji wychowawczej. W końcu w szkole dziecko spędza większość dnia i jest tam szczególnie narażone na doświadczanie przemocy nie tylko fizycznej, ale również psychicznej.

Warto zaznajomić dzieci z tym tytułem i wskazać źródła negatywych emocji, które wzbierają w nich w różnych sytuacjach. W końcu to w szkole można pokłócić się z przyjaciółmi, dostać złą ocenę czy po prostu czuć się niezrozumianym. Przede wszystkim, najważniejsze jest jednak aby zaznajomić uczniów i uczennice ze sposobami jak sobie radzić z agresją, złością i przemocą. Tytuł ten, na pewno okaże się pod tym względem przydatny.

ZALETY KSIĄŻKI

  • prosty i zrozumiały język, jakim posługują się autorzy,
  • ilustracje, które nie tylko są dopełnieniem treści, ale również proste, dzięki czemu nie odrywają uwagi od informacji,
  • wygodna czcionka do samodzielnego czytania przez dzieci,
  • książka oswaja z tematyką przemocy – normalizuje to, że można ją czuć i nie czuć się z tego powodu winnym, a jednocześnie wskazuje sposoby radzenia sobie z nią,
  • codzienne sytuacje przedstawiające skąd bierze się przemoc,
  • utożsamianie się z niektórymi rysunkami i sytuacjami,
  • umieszczenie numerów telefonów zaufania.

REASUMUJĄC…

Bardzo lubię tą muchomorową serię i cieszę się, że ukazała się kolejna książka, której zadaniem jest nauczenie dzieci, jak powidzieć „NIE” przemocy. Autorzy w zrozumiały i jasny sposób tłumaczą czym jest przemoc i skąd się ona bierze oraz jakie konsekwencje może za sobą nieść jej stosowanie.

Uczenie jak sobie radzić ze złością, agresją i przemocą od małego jest kluczowe do tego, aby w odpowiedzialny i mądry sposób zachować się w jej obliczu. A na to, powinniśmy uwrażliwiać od małego. Osobiście uwielbiam tą serię i uważam, że wszystkie trzy książki powinny obowiązkowo znaleźć się zarówno w domowej jak i szkolnej bibliotece.

INFORMACJE O KSIĄŻCE

AUTORKI: Delphine Sauliere, Gwénaëlle Boulet 
ILUSTRACJE: Marie Spenale
SERIA: Przeciw przemocy
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 40
ROK WYDANIA: 2019
KATEGORIA: edukacyjne
JĘZYK: polski
WIEK:  7+
CENA:  ~ 29 zł

SPRAWDŹ GDZIE KUPIĆ TĄ KSIĄŻKĘ W DOBREJ CENIE

Miłej lektury i owocnej dyskusji! 🙂

Książka została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
.

Jeśli podoba Ci się to co robię

Postaw mi kawę na buycoffee.to